Yeni Keşfedilen Kanser İlacı DOSTERLİMAB, Kanser Hastaları İçin Umut Oluyor

0 825

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Öncelikle yıllardır kansere yönelik ilaç denemeleri sayısız yapılmaktaydı. Başarı oranı düşük olduğu için kesin bir çözüm bulunamamıştı.

Ancak son açıklanan haberler hepimize nefes oldu. İleri klinik denemesi gerekli olan ancak şimdilerde olumlu sonuç vermesiyle haber olan ilaç DOSTERLİMAB.

ABD uzun yıllardır ilaç denemeleriyle adından sıkça söz ettirmekteydi. Nitekim klinik denemesi olumlu sonuç veren ilacı da keşfetme aşamasındalar.

Kanser hastaları çok acı çekiyor.

Kanser maalesef çok acı verici süreçlerle ilerleyen ve kesin bir ilacı olan bir hastalık değil.

Kanser hastaları şifa bulmak için çeşitli ilaçlara ve denemelere gönüllü oluyor. Bu çalışmaya gönüllü olan hastaların deneyimlerindeki en güzle taraf ise, hiç acı çekmemeleri yani ek olarak acı veren bir ilaç değil.

DSÖ verilerine göre; ilk sırada meme kanseri (2,26 milyon) akciğer kanseri ikinci sırada geldi (2,21 milyon), onu 2020’de kolon ve rektum kanseri hastaları (1,93 milyon) izledi. Eğer bu ilaç fayda sağlayacaksa kansersiz bir dünyaya doğru ilerleyebiliriz.

Dosterlimab İlacı Nasıl Etki Ediyor?

Yorucu kemoterapiler, radyoterapiler, çekilen acılar, kaybolan fonksiyonlar…

Hepsi bu hastalara ayrı ek yük getiriyor. Bu ilaçla komplikasyonlar geriledi, yok oldu.

GlaxoSmithKline ilaç şirketi sponsorluğunda yapılan araştırmalarda bu araştırmanın bitiminden 25 ay sonrası yapılan takiplerde nüks belirtisi yoktu. Bu ne kadar harika.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ndeki onkolog ve araştırmacı Dr. Cercek bu sonuçlarda mutluluk gözyaşlarının fazlaca olduğunu söyledi.

Dosterlimab İlacının Ücreti Ne Kadar?

Onaylandığı taktirde deneme dozunun 11.000 dolar olacağı konuşuluyor. Maalesef ucuz değil.

Çok az şey bilinen ve ileri çalışma gerektiren bu ilaç bilim dünyasının içine su serpti. Ucuz ve erişimin kolaylığı sağlandığında ‘Kansersiz bir dünyaya hoş geldin’ diyebileceğimizi ümit ediyorum.

Kansersiz bir dünyaya ulaşmak dileğiyle.

Chakraborty, A. (2022, 06 08). Cancer in all patients vanishes for the first time during US drug trial. IndıaToday: https://www.indiatoday.in/science/story/us-cancer-drug-cure-dostarlimab-trial-successful-treatment-1959687-2022-06-08 adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.