Yetişkin Gibi Davranma Beklentisi Çocuklarda Stresi Arttırıyor

0 3.938

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Stres çağımızın en önemli sorunlarından biri olarak kabul edilir. Genellikle yetişkinler için yakıştırılsa da çocuklara etkisi daha ciddi bir hal alabilmektedir. Bazen çocuklardaki stres faktörünün geri dönüşü yetişkinlerden daha ağır olabilmektedir.

Günümüzde çocuklara çocukluktan çok yetişkinlik rolleri yüklenmektedir. Yetişkin rolü yüklenen çocuklar vakitlerinin çoğunu akranlarıyla geçirmezler. Çocuk kendi gibi akranlarıyla hayatı yavaş yavaş öğrenmek yerine bir anda yetişkin ortamına girmekte ve yetişkinlerin hayatlarındaki bütün gerçekliğe maruz kalmaktadır.  Bu durum, çocuğun kendisine ve çevresinin ona yönelik beklentilerini arttırmaktadır.

Beklentiler, çocukların kapasitelerini aştığı zaman çocukta stresin artmasına neden olmaktadır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz; daha fazla akademik başarı, hata yapmama, davranışlarında yetişkin gibi olma, öz bakım becerilerinde yetişkine yakın olma, ailenin ekonomik harcamalarında çocuğun sınırsız söz hakkı, daha fazla sosyal medya, daha fazla PC oyunları gibi. Aileler çocuklarına özgürlük sunduklarını düşünürken, sınırların kalkması çocuğa özgürlük sağlamaktan ziyade çocuktaki güven kordonunu yıktığı için çocuğu daha fazla strese sokmaktadır.

Stres, çocukluk çağındaki seviyesine göre farklı olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Bunlar, düşük akademik başarı, düşük benlik algısı, özgüven eksikliği, öfke nöbetleri, davranım bozuklukları, tikler, alt ıslatma, yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, okuma güçlüğü, konuşma problemleri, uyum problemleri, depresyon, gelişim gerilikleri gibi problemler olabilir.

Çocuklarda Stresi Azaltmak İçin 10 Öneri

  1. Onları strese sürükleyen nedenleri tespit etmeli; stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Travma içeren durumlar varsa uzmandan destek alınmalıdır.
  2. Ebeveyn olarak, çocukluk dönemi göz ardı edilmemeli, çocuklardan yetişkinlere özgü davranışlar beklenmemelidir.
  3. Çocukların akranlarıyla vakit geçirmeleri sağlanmalıdır.
  4. Çocuğun en önemli işinin oyun olduğu unutulmamalı, özellikle akranlarıyla rahatça oyun oynayacağı alanlar oluşturulmalıdır.
  5. Çocukları gelecek kaygısına sokmadan anı yaşamaya teşvik edilmeli
  6. Düzenli spor ve egzersiz yapmak çocuklarda özgüveni arttırır, olumlu benlik algısı geliştirir ve stresi azaltır.
  7. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak çocuklarda hem terapi etkisi oluşturacak rahatlamalarını sağlayacak hem de çocuğun benlik algısını olumlu etkileyerek öz güvenini arttıracaktır.
  8. Çocuklar telefon, tablet ile ebeveynin kontrolünde belli bir zaman dahilinde vakit geçirmelidirler. Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmayan içeriklere ulaşması engellenmelidir.
  9. Anne- babanın birbirleriyle ve ailedeki diğer kişilerle ilişkilerinin iyi olması, kendi yaşadıkları stres faktörlerini ortadan kaldırması ya da azaltması ve stres ile baş etme yöntemlerini iyi kullanması çocuk için de örnek oluşturacaktır.
  10. Ebeveynler ve öğretmenler çocukları yarıştırmamalı. Akademik ilerlemelerinde başkasını ölçüt olarak göstermemeli, kendi hızlarında ilerlemelerini desteklemelidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.