Yüzme ve Cilt: Egzama Hastalığına Sahip Çocuğunuz İçin Öneriler

0 5.258

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yüzme çocuklar için harika bir aktivite ve iyi bir egzersizdir. Ancak atopik dermatit olarak da bilinen egzama hastalığına sahip çocuklar için yüzme bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yazımda gelen yaz ayları ile çocuğunuzu yüzmesi için denize veya havuza götürdüğünüzde nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağım.

Öncelikle egzamanın ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Egzama nedir?

Egzama cildin alerjik bir durumudur. Polen veya kediler gibi çevredeki şeylere alerjinin yanı sıra gıda alerjileri tarafından tetiklenebilir. Kimyasallar veya başka şeyler cildi tahriş ettiğinde veya cilt nemini kaybettiğinde veya aşırı terleme ile de tetiklenebilir.

Yüzme ve güneş egzamaya iyi gelebilir.

Klorlu bir havuzda yüzmek aslında egzamaya yardımcı olabilir.

Ayrıca biraz güneş almak ve suda olmak egzamaya iyi gelebilir. İşin püf noktası, olası sorunları önlerken faydaları optimize etmektir.

Eğer çocuğunuzda egzama olduğunda yüzmeden önce ve sonra ne yapılmalı?

  • Dışarıda olacaksanız, tercihen çinko oksit veya titanyum içeren bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Hassas ciltler için formüller arayın ve koku içeren herhangi bir şeyden kaçının. Özellikle kızarıklıklar bir sorun teşkil ediyorsa, UV korumalı mayo veya gömlek kullanmayı düşünün.
  • Yüzmeden önce, özellikle klorlu bir havuz ise cildinize yumuşatıcı kremler sürün. Yüzmeden önce iyi bir yağlama cildi koruyabilir. Avuç içlerine veya ayak tabanlarında aşırıya kaçmayın. Çünkü çocuğunuzun bir şeylere düşmemesi için tutunabilmesi gerekiyor. Çocuğunuz için en iyi yumuşatıcı kremler hakkında çocuğunuzun cildini bilen sağlık profesyonelleri ile konuşun.
  • İlk kez bir havuzda yüzüyorsa, kimyasalların çok rahatsız edici olmadığından emin olmak için normalden daha kısa bir süre yüzmesini deneyebilirsiniz. Mümkünse, klor eklendikten hemen sonra havuza girmekten kaçının.
  • Yüzdükten hemen sonra yumuşak bir sabun veya kokusuz vücut losyonu kullanarak üzerini değiştirmeyi ve duş almasını sağlayın. Cildi temiz bir havluyla kurulayın (yüzerken kullandığınız havluyu kullanmayın) ve yeniden yumuşatıcı kremler uygulayın.
  • Kauçuk veya diğer plastiklerden daha az tahriş edici olabileceğinden, silikon astarlı boneler ve gözlükler kullanın. Tüm yüzme ekipmanlarını kullandıktan sonra duruladığınızdan emin olun.
  • Çocuğunuzun egzaması çok iltihaplıysa veya enfekteyse, iyileşene kadar yüzmekten kaçınmak veya en azından doktorunuzun tavsiyesini almak en iyisi olabilir.

Egzamanın Yaz Ayların Psikolojik Etkileri

Egzamalı bazı çocukların ve gençlerin egzamanın görüntüsünden dolayı utanmaktadırlar. Bu nedenle ciltte egzamalı bölgeleri gösteren mayolar giymekten hoşlanmadıklarını unutmayın. Bu konuda çocuğunuzla konuşarak ona psikolojik olarak destek olmanız iyi olacaktır.

Çocuğunuzda sık sık egzama alevlenmeleri veya şiddetli egzama varsa düzenli topikal steroid kullanıyor olabilirsiniz. Bu ilaçların size yardımcı olup olmayacağı ve bunları yüzmeden önce kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun sık sık yüzeceği bir tatile gidiyorsanız veya yılın bol bol yüzmenin mümkün olduğu bir döneme giriyorsanız, çocuğunuzun cildini sağlıklı tutmanın en iyi stratejileri hakkında bilgi düzeyinizi arttırarak çocuğunuza daha faydalı olabilirsiniz.

https://www.health.harvard.edu/blog/swimming-and-skin-what-to-know-if-a-child-has-eczema-202305152935 Erişim Tarihi: 16.05.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.