Yeni Nesil Endoskopi: FAMCE Kapsül Endoskopi

0 2.764

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir endoskopi düşünün kapsül şeklinde ve bir hap büyüklüğünde.

Sizce bu kapsülün mide ve ince bağırsaktaki lezyonları tespit etmesi, sindirim sisteminizi görüntülemesi mümkün müdür?

Gelin inceleyelim ve birlikte görelim.
FAMCE olarak adlandırılan kapsül endoskopi, gastroskopi için manyetik olarak kontrol edilen bir sistemi içerir. FAMCE ile bir gastroskopinin ortalama tamamlanma süresi 19-17 dakika civarındadır. Tam otomatik manyetik kontrollü kapsül endoskopi (FAMCE) sistemi ile yapılan gastroskopi ve ince bağırsak muayenesinin klinik ortamda güvenirliği ve etkinliği değerlendirilen ileriye dönük bir çalışma düzenlendi.

Değerlendirme için şüpheli mide patolojisi olan ve daha önce ameliyat edilmemiş 18-80 yaşlarında toplam 114 hastayla çalışma yapıldı. Çin, Chongqing’deki iki hastaneden alınan hastalar önce mide lezyonlarının taranması için FAMCE uygulandı. Ardından 2 saat sonra geleneksel gastroskopi yapıldı ve bu iki işlemin mide muayene sonuçları karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıdaki gibidir.

  • FAMCE tarafından mide anatomik yapılarının tam olarak saptanma oranı %100 olduğu tespit edildi. Bu tespit midenin iç yüzünün her yerinin görüntülenebilmesi anlamına gelmektedir.
  • FAMCE, 114 hastanın tamamında tam bir ince bağırsak muayenesi gerçekleştirdi. Görüntüleme açısından bir problemle karşılaşılmamakla beraber geçerli sonuçlar elde edildi.
  • Hastaların %44’ünde yani 50 hastada bağırsak lezyonları FAMCE ile tespit edilebildi.
  • 114 hastada, FAMCE ve geleneksel gastroskopi ile toplamda 214 lezyon tespit edildi. Bunlardan 193’ü her iki yöntemle de tespit edilebildi. Geleneksel gastroskopi 16 patolojiyi gözden kaçırılırken FAMCE ile sadece 5 patolojiyi gözden kaçırdı.

Çalışmalar sırasında iki hasta olumsuz olaylar yaşadı ancak hiçbir ciddi yan etki kaydedilmedi ve kapsül tutulumuna dair hiçbir kanıt yoktu. FAMCE’nin performansı, mide muayenesi ve lezyon tespitinin tamamlanmasında geleneksel gastroskopiye benzer durumda. Ayrıca, tam bir ince bağırsak muayenesi sağlayabiliyor.  Bu nedenle FAMCE, gastrointestinal sistemin incelenmesi için etkili bir yöntem olabilir.

 Xiao, Y. F., Wu, Z. X., He, S., Zhou, Y. Y., Zhao, Y. B., He, J. L., … & Xie, X. (2021). Fully Automated Magnetically Controlled Capsule Endoscopy for Examination of the Stomach and Small Bowel: A Prospective, Feasibility, Two-Centre Study. The Lancet Gastroenterology & Hepatology, 6(11), 914-921.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.