Yenidoğanın Evde Bakımı 3: Aşılama Ve Sağlık Kontrolleri Nasıl Yapılır?

0 95

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Yenidoğanın evde bakımı yazı serimin üçüncüsü ile karşınızdayım. İlk ikisini okumadıysanız aşağıdaki başlıklardan okuyabilirsiniz.

  1. Yenidoğanın Evde Bakımı: Emzirme Nasıl Yapılır?

  2. Yenidoğanın Evde Bakımı: Cilt Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımda yenidoğanın evde bakım sürecinde ailenin sorumluluğunda olan aşılama süreci ve sağlık kontrolleri konusunda bilgiler vereceğim. Buradaki her bilgi aileler için çok değerli. Çünkü ufak bir bilgi ile çocuğunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

1. Aşılama

Doğumdan hemen sonra uygulanmaya başlayan bebeklik dönemi aşıları hem bebeklerin hem de çocukların olası bulaşıcı hastalıklara yakalanmasını önlemekte ve toplum sağlığının korunmasında kilit rol oynamaktadır.

Durum böyleyken taburculuk sonrası bebeğin bakımını sürdürecek ebeveynlere aşılama programı hakkında bilgilendirilmesi ve ailenin bu sürece yeterli düzeyde katılabilmesi için aşılarla ilgili bilgi verilmesi önem arz etmektedir.

Bebeklerin aşılama dönemlerinin atlanmaması önemlidir. Bu nedenle aileye aşıların yapılma zamanları hakkında bilgilendirme yapılması ve aşı kartlarının temin edilerek kolayca takip edilmesi aile sağlı merkezlerine yönlendirilmeleri gerekmektedir.

İlk 12 aylık süreç incelendiğinde;

Doğumda Hepatit B ve K vitamini uygulanmaktadır.

Birinci ayın sonunda Hepatit B aşısının ikinci dozu,

İkinci ayın sonunda BCG (verem aşısı), DaBT-İPA-Hib (Difteri asüler boğmaca tetanoz, inaktif polio hemofilus influenza tip b aşısı) ve KPA (konjuge pnömokok ) aşıları,

4. ayın sonunda DaBT-İPA-Hib ve KPA ikinci doz,

12. ayda KPA Rapel doz ve KKK ‘nın (kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı) ilk dozu yapılmaktadır.

Aynı zamanda anne sütü içerisinde yeterli düzeyde D vitamini bulunmadığından bebek iki haftalıkken 400Ü/gün den başlanarak bir yaşa dek verilmelidir.

Aşı sonrasında kızarıklık, sertleşme, duyarlılık, ağrı, iştahsızlık, hafif ateş, yorgunluk, kaşıntı görülebilir. Bunlar normal belirtilerdir. Fakat eğer nöbet, solunum zorluğu, eklem ağrısı, yüz çevresinde şişme, alerjik reaksiyonlar görünüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

2. Bebeklerde Topuk Kanı Alımı

Topuk kanı doğumu takiben 72 saat içinde ve bebek beslenmeye başladıktan sonraki 48 saat içinde kan alınmasını içeren bir uygulamadır.

Bu taramada fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, kistik fıbrozis ve biyotinidaz eksikliği ile ilgili faktörlere bakılmaktadır. Bu nedenle hastanede ya da aile hekimliğinde bu işlemlerin yapılması için ailelere bilgi verilmelidir.

3. İşitme Taraması

Aynı zamanda her yenidoğan bebeğin işitme taramasına tabi tutulması gerekmektedir. Doğumdan sonraki ilk 72 saatte içerisinde işitme taraması yapılması esastır. Bebeğin doğum sonrası ilk 12 saatte yapılması en idealidir.

4. Fiziksel Gelişim Kontrolü

Gelişimsel kalça displasizi kalça ekleminin gelişimindeki bir yetersizlikten tam çıkığa kadar çok farklı şekillerde ortaya çıkabilen ortopedik bir durumdur. Bu nedenle bebeğin doğum sonrası 1. ayında aile hekimliğine götürülerek fiziksel muayenesinin yapılması risk faktörleri açısından değerlendirilmesi şüpheli bir durumda ise ortopedi kliniğine sevk edilmesi gerekmektedir.

Ailelerin bu konularda bilgi sahibi olması yenidoğanın sağlığının korunmasını sağlayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü Yenidoğan Tanımı Raporu Https://Www.Who.İnt/Westernpacific/Health-Topics/Newborn-Health Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/cekus/docs/8-%20temel_yenidogan_bakimi.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Türkiye İstatistik Kurumu Sağlık Verileri 2016 https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1095 Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi Revizyon 2017 https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cocuk_ergen_db/dokumanlar/yayinlar/Kitaplar/1.2_revizyon_19.11.2019_Temel_Yenidogan_Bakimi_Kitabi_1.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Aydın N, Yenidoğan Bakımı, Asiye Ayar Kocatürk, Gebe okulu,1 baskı, İstanbul, Nobel Tıp Kitabevi,2016,125-141

Ergün S, Sarıkaya Karabudak S, Zeynep Conk, Zümrüt Başbakkal, Hatice Bal Yılmaz, Bahire Bolışık, Yenidoğan Hastalıkları Ve Hemşirelik Bakımı, Pediatri hemşireliği, Pediatri Hemşireliği, 2.baskı, Ankara, Nobel Tıp Kitabevi,2018,308-314

Zeren F, Gürsoy E, Dünya Sağlık Örgütünün Anne Ve Yenidoğan İçin Postpartum Bakım Önerileri, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 2018; 7(4): 95-102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.