Yeterli Uyku Uyumadığımızı Gösteren 9 İşaret

0 171

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uyku; insan yaşamında beslenme, nefes alma, boşaltım kadar önemli bir fizyolojik gereksinimdir. Bu nedenle uyku, bireyin yaşam kalitesi ve iyilik durumunu etkileyen, sağlığın önemli bir değişkeni olarak görülmektedir.

Uyku kalitesi iki temel nedenden dolayı önemlidir. Birincisi uyku kalitesi ile ilgili yakınmaların yaygın olmasıdır. İkincisi ise, yetersiz uyku süresine ek olarak kötü uyku kalitesinin de birçok tıbbi hastalığın belirtisi olabileceğidir.

Peki yeterli uyku uyamadığımızı gösteren belirtiler neler?

1. Siyah Noktalar

Uyku eksikliği ve akne arasında çalışma yapılmış ve uykunun vücudunuzdaki hormonları nasıl kontrol ettiğiyle ilgili bir bağlantı bulunmuştur. Uyku yoksunluğu ayrıca bağışıklık sistemine zarar verir.

2. Gözlerin İyi Görünmemesi

Kızarıklık, şişlik, koyu halkalar ve gözaltı torbaları yeterince uyuyamadığınızı gösteren tüm işaretlerdir. Araştırmalar, uykusuzluk çekenlerin daha fazla kırışıklık, çizgi, şişme ve sarkıklığa sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

3. Kilo Alma

İyi bir gece uykusu çektiğimizde, vücudumuzda ne kadar aç hissettiğimize etki eden hormonlar olan   ghrelin ve leptin dediğimiz tokluk ve açlık hormonları uygun şekilde kontrol edebilir. Onlar olmazsa ihtiyacımız olandan daha fazla yeme dürtüsü hissedebiliriz ve bu da kilo almamıza neden olabilir.

4. Fast-Food İstemek

Uykudan yoksun bir beynin sağlıksız atıştırmalıklar ve yemekler isteme olasılığı daha yüksektir. Yorgun olduğunuzda yargılama ve karar verme mekanizması net olmayabilir, bu da isteklerimizin devreye girmesini kolaylaştırır.

5. Daha Fazla Kafein İçmek

Kafein, yetersiz uyumaya bir çözüm gibi görünebilir ancak kısa sürede sorunun bir parçası haline gelebilir. Kısa vadede kafein tüketmek   sizi daha uyanık hale getirebilir, ancak uzun vadede uykusuzluğa veya anksiyeteye yol açabilir.

6. Sinirlilik

Sinirlilik, zayıf uykunun büyük bir işaretidir. Yapılan çalışmada insanları bir hafta boyunca günde 4 saat uyku ile sınırlandırdılar. Sonuçta daha stresli, sinirli ve zihinsel olarak yorgun insanlar olduklarının farkına vardılar. Normal programlarına döndüklerinde daha iyi hissettiler.

7. Depresif Hissetme

Depresyon ve yetersiz uyku da yakından ilişkilidir. Aralarında döngüsel bir bağlantı vardır. Depresyon yetersiz uykuya neden olabilir ya da yetersiz uyku depresyona neden olabilir.

8. Odaklanma Ve Hafıza Sorunu

Normal rutin uykumuzdan 2 saat az uyumamız bile bu bizim konsantrasyonumuzu ve hafızamızı etkileyebilir. Bu bizim iş yaşantımızı etkileyebilir daha da kötüsü arabanın direksiyonuna geçtiğimizde kazalara sebebiyet verebilir. Yapılan çalışmalarda İnsanların üçte birinden fazlası araba kullanırken uyukladığını itiraf ediyor.

9. Sabahları Kalktığında Kendini Kötü Hissetme

Boğaz ağrısı, ağız kuruluğu veya baş ağrısıyla uyanmak yetersiz uykunun tıbbi bir nedenine işaret edebilir. Bu tarz semptomlar varsa hastaneye gitmekte fayda var.

Walia Harneet ,Mehra Reena , “Overview of Common Sleep Disorders and Intersection with Dermatologic Conditions.” International Journal of Molecular Sciences, s: 17 (5) 2016 

DrowsyDriving.org: “Facts and Stats.”

Grander A. Micheal ,Gallagher Lang, “The Use of Technology at Night: Impact on Sleep and Health.” Journal of Clinical Sleep Medicine,s 12, 2013

 Albuquerqe RGR, Rocha MAD,“Could adult female acne be associated with modern life?”, Archives of Dermatological Research, 2014 Ekim; 306 (8): 683-8.

Türközü Duygu, Aksoydan Emine, Uyku Süresi ve Kalitesinin Beslenme ve Vücut Bileşimine Etkisi, SÜREKLİ TIP EĞİTİMİ DERGİSİ ,s1-:1-10(2014)


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.