Zor İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

0 4.452

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük yaşantımızda çeşitli sorunları çözmede bizlere engel olabilen , iletişim kurmakta zorlandığımız kişiler, hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilir. Bazı insanlarda bu durum çocukluk döneminden itibaren başlarken , bazı insanlar ise zor olmayı kendileri tercih edebilirler.

Peki, insanlar neden zor olmayı tercih eder? Bunu hiç düşündünüz mü?

Zor insan davranışları çoğunlukla sevilme , kabul görme , kontrol ve saygı görme gibi psikolojik ihtiyaçlar barındırır. Bizim için önemli olan nokta , bu insanların bizi olumsuz etkilemelerine izin vermemek ve onların bu davranışlarına rağmen birlikte bir şeyler yapabilmektir. Özellikle iş hayatında bu durumla baş edemediğimizde başarı , verimlilik, mutluluk seviyemiz azalır ve devamında stres ve öfke oluşur. Stres ve öfke kontrol edilemediğinde ise kişinin işini kaybetmesi gibi olumsuz bir sonuç doğurabilir. Kimse bu durumun gerçekleşmesini istemez.

Bu insanlardan kaçamayız ve onları değiştiremeyiz.

Öyleyse onlarla iyi anlaşabilmek ve beraber bir şeyler yapabilmek için ne yapmamız gerekir?

Şimdi zor insan tiplerinden bazılarını inceleyip onlarla nasıl iletişim kurmamız gerektiğinden bahsedelim.

Saldırganlar

Bu davranış biçiminde olan insanlar genellikle her şeye muhalefet olup , olayın kendi istediği gibi sonuçlanmasını isteyip , karşısındaki insanları rencide etmeyi seven insan tipleridir.
Baskıcı ve agresif davranışlar sergileyerek öne çıkmayı da hedeflerler. Herhangi bir konuda iyi olsanız dahi , sizi iyi olmadığınıza ikna etmek isterler. Öfke patlamaları yaşayıp , hakaretler edebilirler.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Geri adım atmamayı tercih edin ve davranışlarını tahmin ederek strateji geliştirin. Fakat burada geri adım atmamak , ona aynı şekilde karşılık vermek değil , sakin kalıp kendimizi savunmaktır. Konuşurken kısa aralıklarla sessizlik iyidir fakat fazlası karşıdaki kişide pasif olduğunuz düşüncesini oluşturabilir.
Kendimizi savunurken konu hakkındaki somut verilerden yararlanabiliriz. Bu davranış tipindeki kişiyle konuşurken ‘ben’ dilini kullanmak ve karşı tarafı kötü duruma düşürmemek iletişimimiz açısından daha yararlı olur.

Sinsiler

Bu davranış biçiminde olan insanlar genellikle aşağılayıcı olurlar , bunu bazen açık bir şekilde dile getirirken , bazen de dalga geçerek yapabilirler. Hedefleri , karşılarındaki kişileri küçük düşürmek ve onların kendilerini kötü hissetmelerini sağlamaktır.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Onlarla yüzleşerek , gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı hedefleyin. Bu şekilde yaparak bir adım öne geçmiş olursunuz.

‘’Böyle davranmakta ki genel amacın ne ? ‘’

‘’Ne söylemeye çalışıyorsun?’’ gibi sorularla bu yüzleşmeyi başlatabilirsiniz.

Her şeyi Bilenler

Bu tip insanlar konularında uzman ve yetkin kişiler olup , kontrolü ele almak ve karşılarındaki insanlara ‘’Yetersizsin.’’ mesajını vermeyi hedefleyen kişilerdir. Sadece olayları değil insanları da kontrol altına almak isterler. Karşılarındaki kişilerin yaptıkları her eylemde hata bulmaya çalışırlar.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Her zaman konu hakkında hazırlıklı ve donanımlı olmamız gerekir ki karşımızdaki kişiye de bunu hissettirebilelim. Aynı zamanda onların konu hakkındaki uzmanlıklarını da kabul etmeliyiz. Bunu da onları dinlerken not alarak , onları onaylayarak ve yardım etmelerinden mutluluk duyacağımızı söyleyerek gösterebiliriz. Kendi düşüncemizi ya da farklı bakış açılarını onlara direkt olarak kabul ettirmek üzerine değil de , sorular sorarak göstermeye çalışabiliriz.

Kararsızlar

Yaptıkları her işi birilerine doğrulatmak isteyen kişilerdir. Kararsızlığı etkileyen temelde iki şey vardır. Birincisi kişinin kararlarına güvensizliği, kararlarına inancının olmayışı; ikincisi kararlara ilişkin kişinin kararın üzerine gitme veya karardan kaçma psikolojisidir.

Bu tip insanlar kendilerine en çok sabır gösteren kişiyi rahatsız ederler. Düzenli bir şekilde çalışmayıp , plan-programları olmadığından işlerin aksamasına neden olabilirler.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Gerçekleştirmek istediği konunun plan ve programını yapıp bunları not etmesini tavsiye edebilirsiniz. Hangi seçenekler arasında kaldığını sorup , bunlarla ilgili endişelerini anlamaya çalışabilirsiniz. Karar verme sürecinde nasıl yardımcı olabileceğinizi sorabilirsiniz.
Onu engelleyen şeyleri açıklamak konusunda karşınızdaki insanı teşvik edebilirsiniz.

Balonlar

Bu davranış tipine sahip olan insanlar az bilip , çok şey biliyormuş gibi görünenlerdir. Yani kısaca az bilgi , çok laf vardır. Kendileri söyleyip kendileri inanırlar. İnsanları etkilemeyi severler.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Karşıdaki kişi bu özelliklere sahipse ona somut verilerle cevap verebilirsiniz. Bu şekilde davrandığımızda iyi bildiklerini düşündükleri şeyin aslında öyle olmadığını anlayacaklardır.

Bu tip insanlar, yetersiz oldukları konularda yetersizliklerini fark edemeyecekleri gibi, sanki konuyla ilgili her şeyi biliyormuşçasına aşırı özgüven kazanırlar.

Fazla Uyumlular

Bu tip insanlar hiç kimseyle çatışmamak için her şeye ‘’Evet’’ derler. Kendi prensipleri doğrultusunda, kendi doğrularını yaşayarak da başkalarına uyum sağlayabileceğinin farkında olmayan insanlardır. Halk arasında yedi kralla barışık diye nitelendirdiğimiz insanlardandır.
Onlara bir iş verildiğinde yapacaklarına dair söz verirler. Genellikle de yetiştirme konusunda sıkıntı çekerler. Eleştirilmekten hiç hoşlanmazlar ve sürekli beğenilmeyi isterler. Bu tür insanlar, sonrasında kişilik bozukluklarıyla karşımıza çıkabilen kişilerdir.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Onları samimi olmaya ve hayatlarında daha gerçekçi planlar yapmaları konusunda teşvik edebilirsiniz. Söz verdiği bir iş olduğunda doğacak sonuçlar açıklanabilir.

Kötümserler

Her şey hakkında kötü düşünüp , herhangi bir olayın kötü sonuçlanacağı hissine kapılıp , çevresine de bu olumsuz duyguyu yayan kişilerdir. Bu kişiler aslında mükemmeliyetçidirler.
Genellikle gelecekleri hakkında plan yapamazlar.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Bu kişilerin yarattığı umutsuzluk havasına kapılmayıp ve hemen problem çözme zihniyetine geçip onu da bu zihniyete yönlendirmemiz gereklidir. Tüm alternatiflerin değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Hata yapmanın , hayatın bir öğretisi olduğunu hatırlamasını sağlayın. Bütün bunları yaparken yıkıcı değil , yapıcı bir üslup kullanın.

Savaşla ilgili en ince sanat savaşmadan düşmanı alt etmektir.

Sun Tzu

Şikayetçiler

Sürekli bir şeylerden şikâyet edip , sorumluluklardan kaçan insan tipleridir. Sorunları için çözümlere odaklanma konusunda başarısızdırlar. Sürekli etraflarındaki insanlara dert yanıp , onların dert ortakları olmalarını isterler. Halk arasında mızmız diye hitap edilen kişilerdir.

Bu tip insanlarla başa çıkmak için temel ipuçları şunlardır;

Onların dert ortağı olmayın. Şikâyet nedeni siz iseniz sakin kalıp nedenini sormalısınız.

Bu insanlarla mücadele ederken negatif bir tavır sergilemektense onlara iyimser bir şekilde yaklaşın. Olayların, onlara görünmeyen iyi yönlerini göstermeye çalışın.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.