Yenidoğanın Evde Bakımı 2: Cilt Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

0 89

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Yenidoğanın evde bakımı ile ilgili yazı serime devam ediyorum.

Birinci yazım olan Yenidoğanın Evde Bakımı 1: Emzirme Nasıl Yapılır? adlı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazımda taburculuk sonrası hastane temelli bakımın sürdürülebilmesi, yenidoğanın sağlığının korunabilmesi amacıyla bebeklerin göbek bakımı, banyo, alt bakımı gibi deri bakımını içeren konulara değinerek önemli noktalara dikkat çekmeyi hedefliyorum.

Bebeklerin;

  • Vücut yüzey alanının fazla olması,
  • Başın vücudun önemli bir bölümünü oluşturması,
  • Postür ile ısısını koruyamayacak durumda olması,
  • Bebeklerin ısı dengesini sağlayacak mekanizmaların olgunlaşmamış olması nedeniyle bebekler hipotermiye yatkındır.

Bu nedenle cilt bakımı sırasında yapılan işlemlerde bebeğin ısı kaybı aza indirilmeli şapka kullanımına dikkat edilmelidir.

1. Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğin doğumunu izleyen 2-3 hafta içinde düşmesi beklenen fetal hayatta anne ve bebek arasındaki alışverişi sağlayan mekanizmadır. Göbek bakımındaki en önemli nokta göbek kordonunun açıkta ve kuru tutulmasıdır. Eğer göbek kordonunda kızarıklık, akıntı, koku, sızıntı, kanama şişlik durumlarında hastaneye başvurması gerektiği anlatılmalıdır. Göbek kordonu bölgesine idrar ve gaita bulaşı engellenmeli ve aynı zamanda ılık su ve pamuklu bez ile bakımının yapılması önemlidir. Herhangi bir ilaç ya da solüsyon kullanımına gerek yoktur.

2. Banyo Nasıl Yapılır?

Doğumda vücut verniks kazeoza adı verilen amniondan dökülen parçalardan oluşmuş intrauterin hayatta 17-20 haftalarda oluşmuş bir yapıyla kaplıdır.

Fetusu antioksidan ve su geçirmez özelliğiyle koruyan fiziksel bir bariyerdir. Mikroplara karşı bir savunma ağı olduğundan doğum sonrası bebekleri sepsis gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan koruyabileceği düşünüldüğünden bebeğin hemen yıkanması günümüzde önerilmemektedir.

Doğumu izleyen saatlerde kendiliğinden kurur ve kaybolur. Bebeğin ilk banyosu göbek düşene kadar haftada iki kez yumuşak bir süngerle bastırmadan siler gibi yaptırılmalıdır. Sabun ve şampuan kullanılmamalıdır.

Göbek kordonu düştükten sonra haftada 2-3 kez yıkanabilir. İdeal su sıcaklığı 37-38 derece olmalıdır. Bebekler yıkanırken yumuşak lifler kullanılabilir. Banyonun yapılacağı oda ısısı 20-22 derece arasında olmalıdır.

Banyo sonrası bebek kurulanır kurulanmaz giydirilmeli ve hipotermi riskine karşı korunmalıdır. Bebek ağlarken değil sakin şekildeyken banyo yaptırılmalı yıkama baştan başlayarak gözlerin ve yüzün silinmesi, saçın yıkanması sonrasında vücut ıslatılmalıdır.

3. Alt Bakımı

Bebeğin altını değiştirmek için bez, pişik kremi, ıslak mendil kullanılmalıdır.

Bebeklerde genellikle idrar ve gaitanın temas ettiği perine, kasık, uyluk, kalça ve anal bölgede diaper dermatit adı verilen pişik oluşumu sık görülür. Islaklık pişik oluşumunu kolaylaştırır. Bu nedenle emicilik düzeyi yüksek bezler kullanılmalıdır. Bezlerin sık değiştirilmesi önemlidir her gaita ve idrar çıkışı sonrası değiştirilmesi gerekmektedir. İdrar ve gaita temasını azaltmak için bezler sıkı bağlanmamalı ve cilde çinko oksit içerikli maddelerin sürülmesi gerekmektedir. Alkol içermeyen su emdirilmiş ıslak mendiller kullanılabilir.

Pudra bakteri kolonizasyonunu kolaylaştıracağından ve solunum yollarına zarar verebileceğinden tercih edilmemelidir.

Bebeğin altı ara sıra açılarak havalandırılmalıdır.

Kız bebeklerde genital bölgenin özel yapısı nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları geçirme olasılığı artmaktadır. Bu nedenle silme işlemi yapılırken önden arkaya yani temizden kirliye ilkesine uyularak yapılmalıdır. Islak mendiller tek kullanımlık olmalı ve bir bölgede kullanılan bez bir daha kullanılmamalıdır.

Erkek bebeklerde ise penisin altı ve sünnet derisi altı önden arkaya doğru silinmelidir. Perine hijyeni sağlanmadan önce ve sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü Yenidoğan Tanımı Raporu Https://Www.Who.İnt/Westernpacific/Health-Topics/Newborn-Health Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/cekus/docs/8-%20temel_yenidogan_bakimi.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Türkiye İstatistik Kurumu Sağlık Verileri 2016 https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1095 Erişim Tarihi:05.05.2021

Sağlık Bakanlığı Temel Yenidoğan Bakımı Rehberi Revizyon 2017 https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cocuk_ergen_db/dokumanlar/yayinlar/Kitaplar/1.2_revizyon_19.11.2019_Temel_Yenidogan_Bakimi_Kitabi_1.pdf Erişim Tarihi:05.05.2021

Aydın N, Yenidoğan Bakımı, Asiye Ayar Kocatürk, Gebe okulu,1 baskı, İstanbul, Nobel Tıp Kitabevi,2016,125-141

Ergün S, Sarıkaya Karabudak S, Zeynep Conk, Zümrüt Başbakkal, Hatice Bal Yılmaz, Bahire Bolışık, Yenidoğan Hastalıkları Ve Hemşirelik Bakımı, Pediatri hemşireliği, Pediatri Hemşireliği, 2.baskı, Ankara, Nobel Tıp Kitabevi,2018,308-314

Zeren F, Gürsoy E, Dünya Sağlık Örgütünün Anne Ve Yenidoğan İçin Postpartum Bakım Önerileri, Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 2018; 7(4): 95-102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.