Yüz Sağlığımı Ve Hijyenimi Nasıl Sağlarım?

0 446

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gün içindeki ilişkilerimizde insanların en çok gördüğümüz, dikkat ettiğimiz yerleri yüzleridir.

Kişilerde olumlu izler bırakmak, pozitif geri bildirimler almak, sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için yüz hijyenimize gereken özeni gösterme alışkanlığına sahip olmalıyız.

Bu yazıyı siz daha sağlıklı bir cilde sahip olun, daha iyi hissedin diye yazdım.

Hadi yazımıza geçelim..

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmenin yolu, temizliğini en iyi şekilde yapmak ve nem seviyesini dengede tutabilmekten geçiyor.

Vücudumuzda sıklıkla kirlenen ve kötü görüntüler yaratabilen yüz ve boyun kısımları devamlı temiz tutulmalıdır. Her gün akşam yatmadan önce ve sabah kalkıldığında, cilt yapısına uygun sabunlarla yüzün yıkanması gerekmektedir.

Yüz ve boyun derisinin yapısı, vücudun diğer bölgelerindeki derinin yapısına göre daha incedir ve dolayısıyla daha hassastır. Bu nedenle yüz derisinin temizliği özel önem taşır.

Yüz Hijyeninizi Sağlarken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Yüz temizliğinde ilk aşama el temizliğimizi sağlamak olmalı. Elinizdeki mikropların yüzünüze teması halinde cildinizin bundan etkilenmesini istemeyiz.

 • Yüz, genel vücut temizliğinde olduğu gibi su ve pH’ı 5,5 olan sabunla temizlenmeli ancak kadınlarda yüz yıkanmadan önce, yüzdeki makyaj uygun temizleyicilerle deriden uzaklaştırılmalıdır.
 • Yüz yıkandıktan sonra kurulama sırasında yumuşak havlular kullanılmalı ve havlu deriye sadece dokundurularak yüz kurulanmalıdır. Diğer taraftan her bireyin kendisine ait yüz havlusunun olması tercih edilmelidir.
 • Yüz yıkama, özellikle göze bulaşan hastalıklarda çok önemlidir. Gece boyunca gözler çapaklanacağı için sabah yüz yıkanırken gözlerde temizlenmelidir.

Çok sık yüzü yıkamak daha fazla yağlanmaya sebep olacağından günde 2 kez yıkamak yeterlidir.

 • Yüzünüzü yıkarken sıcak su yerine ılık suyu tercih etmelisiniz. Sıcak suyla yıkamak cildinizin dengesini bozar ve cildi kurutur. Ciltte bulunan sebum, yüzünüzü sıcak suyla yıkadığınızda kuruluğa karşı önlem olarak daha fazla salgılanır ve cildiniz daha kolay yağlanmaya başlar.
 • Haftada en fazla 2-3 kez peeling yapmalısınız. Peeling yaparken parmaklarınızı kullanmanız önerilmektedir.
 • Cildinizi temizlemek için kullandığınız yağların doğal ve kaliteli olmasına özen gösterin. Dikkatsizce alınan yağlar cildin yapısını bozabilir. Yüksek kalite kayısı, üzüm çekirdeği veya badem yağlarını tercih edin. Yağı uygulayıp öylece bırakmayın. Masaj yaparak yağı sürdükten sonra nemli bir havlu veya bez ile fazlasını alın ki gözenekleriniz tıkanmasın.
 • Yüz havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin. Telefonunuzu ve klavyenizi temiz tutun. Yüz temizliğini ne kadar iyi yapsanız da, yüzünüze temas eden şeyler temiz değilse temizlik bir işe yaramayacaktır.
 • Güneş kremini sadece yaz mevsiminde değil dört mevsim kullanmayı ihmal etmeyin. Güneşten gelen ultraviyole ışınları cildinizi kurutur ve cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Daha önemlisi bu ışınların kanserojen özelliği vardır. Dolayısıyla evden çıkarken güneş kremi sürmeyi asla unutmayın.
 • Yüz temizliği yapılırken burun ve kulak temizliği de yapılmalıdır. Burun temizliği gece yatmadan önce ve her sabah bol su ile ve sümkürerek yapılmalıdır. Burnu karıştırmak, burunda bulunan pek çok mikrobun ellere ve el yolu ile de ağız ve sindirim sistemine bulaştırılmasına ve bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle burun temizliği için kişi, yanında temiz bir mendili her zaman bulundurmalıdır.
 • Kulak temizliği kısmına gelecek olursak, evde kulak çubuğu ya da kulak temizleme mumu ile yaptığı temizlik işlemi son derece yanlış ve tehlikeli bir işlemdir.

Bilinenin aksine kulak çubuğu, kulağın iç kısmını temizlemek için değil; kulak kepçesinde bulunan kıvrımların temizlenmesi için kullanılmalıdır.

 • Bu tip temizleme gereçleri ile yapılan temizlik sırasında serumen salgısı, fark edilmeden silinir. Kulak salgısının bu şekilde temizlenmesi kulağın kaşınmasına yol açarken, kulak zarını da dışarıdan gelebilecek kir ve bakterilere karşı savunmasız bırakır. Ayrıca kulak temizleyici gereçler ile yapılan bilinçsiz temizleme işlemleri, buşonun kulağın iç tarafına itilmesine ve tıkanmasına yol açar.
 • Kulak kepçesinin temizliği için kulak çubuğu, pamuk ya da yumuşak bez kullanılabilir. Ancak bu temizlik malzemelerinin hiçbiri kulak deliğine sokulmamalıdır. Yukarıda bahsedilen kulak kiri belirtilerinden birine sahip olunması durumunda kulak burun boğaz uzmanına başvurularak muayene olunmalı ve gerekliyse ilgili kulak temizletilmelidir.

Cildiniz en büyük mirasınızdır, ona iyi bakın..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.