Yenidoğanın Evde Bakımı 6: Sağlık Profesyonellerinin Ev Ziyaretlerinde Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

0 5.604

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkese tekrardan merhaba,

Bu yenidoğanın evde bakımı ile ilgili altıncı ve son yazım. Bu yazım sağlık profesyonellerine yöneliktir. Fakat anne babaların yenidoğanın evde bakımı konusunda sağlık profesyonellerinden ne bekledikleri ve ne yapacakları konusunda bilgi sahibi olmalı olduğunu düşünüyorum.

İlk 5 yazımı okumadıysanız aşağıdan okuyabilirsiniz.

 1. Yenidoğanın Evde Bakımı: Emzirme Nasıl Yapılır?

 2. Yenidoğanın Evde Bakımı: Cilt Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

 3. Yenidoğanın Evde Bakımı: Aşılama Ve Sağlık Kontrolleri Nasıl Yapılır?

 4. Yenidoğanın Evde Bakımı: Bebek Odası Ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

 5. Yenidoğanın Evde Bakımı: Bebeklerde Sık Görülen Sağlık Durumları Nelerdir?

Halk sağlığı kapsamında yenidoğanın ve lohusa izlemlerinin yapılması, bilgilerin toplanması analiz edilmesi sağlık profesyonellerinin görev kapsamında yer alan maddelerdir. Bende bu yazımda sağlık profesyonellerinin ev ziyareti sırasında dikkat etmesi gereken noktalara değinerek sizinle bu konudaki bilgilerimi paylaşmak istedim.

Özellikle Amerikan Akademisinin önerisi üzerine yenidoğanın bakımından sorumlu sağlık profesyonellerinin bebeği bir ya da iki günlükken ziyaret etmesini gerekli olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin ev ziyareti yaparak bebeğin sağlığının korunması ve sürdürülmesi, konforunun arttırılması ilkeleriyle eğitici ve bakım verici rolünü kullanması bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlayacaktır.

Sağlık profesyonelleri aşağıdaki konularda bebeği kapsayıcı değerlendirmeliler.

 • Aileye yeni katılmış bebeğin anne ve babasının rol karmaşası yaşayacakları göz önünde bulundurarak onlara psikolojik anlamda destek olmalı, bebekle ilgili tüm sorularını yanıtlamalı, bebeğin bakımına aktif katılım ile ilgili onları cesaretlendirmelidir.
 • Bebeğin genel görünümünü, derisini, kafasını, göğsünü, göbeğini, sırtı ve kalça çıkıklığı durumunu gözlemlemeli reflekslerini kontrol etmelidir.
 • Bebeğin doğum kilosunu bilmesi, doğum persantilini belirlemesi bebeğin tartı takibini yapması gerekmektedir. Bebeğin doğum persantilinde gelişim göstermesi olasıyken mevcut persantilin altında seyretmesi bebekte büyüme gelişme geriliğini gösterebilir dikkatli olunmalıdır. Bebeğin persantilleri 3. Persantil ile 97. Persantil arasında seyretmeli aksi durumlarda aksi durumlarda gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Bebeğin beslenme davranışları takip edilmeli, kaç dakika emdiği, ne sıklıkla emdiği, içeriği miktarı, tolere edip edemediği, memeyi kavrama refleksi, emme ve yutma koordinasyonu gözlemlenmelidir.
 • Bebeğin uyku durumu uyku uyanıklık dengesi sorgulanmalıdır. Bebeğin uykuya rahat dalması için bebek masajı ve kanguru bakımı anneye öğretilerek önerilmelidir.
 • Bebeğin baş ve göğüs çevresi takibi persantiller aracılığıyla yapılmalı, fontonellerinin durumu kontrol edilmelidir. Aynı zamanda göbek kordonunun enfeksiyon bulguları yönünden takibi yapılmalıdır.
 • Ailenin bebeğe yaklaşımı, bakımdaki etkinliği bilgi eksikliği durumu belirlenmelidir.
 • Bebeğin vital bulguları takip edilmelidir bebeğin barsak ve akciğer sesleri dinlenmeli şüpheli durumlarda ayrıntılı değerlendirme için hastaneye sevki sağlanmalıdır.
 • Ziyaret sırasında sadece bebek değil annenin de izlemi yapılmalı, doğum sonu komplikasyonları, kanama durumu, kullandığı ilaçlar, aşılanma durumu kaydedilmelidir.
 • Aileler bebeğin kilo vermesinden endişe edebilirler doğumu izleyen ilk haftada %5-10’luk bir kaybın olmasının doğal olduğunu bunun fizyolojik ve olması gereken bir sıvı ödem kaybı olduğu bilgisi verilmelidir.
 • Bebeğin son 24 saatteki idrar ve gaita çıkışları miktarı, sıklığı ve kıvamı takip edilmelidir.
 • Eğer herhangi bir sebeple formül süt kullanılıyorsa, miktarı, içeriği ve kullanımıyla ilgili öneriler verilmelidir.
 • Bebeğin aşılanma ve sağlık kontrollerinin yapılmış olma durumu kontrol edilmelidir.
 • Annenin çalışma durumu, kardeşinin olup olmadığı, maddi durum, sosyal ilişkiler, sigara kullanma durumu, güvenlik açısından evin durumu gözlemlenmelidir.

Dünya Sağlık Örgütü Yenidoğan Tanımı Raporu Https://Www.Who.İnt/Westernpacific/Health-Topics/Newborn-Health Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/cekus/docs/8-%20temel_yenidogan_bakimi.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Türkiye İstatistik Kurumu Sağlık Verileri 2016 https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1095 Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi Revizyon 2017 https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cocuk_ergen_db/dokumanlar/yayinlar/Kitaplar/1.2_revizyon_19.11.2019_Temel_Yenidogan_Bakimi_Kitabi_1.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Aydın N, Yenidoğan Bakımı, Asiye Ayar Kocatürk, Gebe okulu,1 baskı, İstanbul, Nobel Tıp Kitabevi,2016,125-141

Ergün S, Sarıkaya Karabudak S, Zeynep Conk, Zümrüt Başbakkal, Hatice Bal Yılmaz, Bahire Bolışık, Yenidoğan Hastalıkları Ve Hemşirelik Bakımı, Pediatri hemşireliği, Pediatri Hemşireliği, 2.baskı, Ankara, Nobel Tıp Kitabevi,2018,308-314

Zeren F, Gürsoy E, Dünya Sağlık Örgütünün Anne Ve Yenidoğan İçin Postpartum Bakım Önerileri, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 2018; 7(4): 95-102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.