Yeni Koronavirüs (COVID-19) Hastalığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

0 191

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs salgınında toplumun doğru bildiği bir çok yanlış bulunmaktadır. Koronavirüs kadar hızlı bulaşan ve kişiyi kirleyen bir diğer şey ise yanlış bilgi yayılımıdır.

Bu yazıda koronavirüs salgını ve hastalığı hakkında toplum tarafından doğru bilinen yanlışları size ileteceğiz.

💊 Antibiyotik Koronavirüse etkili değildir. Antibiyotikler sadece bakterilere etki eder, virüslere değil. Koronavirüs de bir virüs olduğundan tedavisi için antibiyotik kullanılması etkili bir yöntem değildir.

🐜 Bugüne kadar Koronavirüsün sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaştığına dair bir bulgu bulunmamaktadır.

💨 El kurutma makineleri Koronavirüsü öldürmekte etkili değildir.

🔬 Her ne kadar sağlıklı ve antimikrobiyal özellikleri olsa da sarımsağın henüz Koronavirüse karşı bir savunma mekanizması oluşturduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

🐾 Kedi veya köpekler gibi evcil hayvanların Koronavirüsü iletebileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

🔢 Koronavirüs her yaştan insana bulaşabilir. Yalnızca yaşlılar ve mevcut kronik rahatsızlığı (diyabet, astım, kalp hastalığı vb.) olanlar bu virüse karşı daha savunmasızdırlar.

💉 Pnömoni (zatürre) aşılarının, Koronavirüse karşı bir koruması yoktur.

🛁 Sıcak bir duş almak Koronavirüsü engellemek için bir yöntem değildir.

👃 Sık sık burunu salin ve tuzlu su ile temizlemenin insanları Koronavirüsten koruduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bu işlemin gribin etkisini daha hızlı azalttığına dair sınırlı kanıt var. Fakat bunun solunum yolları enfeksiyonuna bir etkisi bulunmamaktadır.

❄️ Soğuk havanın Koronavirüsü ve diğer virüsleri öldürdüğüne dair bir bulgu bulunmamaktadır.

☀️ Şu ana kadar elde edilen verilere göre Koronavirüs, sıcak ve nemli havaların olduğu ortamlarda da yayılabiliyor. Hava durumunun ve iklimin salgının yayılmasında bir etkisi pek yok.

🌡️ Termal tarayıcılar insanların ateşi olup olmadığını tespit edebilir, ancak birisinin Koronavirüs olup olmadığını tespit edemez.

💦 Üzerinize alkol ve klor dökmek, vücudunuzda halihazırda bulunan Koronavirüsü öldürmez. Aksine bu tür maddeler vücudunuza zarar verebilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.