Yenidoğanın Evde Bakımı Nasıl Yapılır? – En Kapsamlı Yazı Serisi

0 91

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Ben bu yazımda aile merkezli bakım çerçevesinde taburculuktan sonra evde bakımı gerçekleşecek, sağlık kontrolleri devam edecek ve ebeveyninde bu sürece katılımını gerektirecek taburculuk sonrası yenidoğanın evde bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara değindiğim yazı serimi sizinle paylaşmak istiyorum.

38-42 haftalar arasında dünyaya gelen ekstrauterin yaşama uyum sağlayabilen herhangi bir anomalisi ya da hastalığı bulunmayan, 2500-4000 gr arasında olan bebekler sağlıklı yenidoğan olarak adlandırılmaktadır.

Doğum sonu bir ya da iki günde hastaneden taburculuğu sağlanan bu bebeklerin bakımı primer bakım verici sağlık profesyonellerinin yanı sıra ebeveynlerinin de sorumluluğundadır.

Durum böyle olunca rol karmaşası yaşama riski bulunan, henüz ebeveynliğe hazır olmayan, bebeğin temel bakımlarını gerçekleştiremeyecek ebeveynlerin var olması normaldir. Bu nedenle sağlık profesyonelleri eğitici rolünü kullanarak emzirme, bebeğin cilt bakımı, aşılama ve sağlık kontrolleri, bebekte sık görülen durumlar, bebeğin çevresinin düzenlenmesi konusunda aileye bilgilendirme yaparak ailenin bakıma katılmasının sağlanmalı ve bakım verici rolü kapsamında ise ev ziyaretleri yaparak bebeğin büyüme gelişme parametrelerini takip etmeli, yenidoğanın konforunu arttırarak sağlığının korunması ve sürdürülmesini sağlamalıdır.

Yazı serime aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

  1. Yenidoğanın Evde Bakımı: Emzirme Nasıl Yapılır?

  2. Yenidoğanın Evde Bakımı: Cilt Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

  3. Yenidoğanın Evde Bakımı: Aşılama Ve Sağlık Kontrolleri Nasıl Yapılır?

  4. Yenidoğanın Evde Bakımı: Bebek Odası Ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

  5. Yenidoğanın Evde Bakımı: Bebeklerde Sık Görülen Sağlık Durumları Nelerdir?

  6. Yenidoğanın Evde Bakımı: Sağlık Profesyonellerinin Ev Ziyaretlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İyi okumalar dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.