Yüksek Ateşi Düşürmeye Çalışırken Yükseltmeyin

0 4.925

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yüksek ateş, hayatımızın her döneminde kendimizin veya sevdiklerimizin başına gelebilir.

Bazen hafif bir yükselme basit bir enfeksiyon halinde karşımıza çıkarken, bazen de normal sınırlarının çok üzerinde ciddi bir durumla karşımıza çıkar.

Durum basit de olsa, ciddi de olsa evde yapabileceğimiz ilk uygulamaları öğrenmekte fayda var.

İlaç alımına rağmen düşmeyen, düşüp kısa sürede hemen yükselen ateş durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

Yüksek Ateşi Nasıl Düşürmek İçin Öneriler

  • Hafif ateşte yüksek ateşi olan kişinin odasını biraz havalandırma ile işe başlayın. Serince bir hava akışı sağlamak faydalı olacaktır.
  • Ateşi yüksek olan kişinin üzerinde kalın kıyafetler varsa daha ince bir kıyafet giymesini sağlayın. Kalın kıyafetler vücudu sıcak tutmaya devam edecek, ateşin düşmesini engelleyecektir.
  • Ateşi 20 dakikada bir takip edin. 20 dakikalık periyotlar arasında ateşin durumu değişebilir. Acil müdahale gerektirip gerektirmedğine karar vermek için uygun bir ölçüm aralığı belirlemek önemlidir.
  • Kişi muhtemelen üşüdüğünü ve yorganın altına girmek istediğini söyleyecektir. Yorganı ince bir çarşafa döndürmeye ya da hiç örtünmemeye ikna edin. 
  • Bu sırada oda sıcaklığında sıvı alımını destekleyin. Yüksek ateş sıvı ihtiyacını arttırır. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak, ağız kuruluğu gibi belirtileri ortadan kaldırmak ve dolaşımdaki kan volümünü dengede tutmak için sıvı alımı çok önemli.
  • Kafein alımını sınırlandırın. Kafein vücuttan su atılımını arttırabilir. Bu dönemde vücudun suya ihtiyacı var. 
  • Vücudu serin tutmak için nemli bir bezle koltuk altını, dizlerin arkasını, kasık bölgesini, boynunu silin. Bu bölgelerde damar yoğunluğu fazla olduğundan dolaşım hızlı olacaktır. Ateşi düşürmekte alın bölgesine ıslak bez koymaktan daha etkilidir. Belirtilen bölgeleri sildiğiniz bezin sıcaklığı çok soğuk olmamasına dikkat edin. Böylece ateşin birden düşmesini önlemiş olursunuz.
  • Yapılabilecek en etkili yöntemlerden biri de ılık suyla duş almak. Suyun sıcaklığı ne sıcak ne soğuk olmalı. Bu iki uç sıcaklık değeri de ateşin tekrarlamasına sebep olabilir.
  • Bu uygulamalara rağmen düşmüyorsa yaşa uygun dozda bir ateş düşürücü kullanabilirsiniz. (Bilmiyor veya emin değilseniz mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeli veya bir uzmana danışmalısınız)
  • Ateş hala devam ediyorsa bir sağlık kuruluşuna gidin.

Cildi, buzlu, sirkeli, alkollü suyla silmek önce ateşi düşürüp sonra daha da yükseltebilir.

Conk, Z., Başbakkal, Z.,Bal Yılmaz, H., Bolışık, B. (2018) Pediatri Hemşireliği, Ankara: Akademisyen Kitabevi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.