Yenidoğanın Evde Bakımı 4: Bebek Odası Ve Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

0 93

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkese merhabalar,

Yenidoğanın evde bakımı ile ilgili yazı serime devam diyorum. İlk 3 yazımı okumadıysanız aşağıdaki başlıklara tıklayarak okuyabilirsiniz. Yazı serisi bir bütün olduğu için diğer yazıları okumak bütünü görmek ve anlamlandırmanızı sağlayacaktır.

  1. Yenidoğanın Evde Bakımı: Emzirme Nasıl Yapılır?

  2. Yenidoğanın Evde Bakımı: Cilt Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

  3. Yenidoğanın Evde Bakımı: Aşılama Ve Sağlık Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Hadi dördüncü yazıma geçelim.

Doğum sonrası taburculuğu sağlanan bebeklerin evde sağlığının korunabilmesi adına güvenli çevrenin oluşturulabilmesi bebeğin konforunu arttıracaktır. Bu yazımda bebek odasının fiziksel özelliklerinden bahsederek ebeveynlerin bebeğin odasını oluştururken dikkat etmesi gereken noktalara değinerek sizi bilgilendirmek istedim.

Bebek Odasının Özellikleri

Bebek odasının özellikleri günün 12-16 saatini uyuyarak geçirecek bebeğin ve ona bakım veren ebeveynlerin konforunu düşünülerek tasarlanmalıdır.

Bebeğin anne ve babaya yakın bir odada olması penceresi olan, evin batı ya da doğu cephesine bakan odalar tercih edilmelidir. Bu şekilde hem hava sıcaklığının olabildiğince sabit kalması hem de gerektiğinde havalandırılabilecektir.

  • Bebeğin oda sıcaklığı 20-21 derece olmalı,
  • Bebeğin odasında sivri köşeli devrilme riski olan eşyalar bulunmamalı,
  • Duvarları alerjik olmayan boyalar ile boyanmalı,
  • Olabildiğince az eşya tercih edilmeli ve
  • Toz toplayan akarların kolayca barınacağı eşyalar tercih edilmemelidir.

Aydınlatma için mümkünse gün ışığından yararlanmalı, ampullerin sarı ışık bulunanları tercih edilmeli bebek direk ışığa maruz bırakılmamalıdır.

Bebek Yatağının Özellikleri

Yatak seçiminde yatak kenarlarının en az 60 cm yüksekliğinde olması düşme riskini azaltacaktır, yatak korkuluklarının arası bebeğin kolu veya bacağının sıkışmaması için 2 santimetreden fazla olmamalıdır.

Yatak bebeğin omurga sağlığının korunabilmesi için orta sertlikte ve ortopedik olmalıdır. Pamuklu malzemeler tercih edilmelidir.

Bebeklerin uyku halinde rahatsız edilmesi yerine minimal handling ilkesi kapsamında yapılacak bakımları bir arada toplanarak yapılmalı, çok fazla ışığa maruz kalmamalı, ani seslerden kaçınılmalı, stres faktörlerine neden olacak ısı, ışık, gürültü gibi etmenler kontrol altında tutulmalıdır.

Ani bebek ölümlerinin en önemli sebebi yanlış pozisyon ve anne ile aynı yatakta uyumak olduğu saptanmıştır. Amerikan Pediatri akademisi ani bebek ölüm riskini azaltmak için ilk aylarda bebeğin sadece sırt üstü yatırılmasını önermektedir. Aynı zamanda bebeğin yanında ek bir yastık bulunmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü Yenidoğan Tanımı Raporu Https://Www.Who.İnt/Westernpacific/Health-Topics/Newborn-Health Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/cekus/docs/8-%20temel_yenidogan_bakimi.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Türkiye İstatistik Kurumu Sağlık Verileri 2016 https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1095 Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi Revizyon 2017 https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cocuk_ergen_db/dokumanlar/yayinlar/Kitaplar/1.2_revizyon_19.11.2019_Temel_Yenidogan_Bakimi_Kitabi_1.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Aydın N, Yenidoğan Bakımı, Asiye Ayar Kocatürk, Gebe okulu,1 baskı, İstanbul, Nobel Tıp Kitabevi,2016,125-141

Ergün S, Sarıkaya Karabudak S, Zeynep Conk, Zümrüt Başbakkal, Hatice Bal Yılmaz, Bahire Bolışık, Yenidoğan Hastalıkları Ve Hemşirelik Bakımı, Pediatri hemşireliği, Pediatri Hemşireliği, 2.baskı, Ankara, Nobel Tıp Kitabevi,2018,308-314

Zeren F, Gürsoy E, Dünya Sağlık Örgütünün Anne Ve Yenidoğan İçin Postpartum Bakım Önerileri, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 2018; 7(4): 95-102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.