Zihnimizi Genç ve Zinde Tutmanın 15 Kolay Yolu

0 6.976

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudumuzun sağlığının yanı sıra zihnimizin sağlığına da önem vermeliyiz. Sağlıklı olmanın sadece fiziksel bir durum olmadığının farkına varmalıyız. Buradan yola çıkarak ben de sizler için zihnimizi genç ve zinde tutmanın 15 kolay yolunu ele aldım.

1. Hayatınız için bir müzik seçin.

Beyninizin, zihinsel bir egzersiz yapması için favori bir müzik listesi oluşturun. Müzik dinlemek sadece uyanık kalmanızı sağlamaz bunun yanında hafızanızı güçlendirir ve ruh halinizi iyileştirir. Çünkü müziğin bir matematiği vardır. Bir notanın diğer bir nota ile nasıl ilişkili olduğunu beyniniz anlamak için çalışır. Özellikle bu durum ilk defa dinlediğiniz müziklerde daha geçerlidir.

2. Arkadaş edinmek için vakit ayırın.

Yeni insanları tanımak,  bulmaca çözmek gibi beyninizin yürütme işlevini geliştirir. Bu da kısa süreli hafızanızı ve odaklanma becerilerinizi artırır. 10 dakikalık kısa bir sohbet bile beyninizi yeni şekillerde düşünmeye itecektir.

3. Gülüp geçin.

Stresli olduğunuzda beyinde kortizol adı verilen bir hormon salgılanarak net bir şekilde düşünmenizi zorlaştırabilir. Zamanla yüksek düzeyde stres, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunlara yol açabilir. Beyninizi korumanın eğlenceli bir yolu, güzel bir kahkaha atmaktır. Böylece stres düzeyinizi ve kortizol seviyelerinizi azaltırsınız.

4. Dışarı çıkmayı ihmal etmeyin.

Camdan dışarı bakıyor bile olsanız doğanın sakinleştirici gücü stresinizi azaltacaktır. Dışarıda vakit geçirdiğinizde, beyninizin gün boyunca maruz kaldığı uyaranlardan kaçarak dinlenmesini sağlarsınız. Dışarıda vakit geçirmek, odaklanma becerilerinizi, sorun çözme becerilerinizi artırır. Ayrıca kendinizi dışarıdayken daha yaratıcı hissedebilirsiniz.

5. Rutinlerinizden vazgeçin.

Her gün aynı kahvaltıyı etmenizde ya da sürekli işe aynı yoldan gitmenizde yanlış bir şey yoktur. İnsanlar, alışkanlıklarına oldukça düşkündür. Ama rutinlerinizin dışına çıkmak beyniniz için iyidir. Rutinlerinizi değiştirdikçe beyniniz yeni bilgiler öğrenme yeteneğini artırır.

6. Tekrar öğrenci olun.

Yeni bir konu öğrenirken veya yeni bir beceri edinirken beyniniz birçok hücresi arasında yeni yollar açar. Yaratıcı yazarlık, gitar çalma gibi hobiler edinerek tekrar öğrenci olmayı denemelisiniz. Zor gözükse de pes etmeyin. Alışmak ne kadar zorsa beyniniz için o kadar iyi.

7. Aynı anda sadece bir şeye odaklanın.

Aynı anda mesaj yazıyor, sosyal medyada geziniyor, televizyon izliyor olabilirsiniz. Ancak aynı anda pek çok şeyi yapabiliyor olmak sizin için her zaman iyi anlama gelmez. Çünkü beyninizin aynı anda gelen pek çok bilgi akışını gözden geçirmesi gerekir. Bu durumda odaklanmanızı ve hafızanızı yönetmeniz zorlaşır. Beyninizi sakinleştirmek için aynı anda sadece bir şeye odaklanmalısınız.

8. Meditasyon yapmayı deneyin.

Bazı çalışmalar, meditasyon yapmanın hafızayı, odaklanmayı ve kelime seçme yeteneğini artırabileceğini gösteriyor. Meditasyon yapmak, beyninize kısa bir mola sağlayacaktır.

9. Egzersiz yaparak ter atın.

Egzersiz, vücudunuz için iyi olduğu kadar beyniniz için de iyidir. Egzersiz, beyninize giden kan akışını artırır ve beyninizi koruyan bazı kimyasalların salınmasını artırır. Bu da muhakeme ve düşünme becerilerinizi geliştirir.

10. Kendinizi dinlendirmeyi unutmayın.

Yeterince dinlenmediğinizde, basit bir görev bile normalden daha fazla zihinsel çaba gerektirir. Ayrıca odaklanmakta zor olacaktır. Bu yüzden her gece 7-9 saat uyumak, dinlenmenizi sağlar ve beyniniz için faydalıdır.

11. Ne yediğinizi izleyin.

Fazla kalori almanın, yüksek beden kitle indeksinde olmanın orta yaşta beyin sağlığını olumsuz etkilediği düşünülüyor. Bu yüzden kalori alımınızı size uygun düzeyde tutmanız önemlidir. Bu konu ile ilgili diyetisyen ile görüşebilirsiniz, uygun bir beslenme planı konusunda size yardımcı olacaktır.

12. Beyninizi besleyin.

Bazı besinler, beyninizi korumak için yararlıdır. Bunlara muz, ceviz, yoğurt, balık gibi besinler örnek verilebilir. Günde bir bardak kahve ya da çayda beyninizin uyanık kalmasını sağlayabilir. İşlenmiş besinlerden uzak durmayı unutmayın.

13. Sigarayı bırakın.

Sigaradaki birçok kimyasal beyniniz için zehirlidir. Bu nedenle sigara içmek, zihinsel gerileme ve bunama gibi sorunlara yol açabilir. Aynı şey pasif içiciler için de geçerlidir.

14. Kalbinize iyi bakın.

Kalbinizin sağlığı, öğrenme ve hafıza ile ilgili süreçleri etkiler. Yüksek tansiyon hastalığınız varsa beyniniz risk altındadır. Çünkü damarlarınızda sertleşme olabilir, beyninize giden kan akımı azalabilir. Kalp ile ilgili sorunlarınız varsa mutlaka nasıl kontrol edeceğinizi doktorunuz ile görüşün.

15. Ruh sağlığınızı önemseyin.

Beyninizin sağlığı için ruhunuzun sağlıklı olması çok önemlidir. Ruh sağlığınız iyi olmadığında düşünme, odaklanma, karar verme gibi zihinsel becerilerde zorluk yaşarsınız. Ruh sağlığınızı iyileştirecek uzmanlar ile görüşmek beyniniz için iyi olacaktır.

Webmd.com (2021, Kasım) Keep Mind Young and Sharp 10.11.2021 Erişim Adresi: https://www.webmd.com/healthy-aging/ss/slideshow-keep-mind-young?icd=mm-hlh

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.