Yoğun Bakım Yatak Sayısı 2018 Yılı İtibari İle 38.098 Adet

0 10.944

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yoğun bakım yatak sayısı ile ilgili bilgi kirliliği nedeniyle sizlere ülkemizde bu konu ile ilgili güncel verileri sunuyoruz.

Yeni koronavirüs (COVID-19) Hastalığı pandemisi günden güne hızla ilerlerken Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu‘nda yer alan Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı istatistiklerinin çok hızlı arttığını görüyoruz.

 2018 yılı itibari ile ülkemizde 231. 913 hastane yatağı bulunmaktadır.

Bu yatakların 139.651 tanesi Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerine bulunmaktadır. 40.066 tanesi Üniversite Hastanelerinde ve 50.196 tanesi ise Özel Sağlık Kuruluşlarından (Hastanelerde) yer almaktadır.

Yani ülkemizde her 10.000 kişiye 28.3 hastane yatağı düşmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz hastane yatakları tüm sağlık kuruluşları içerisindeki yatak sayılarını ifade etmektedir.

2018 yılı itibari ile ülkemizdeki yoğun bakım yatak sayısı 38.098’dir.

Yoğun bakım yataklarının 16.086 tanesi Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında bulunmaktadır. 6.039 yoğun bakım yatağı Üniversite Hastanelerinde  ve 15.973 tanesi ise özel sağlık kuruluşlarında yer almaktadır.

Ülkemizde her 10.000 kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 4.6’dır.

Erişkin yoğun bakım yatak sayısı 24.071’dir. Diğerleri çocuk ve yenidoğan yoğun bakım olarak kullanılmaktadır.


Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadelesinde yoğun bakım ünitelerinin yetmeyeceği düşüncesi ile İstanbul’da üç yeni hastane inşaa edildi. Aynı zamanda şehir hastanelerinin yapımına hız verildi.

Yeni yapılan ve kapasitesi büyütülen hastanelerle birlikte yoğun bakım ünitelerinde ciddi oranda bir artış sağlandı. Yoğun bakım ünitesine çevirilebilecek servislerin durumlarında iyileştirmeler yapılarak olası salgın ve afetlere yönelik hazırlıklı olma yolunda çalışmalar devam etmektedir.

Dünya ortalamasına göre kişi başına düşen yoğun bakım yatak sayısında ciddi bir güç kazanmakla birlikte bu süreçte en büyük eksiğin yoğun bakım ünitelerinde çalışacak sağlık iş gücünde olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Yoğun bakım hekimi ve hemşire sayısı ve kalitesi ciddi anlamda geliştirilmeyi bekleyen ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca TBMM’de Koronavirüs ile Mücadeleye ilişkin yaptığı sunumda 19.03.2020 itibari ile kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım yatağının olduğunu belirtti. 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.