Yatırım Alan Sağlık Şirketleri – En Güncel Liste

0 880

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’de ve dünyada yatırım alan sağlık şirketleri ve girişimleri yer almaktadır. Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

2022 – Haziran

 1. Sağlıklı beslenmeye odaklanan Culina Health4,75 milyon dolar tohum yatırım aldı. 4,75 milyon dolar tohum yatırım, Healthworx ve Brooklyn Bridge Ventures liderliğinde gerçekleşti. Diğer yatırımcılar arasında Rethink Impact, Tensility Ventures, Alpine Meridian Ventures, Knightsgate Ventures, Graham & Walker, Arkitekt Ventures ve Redo Ventures bulunuyor. Şirket, yeni gelen yatırımı ürün ve platformunu geliştirmek için kullanacağını açıkladı.
 2. ABD merkezli birinci basamak tedavi hizmeti veren Hint Health, 45 milyon dolar yatırım aldı.Banneker Partners ve Frist Cressey Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım ile şirketin toplam yatırım miktarı 60 milyon dolara yükseldi. Şirket, yeni gelen yatırımı sağlık hizmeti sağlayıcısı ağını genişletmek için kullanacak. Zak Holdsworth ve Graham Melcher tarafından kurulan şirket, hastalar için sigorta şirketleri aracılığıyla uygun fiyatlı sağlık tedavisi önerileri sunuyor. 2013’te kurulan şirket, alınan sağlık hizmetinin bedelini doğrudan faturalandırma imkanı veriyor. Şirketin amacı sağlık hizmetlerinin geleceği, hasta merkezli bakım modeline taşımak.
 3. Otizm üzerine çalışan SpectrumAi, 9 milyon dolar tohum yatırım aldı. 9 milyon dolarlık yatırım turu, F-Prime Capital ve Frist Cressey Ventures tarafından yönetildi. Diğer katılımcılar arasında Autism Impact Fund yer aldı. Şirket, otizm tanısı alan dört çocuğun babası Ling Shao tarafından kuruldu. ABD merkezli girişim, otizm belirtileri gösteren çocuklar için geliştirilen ABA (Applied Behavior Analysis) terapi eğitim verilerini analiz ederek sonuçlarını ayrı ayrı inceliyor. 2021 yılında kurulan şirket, otizm tanısı almış çocukların bakımına odaklanıyor. Bu terapi yöntemiyle amaç, hedeflenen davranışla çevre arasındaki fonksiyonel ilişki değerlendirmek ve olumsuz davranışı değiştirmek.
 4. Yerli biyoteknoloji girişimi Massive Bio, 9 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu DEG’in katılımıyla Revo Capital ve PaigeAI’in yönetim kurulu başkanı Kenan Turnacioğlu tarafından yönetildi. Alınan 9 milyon dolarlık yatırımın şirket operasyonlarını genişletmek ve Ar-Ge yatırımları için kullanacağı açıklandı. Massive Bio, 2015 yılında Arturo Loaiza-Bonilla, Çağatay Çulcuoğlu ve Selin Kurnaz tarafından New York’ta kuruldu. 2016 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Şirket, kanserli hastalar için kişiye özel tedavi yöntemi uyguluyor. Böylece kanserli hastaların yaşam kalitesi artıyor. Bir taraftan şirket, kanserli hastaların en son çıkan tüm tedavi yöntemlerine ulaşmasını kolaylaştırıyor. Massive Bio servisi ile ileri safhadaki her yaştan ve her tümör türünden hastaya yardımcı olabiliyor.
 5. Meditasyon için sanal ve artırılmış gerçeklikten faydalanan Tripp, Bitkraft Ventures, Amazon Alexa Fund, Qualcomm, HTC, Niantic ve Mayfield’in katıldığı yatırım turunda 11.2 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, aldığı yatırımı metaverse evrenine genişlemek için kullanacağını açıkladı. Girişim, yatırımla birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik platformlarını geliştireceğini de belirtti. Tripp ile ilgili tek gelişme aldığı yatırım da değil. Platform, BeardedEye’ın Eden’ını da satın aldığını duyurdu. Bu satın alma ile kullanıcıların Tripp deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeleri, dijital gerçeklikleri keşfetmeleri ve diğer insanlarla tanışmalarına olanak sağlamak hedefleniyor. Eden, insanların etkileşime girebildiği sanal gerçeklik oyunu. Bu satın alma Tripp’in metaverse evrenine adım atmasını da sağlayacak. Kısacası Tripp, Eden ile metaverse’te kişilere meditasyon imkanı tanıyacak.
 6. Sağlık veri alışverişi şirketi Moxe Health, 30 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli şirketin yatırım turu Piper Sandler Merchant Banking ve Vensana Capital tarafından yönetildi. B Serisi yatırım turuna mevcut yatırımcılar dahil oldu. 30 milyon dolarlık yatırımın İK ve Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacağı açıklandı. 2012 yılında kurulan şirket, hasta sağlık verilerini paylaşmak için servis hizmeti veriyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve sigorta sistemleri arasındaki bilgi alışverişini destekleyerek iki tarafın da veriye kolay ulaşmasını sağlıyor. Bu bilgiler, tedavinin sürekliliğinin yanı sıra bilimsel ve istatistiksel değerlendirmeler için de önem taşıyor.
 7. Biyoteknoloji ve ilaç araştırmaları alanında genomik verilere olan ilgi artan ilgi devam ederken, bu alanda maliyetlerin de aynı hızla arttığını görüyoruz. Bu maliyetleri 100 dolara kadar düşürmeyi hedefleyen ve yeni bir girişim olan Ultima Genomics, bugün aldığı 600 milyon dolar yatırımla birlikte gizlilikten de çıkmış oldu. Şirketin yatırım turuna General Atlantic, Andreessen Horowitz, D1 Capital, Khosla Ventures, Lightspeed, Marius Nacht, aMoon, Playground Global ve Founders Fund gibi yatırım dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

2022 – MAYIS

 1. Sağlık sigortası ürünlerini satan Fransız girişim Alan, E Serisi finansman turunda 183 milyon euro yatırım aldığını duyurduğu bir açıklama paylaştı. Finansman turu, Teachers’ Venture Growth (TVG) liderliğinde gerçekleşti ve Temasek, Index Ventures, Coatue, Ribbit Capital, Exor, Dragoneer ve Lakestar gibi mevcut yatırımcılar tarafından desteklendi.
 2. Kronik hastalık üzerine odaklanan sağlık girişimi Sidekick Health, 55 milyon dolar yatırım aldı. Novator Ventures tarafından yönetilen tura Wellington Partners, Asabys Partners ve Frumtak Ventures katıldı. Yatırım sonrasında Novator Ventures Kurucusu Birgir Mar Ragnarsson, Sidekick’in yönetim kuruluna katılacağı açıklandı. Geçen yıl gelirlerini üç kat artıran şirket, yeni yatırımı ABD’deki varlığını güçlendirmek için kullanacak.
 3. Klinik araştırmalara odaklanan sağlık girişimi Curebase, Industry Ventures liderliğinde B Serisi yatırım turunda 40 milyon dolar yatırım aldı. 40 milyon dolarlık yatırım turunda Acrew Capital, World Innovation Lab, Positive Sum, Gaingels, GGV Capital, Bold Capital ve Xfund yer aldı.
 4. Göz tansiyonunu (Glokom hastalığı) tedavi etme hedefi ile kurulan bir girişim olarak karşımıza çıkan GlaucoT’u ilk olarak geçtiğimiz Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Eylül ayında ise 12,7 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alan GlaucoT, bugün edindiğimiz bilgilere göre yeni bir yatırım aldı. Alesta Yatırım tarafından aktarılan bilgilere göre GlaucoT, 44,37 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Alesta Yatırım ise ilave 1,22 milyon TL bedelle birlikte şirketteki payını yüzde 5,67 seviyesine çıkardı.
 5. Sağlık girişimi Turquoise Health, 20 milyon dolar yatırım aldı. 20 milyon dolarlık tura Bessemer, Box Group ve Tiger Global katıldı. A Serisi yatırım turu, Andreessen Horowitz tarafından yönetildi.
 6. Akıl ve ruh sağlığına odaklanan ABD merkezli sağlık girişimi Osmind, 40 milyon dolar yatırım aldı. 40 milyon dolarlık yatırım turu DFJ Growth liderliğinde gerçekleşti. Tura katılanlar arasında Susa Ventures, General Catalyst, Future Ventures, Tiger Global, Pear VC yer aldı. Ayrıca Lachy Groom, Brent Saunders, Helena Goodman ve Ariel Katz gibi melek yatırımcılar dikkat çekti. Yeni yatırımla şirketin toplam yatırım miktarı 57,2 milyon dolara çıktı.
 7. Kanser hastalıklarına odaklanan İsrail merkezli OncoHost, 35 milyon dolar yatırım aldı. C Serisi yatırım turu ALIVE Israel HealthTech tarafından yönetildi. Tura Leumi Partners, Menora Mivtachim, OurCrowd katıldı. 2017 yılında kurulan şirket, üç yatırım turunda toplam yatırımı 51 milyon dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırım Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak.
 8. Psikologlarla danışanları buluşturan bir online danışmanlık platformu olarak faaliyet gösteren Terappin, melek yatırımcı Ayberk Kalkavan’dan 1.1 milyon dolar yatırım aldı. 2020’de Taygun Ersoy, Tarık Kinin ve Tuna Tutuk tarafından kurulan Terappin, 7/24 istediğiniz yerden, online terapi imkanı sunuyor. Platform, psikolojik danışmanlığı herkes için erişilebilir kılmayı hedefliyor. Farklı uzmanlık alanlarından psikologları bünyesinde barındıran Terappin, yediden yetmişe herkese hizmet veriyor.
 9. Çalışan deneyimi dikeyinde kurumsal well-being hizmet ve teknolojileri girişimi olarak karşımıza çıkan Wellbees’i ilk olarak 2020 yılının Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz yılın Mart ayında ise 2,5 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırımını alan Wellbees, yeni bir yatırım aldığını duyurdu.
 10. ULive’ın geçtiğimiz yılın Ağustos ayında TechOne VC ve twozero Ventures liderliğinde, İzzet Zakuto ve Ozan Çağlar İnaç’ın da dahil olduğu yatırım turunda 3,8 milyon dolar değerleme üzerinden 350 bin dolar yatırım aldığını da hatırlatalım.
 11. Dijital kas-iskelet bakımı ve fizik tedavi alanı özellikle ABD’de dijital sağlık yatırımcıları için oldukça popüler bir alan. Bugün edindiğimiz bilgilere göre bu alanda faaliyet gösteren Upswing Health, 5 milyon dolar yatırım aldı. Tura katılanlar arasında Montage Ventures, Connecticut Innovations, WTI, Ikigai Healthcare Fund vardı. ABD merkezli şirket, yeni gelen yatırımı Ar-Ge çalışmaları için kullanılacak.
 12. Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurum içi girişimcilik programından doğan, tüketicilerin sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam için satın alma ve keşif yolculuklarına eşlik eden bir platform olan Ecomercek, Eczacıbaşı Momentum’dan 125 bin dolar yatırım aldı.
 13. Berlin merkezli dijital sağlık asistanı Aaron.ai, 3,5 milyon Euro yatırım aldı. 2015 yılında kurulan şirketin yatırım turuna BonVenture, IBB Ventures ve Futury Capital katıldı. IBB Ventures Yatırım Direktörü Christian Seegers, “Aaron.ai doktor-hasta iletişimini geliştiriyor, sağlık personeli ve hastaları telefon döngüsündeki gereksiz bekleme süresinden kurtarıyor” diyerek şirketin öneminin altını çizdi.
 14. Ebeveynlere çocukları için online uzman desteği sağlayan Kidolog girişiminin 3 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldığını 2021 yılının Haziran ayında sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz Kasım ayında ise 10 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alan girişim, yeni bir yatırım aldı. Kidolog, 21 milyon TL değerleme üzerinden yeni bir yatırım aldı. Kidolog’un tam olarak ne kadar yatırım aldığı ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kidolog’un eski yatırımcıları arasında bulunan Alesta Teknoloji Yatırım, girişimin yeni yatırım turuna da katıldı.
 15. Anne sağlığına odaklanan Cayaba Care, 12 milyon dolar yatırım aldı. 12 milyon dolarlık yatırım, Seae Ventures ve Kapor Capital liderliğinde gerçekleştirildi. A serisi yatırım turunun diğer katılımcılar arasında Wellington Partners, Citi Impact Fund ve Rhia Ventures yer aldı. Yeni gelen yatırım, yeni pazarlara açılmak için kullanılacak.
 16. Güzellik alanında ürün ve hizmeti tek çatı altında buluşturan Flavus.com’dan daha önce sizlere detaylı olarak bahsetmiştik. Güzellik dikeyinde uzmanlaşan ve Kore kozmetik, dermo kozmetik ve ana akım tüm diğer kozmetik ürünlerini bir araya getiren dijital güzellik platformu Flavus.com, pek çok melek yatırımcıyla yaptığı yatırımcı görüşmelerinden sonra 2020’nin son çeyreğinde melek yatırımcılar Mehmet Çoban ve Ahmet Kara’dan tohum yatırım almıştı. Flavus.com, şimdi de mevcut yatırımcıları Çoban ve Kara’dan 6.5 milyon TL yatırım aldı.
 17. Avustralya merkezli OncoRes Medical, 12,5 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Brandon Capital ve Future of Healthcare Fund tarafından yönetildi. 2016 yılında kurulan şirket, yeni gelen yatırımı klinik süreçleri desteklemek için kullanılacak. OncoRes Medical, herhangi bir bozukluğu veya hastalığı tedavi için genel veya lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahale sırasında cerrahların kullanabileceği görüntüleme teknolojileri geliştiriyor.

 18. Re-Pie Portföy, ABD’de sağlık sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Türk girişimi Carbon Health’in yatırımcıları arasına dahil oldu. Re-Pie Portföy, bu yatırımını girişim olarak sağlık alanına getirdiği yeniliklerle dikkat çeken Inofab Health şirketindeki 7,5 milyon dolarlık hisselerini Carbon Health hisseleri ile swap ederek gerçekleştirdi.
 19. Özellikle kurumsal şirketlerde, çalışanların ruh sağlıklarına dikkat etmeleri için kapsamlı çözümler sunan Fransa merkezli bir sağlık teknoloji girişimi olarak faaliyet gösteren Moka.care, Left Lane Capital tarafından yönetilen Seri A turda 15 milyon euro yatırım aldı. Tura mevcut yatırımcı Singular’ın yanı sıra yeni yatırımcılar Origins ve Antoine Griezmann da katıldı.
 20. Güneydoğu Asya merkezli dijital eczane platformu SwipeRx, 27 milyon dolar yatırım aldı. B Serisi yatırım platformu MDI Ventures tarafından yönetildi. Yatırım turunun diğer katılımcıları arasında Bill & Melinda Gates Foundation, Johnson & Johnson Impact Ventures, SIG yer aldı. Yeni gelen yatırım iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 21. Dünya Sağlık Örgütü, yaşlılığı çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinin azalması olarak tanımlıyor. Yaşlanma ile gelişebilen iletişim güçlüğü ve fiziksel yetersizlik yaşlı bakımı konusunu önemli hale getiriyor. Bu alanda çalışan şirketler de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Homethrive, 20 milyon dolar yatırım aldı. 20 milyon dolarlık yatırım Human Capital liderliğinde gerçekleştirildi. Yatırıma katılanlar arasında Allianz, 7wireVentures ve Pitango HealthTech yer alıyor. ABD merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 38 milyon dolara çıktı.
 22. Ruhsal sağlık, meditasyon ve yoga gibi alanlarda hizmet veren girişimlerin özellikle pandemi ile birlikte hızla popülerleştiğini geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. Bu girişimlerden biri olarak karşımıza çıkan iyi yaşa., yatırım turunu tamamladığını duyurdu. iyi yaşa., tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, 755 bin dolar yatırım aldı. Edindiğimiz bilgilere göre yatırım turunun bir bölümü Startup Borsa üzerinden gerçekleşirken; söz konusu tura Angel Effect, hiVC, Loodos Teknoloji A.Ş., Partner Tasarım ve Ticaret A.Ş gibi kurumsal yatırımcıların yanı sıra melek yatırımcılardan Ali Caner Türkmen, Cem Ortabaş, Civan Sözkesen, Çağrı Emre Korkmaz, Fırat İşbecer ve Nevzat Aydın da katıldı.
 23. Kadın sağlığı üzerine odaklanan sağlık girişimi Inne, 10 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, DSM Venturing liderliğinde gerçekleştirildi. Turda Borski Fonu ve Calm Storm Ventures’ın yanı sıra Taavet Hinrikus, Dr Fiona Pathiraja ve Rolf Schromgens gibi melek yatırımcılar da yer aldı. Şirket, yeni aldığı yatırımı ABD’ye genişlemek ve Ar-Ge faaliyetlerini genişletmek için kullanacağını açıkladı.
 24. Dijital sağlık girişimi uMotif, 25,5 milyon dolar yatırım aldı. 25,5 milyon dolarlık yatırım turu, Athyrium Capital Management tarafından yönetildi. Yeni gelen yatırım, şirketin diğer ülkelerdeki faaliyetlerini genişletmek için kullanılacak. 2012 yılında kurulan Londra merkezli şirket, klinik deney ve araştırmalara odaklanıyor. uMotif, gerçek zamanlı ve doğrudan hastadan veri toplamayı optimize etmek için yazılım üretiyor. Bruce Hellman ve Ben James tarafından kurulan şirket, klinik deneylerdeki veri kalitesini artırmak için gelişmiş hasta değerlendirme raporları hazırlıyor. uMotif’in ürettiği yazılım, şu anda 30 ülkede kullanılıyor.
 25. Biyolojik çeşitlilik izleme şirketi NatureMetrics’i 15 milyon dolar yatırım aldı. 15 milyon dolarlık yatırım turu, BNP Paribas ve 2150 VC tarafından yönetildi. Kat Bruce ve Katie Critchlow tarafından kurulan Nature Metrics, biyolojik çeşitliliği tespit etmek ve korumak için yapay zeka temelli yöntemler geliştiriyor.

2022 – NİSAN

İlişkili Diğer İçerikler
 1. Berlin merkezli sağlıklı yaşam şirketi Endel, B Serisi finansman turunda 15 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Yatırım turu, Waverley Capital ve True Ventures liderliğinde gerçekleşti.
 2. Sağlık alanında değere dayalı satın almaya odaklanan girişim Clarify Health, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde 150 milyon dolar yatırım aldı. Tura; BlackRock, Memorial Hermann Health System, Insight Partners, Spark Capital, KKR, Aspenwood Ventures, Rivas Capital ve Sigmas Group katıldı. Yeni yatırım, 115 milyon dolarlık yatırımından bir sene sonra geldi. Şirketin toplam yatırım miktarı 328 milyon dolara çıktı.
 3. Ruh ve davranış sağlığı hastalıklarına odaklanan Eleos Health, 20 milyon dolar yatırım aldı. Yeni yatırım turu, F-Prime Capital ve Eight Roads Ventures liderliğinde aMoon Fund, lool girişimler ve Arkin Holdings’in katılımıyla gerçekleşti.
 4. ProofPilot, 12 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli girişimin yatırım turu, Mitsui&Co tarafından yönetildi. Sopris Capital, First Trust Capital Partners, Excelra katıldı. Yeni gelen yatırım şirketin erişimini genişletmek için kullanılacak. Şirketin toplam yatırım miktarı 15,7 milyon dolara çıktı.
 5. Season Health 34 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, Andreessen Horowitz liderliğinde yapıldı. Turun diğer katılımcıları arasında LRV Health, Company Ventures, yeni Cityblock Health CEO’su Toyin Ajayi vardı.
 6. Dijital tıbbi çeviri platformu Jeenie, 9,3 milyon dolar yatırım aldı.
 7. Diş bakımı ve muayeneye odaklanan girişim VideaHealth, 20 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu Spark Capital tarafından yönetildi. Tura mevcut yatırımcılardan Zetta Venture Partners ve Pillar VC’nin katıldı. Şirketin toplam yatırımı 26,5 milyon dolara çıktı. VideaHealth, Eylül 2019’da Zetta Venture Partners’ın liderliği üstlendiği tohum yatırım turunda 5,4 milyon dolar yatırım almıştı.
 8. Avi Medical, 50 milyon Euro yatırım aldı. Almanya merkezli girişimin yatırım turu Balderton Capital tarafından yönetildi. B Serisi yatırım turuna  Heal Capital, Addition, Picus Capital, Vorwerk Ventures, Eurazeo ve 3VC’nin katıldı.
 9. Hemşire istihdamı girişimi IntelyCare, 115 milyon dolarlık C serisi ile unicorn statüsüne ulaştı.
  Tıbbi görüntüleme paylaşım girişimi PocketHealth 16 milyon dolar yatırım aldı. Questa Capital liderliğinde gerçekleşen yeni tur sayesinde şirketin toplam yatırım miktarı 22,4 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım İK süreçlerini genişletmek ve yurt dışı açılımı için kullanılacağı açıklandı.
 10. İnme geçiren hastaların bakım koordinasyonuna odaklanan Viz.ai 100 milyon dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırım, şirketin toplam değerini 1,2 milyar dolara çıkardı. Tiger Global ve Insight Partners tarafından yönetilen yatırım turuna, Scale Ventures, Kleiner Perkins, Threshold, GV, Sozo Ventures, CRV ve Susa katıldı.
 11. Robot teknolojisine odaklanan sağlık girişimi Diligent Robotics, 30 milyon dolar aldı. Yatırım turu, Tiger Global tarafından yönetildi. Turun diğer yatırımcıları arasında True Ventures, DNX Venture, Ubiquity Ventures, E14 Fund, Next Coast Ventures, Boom Capital, Gaingels ve Cedars-Sinai Health Ventures yer aldı. Yeni yatırım şirketin iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. Diligent Robotics’in toplam yatırım miktarı ise 45,9 milyon dolara çıktı.
 12. Akıl sağlığı uygulaması Real, 37 milyon dolar yatırım aldı. B serisi yatırım turunu Owl Ventures yönetti. Yatırım turuna Lightspeed Venture Partners, Kadın Kurucular Fonu, Forerunner Ventures ve BBG Ventures katıldı. ABD merkezli şirket, yeni gelen yatırım, şirketin iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 13. Değere dayalı satın almaya odaklanan sağlık girişimi Vytalize Health, 50 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu; Kittyhawk Ventures, Kawn Ventures, NorthCoast Ventures’ın katılımıyla Enhanced Healthcare Partners tarafından yönetildi. Şirket, yeni gelen yatırımı ekibi büyütmek, yeni pazarlara girmek için kullanacak. Vytalize Health toplam yatırım miktarı 75,5 milyon dolara çıktı.
 14. Bağımlılık tedavisine odaklanan Eleanor Health, General Catalyst liderliğinde 50 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımcılar arasında Warburg Pincus, Town Hall Ventures, Northpond Ventures ve Rethink Impact yer aldı. ABD merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 82 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım yeni pazarlara açılmak için kullanılacak.
 15. Bağımlılık tedavisi, beyin hastalığı olarak kategorilendiren sorun en büyük biri olarak kabul ediliyor. Yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre; bu alana odaklanan sağlık girişimi Forge Health 11 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, HC9 Ventures liderliğinde gerçekleşti. Yeni gelen yatırım, iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 16. Nörolojik tabanlı kas ve iskelet sistemi hastalıklarına odaklanan GripAble, 11 milyon dolar yatırım aldı. Tur, IP Group ve Parkwalk Advisors tarafından yönetildi. Yeni gelen yatırım, ABD pazarına hazırlanmak için kullanılacak. Londra merkezli girişim, şimdiye kadar yatırım miktarını 16,3 milyon dolara çıktı.
 17. Sağlık sektöründe robotik teknolojisine odaklanan Austin merkezli Diligent Robotics, B Serisi finansman turunda 30 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Tiger Global liderliğindeki Seri B turda, True Ventures, DNX Venture, Ubiquity Ventures, E14 Fund, Next Coast Ventures, Boom Capital ve Gaingels dahil olmak üzere diğer yatırımcıları katıldı.
 18. uzaktan hasta izleme girişimi Blue Spark Technologies, 40 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Aon plc’nin katılımıyla GT Investment Partners (Ghost Tree Partners) liderliğinde yapıldı. Yeni gelen yatırım, şirketin pazarlama süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 19. ABD merkezli ruhsal hastalıklara odaklanan uzaktan sağlık girişimi NUE Life Health de bunlardan biri… Depresyon gibi ruhsal hastalıklar için evde ketamin tedavisi uygulayan girişim, 23 milyon dolar yatırım aldı.
 20. Klinik deney, yeni ilaç keşfetme sürecinde ve herhangi bir hastalık için tanı koyma ve klinik uygulamaları açısından önem taşıyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre bu alanda çalışan ve “dijital ikiz” hizmeti geliştiren girişim Unlearn.AI, 50 milyon dolar yatırım aldı.
 21.  yaşlı bireylere odaklanan sağlık girişimi DUOS, 15 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Imaginary Ventures liderliğinde gerçekleşti. Forerunner Ventures, Deklarasyon Ortakları ve Optum Ventures katıldı. Geçen Haziran ayında 6 milyon dolarlık tohum yatırım alan şirketin toplam yatırım miktarı 21,1 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım şirketin iş ve Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 22. Sağlık personel sıkıntısına odaklanan Clipboard Health, 80 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Sequoia Capital ve IVP tarafından yönetildi. Diğer yatırımcılar arasında Y Combinator, Kafeinli Sermaye, Başlatılmış Sermaye ve SciFi VC yer aldı.

 23. Online terapi hizmeti veren Iris Telehealth, 40 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, Concord Health Partners ve Columbia Pacific Advisors tarafından yönetildi. Yeni gelen yatırım şirketin teknolojik altyapısını iyileştirmek ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 24. Bağımlılık tedavisi, beyin hastalığı olarak kategorilendiren sorun en büyük biri olarak kabul ediliyor. Yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre; bu alana odaklanan sağlık girişimi Forge Health 11 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, HC9 Ventures liderliğinde gerçekleşti. Yeni gelen yatırım, iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 25. Singapur merkezli kadın ve erkek sağlığına odaklanan uzaktan hasta izleme platformu Ordinary Folk, 5 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, Monk’s Hill Ventures tarafından yapıldı. Şirket, yeni gelen yatırımı Hong Kong’a açılmak için kullanacak.
 26. Hasta deneyimine odaklanan NexHealth, Seri C yatırım turunda 125 milyon dolar yatırım aldı. San Francisco merkezli girişim, 125 milyon dolarlık yatırımla şirket değerini 1 milyar dolara çıkardı.
 27. Klinik araştırmalar alanına odaklanan Reify Health, 220 milyon dolar yatırım alarak şirket değerlemesini 4,8 milyar dolara çıkardı. Tur, Altimeter Capital ve Coatue tarafından yönetildi. ABD merkezli şirketin yatırım turuna, Dragoneer Investment Group, ICONIQ Growth, Adams Street ve Battery Ventures katıldı.
 28. Yapay zeka destekli sağlık girişimi Mendel 40 milyon dolar yatırım aldı. 2017 yılında kurulan şirketin yatırım turu, DCM’nin katılımıyla Oak HC/FT tarafından yönetildi. Karim Galil, Ruchi Deshpande ve Wael Salloum tarafından faaliyete geçen Mendel, şimdiye kadar 65,4 milyon dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırım, Ar-Ge ve İK süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 29. Tele sağlık girişimi Truemeds, 22 milyon dolar yatırım aldı. Dijital eczane girişiminin yatırım turu WestBridge Capital liderliğinde gerçekleşti. InfoEdge Ventures, Asha Impact ve IAN Fund da yatırım turuna katıldı. Yeni gelen yatırımın iç pazardaki faaliyet alanını genişletmek için kullanılacağı açıklandı. Truemeds’in toplam yatırımı 27,7 milyon dolara çıktı.
 30. Yapay zeka destekli sanal doktor asistanı olarak tanımlanan Impiricus, 3 milyon dolar tohum yatırım aldı. Tohum yatırım turu, FCA Venture Partners liderliğinde gerçekleşti. Atlanta merkezli şirketin yatırım turuna Surface Ventures katıldı.
 31. Sağlık girişimi Waltz Health 35,4 milyon dolar yatırım aldı. 35,4 milyon dolarlık yatırım turu, GV tarafından yönetildi. Yatırım turuna Define Ventures, Echo Health Ventures, Blue Venture Fund, Byers Capital, Twine Ventures katıldı. Yeni gelen yatırım, iş süreçlerinin geliştirilmesi için kullanılacak.
 32. Uzaktan sağlık izleme platformu HealthBeats, 3 milyon dolar tohum yatırım aldı. Şirketin tohum yatırım turu Heritas Capital ve Seeds Capital liderliğinde gerçekleşti. Singapur merkezli şirket, yeni gelen yatırımı Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.
 33. Davranış bozukluğu hastalıklarına odaklanan Concert Health, Define Ventures liderliğinde 42 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Healthy Ventures, Vertical Venture Partners ve Townhall Ventures katıldı. Stratejik yatırımcılar arasında ise CommonSpirit Health ve Advent Health yer aldı. Yeni yatırım, iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. ABD merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 56,5 milyon dolara yükseldi.
 34. Farklı alanlarda uzman danışmanlarla çeşitli konularda desteğe ihtiyaç duyanları bir araya getiren ve Koray Bilici tarafından kurulan online terapi platformu Tappy, Ukrayna merkezli NISS LLC tarafından 300 bin dolar yatırım aldı.
 35. Sağlık girişimi AI Medical Service, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde 70 milyon dolar yatırım aldı. Japonya merkezli şirketin yatırım turuna, Globis Capital Partners, World Innovation Lab ve Incubate Fund katıldı. Yeni gelen yatırım, tıbbi kurumlarla ortak Ar-Ge çalışmaları yürütmek için kullanılacak.

2022 – MART

 1. Sağlık verilerine odaklanan giyilebilir teknoloji girişimi VivoSense, 25 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Perceptive Xontogeny Ventures (PXV) Fund ve Debiopharm Innovation Fund tarafından ortak yönetildi.
 2. Klinik ve bakım tesislerinde işe alım sürecini ve personel bağlılığını iyileştirmeyi amaçlayan girişimler ortaya çıkmaya başladı. Bu girişimlerden biri de Adam Lewis tarafından kurulan Apploi, 25 milyon dolar yatırım aldı. Tur, m]x[v Capital liderliğinde gerçekleşti. Tura Defy ve Underscore katıldı. Şirketin toplam yatırım miktarı 45,5 milyon dolara çıktı.
 3. Dijital sigortacılık girişimi Nayya Health, 55 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Transformation Capital, Felicis Ventures ve SemperVirens ile birlikte ICONIQ Growth tarafından yönetildi. Girişimin değerinin 500 milyon ila 750 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Girişim bunun hakkında net bir açıklama yapmasa da PitchBook, şirketin değerlemesini iki katına çıktığını ve şirket değerlemesinin ise 500-600 milyon dolara yaklaştığını doğruladı. 2019 yılında faaliyete geçen Nayya Health’ın kurucuları ise Sina Chehrazi ve Akash Magoon. Nayya Health’in temel amacı platforma kaydolan kurumların çalışanlarına kişiselleştirilmiş sağlık planı sunmak.
 4. Operasyonları ve hasta akışını yönetmek için bir yapay zeka teknolojisini kullanan Qventus, 50 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Thomas H. Lee Partners ve stratejik yatırımcı Premier tarafından yönetildi. Diğer katılımcılar arasında Thedacare, Bessemer Venture Partners, Mayfield Fund ve Norwest Venture Partners yer aldı. Şirketin toplam yatırım miktarı 95,3 milyon dolara çıktı. Yeni yatırım şirketin Ar-Ge ve operasyonel süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. 2011 yılında analyticsMD adı altında faaliyete geçen şirket, 2017’nin Mart ayında adını Qventus olarak değiştirdi. Şirketin amacı hastanelerin operasyonel ve finansal sistemlerini düzenlemek. Brent Newhouse, Ian Christopher ve Mudit Garg tarafından hayata geçirilen platform, elektronik hasta kayıtlarına entegre olabiliyor.
 5. ABD merkezli veri paylaşım platformu Health Gorilla, 50 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu SignalFire liderliğinde gerçekleşti. Diğer katılımcılar arasında Epsilon Health Investors, IA Capital ve Nationwide Ventures yer aldı. Bu turla şirketin toplam yatırım miktarı 78,7 milyon dolara çıktı. Yatırım, iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. Health Gorilla COO’su Karla Mills, “Yıl boyunca satış, pazarlama, mühendislik, iş geliştirme ve ürün ekiplerimizi genişletmeye güçlü bir şekilde odaklanacağız” diyerek şirketin bir yıllık iş yapış stratejisini ortaya koyuyor.
 6. 70 bin eczaneden çeşitli verileri toplayan ve daha ucuz olanları bulmak için ilaç fiyatlarını karşılaştıran GoodRx, dijital eczane platformu vitaCare’i 150 milyon dolara satın aldı. 2022 ortalarında tamamlanması beklenen anlaşmayla şirket, dijital eczane işini geliştirmeyi amaçlıyor. Şirket ayrıca ilaç üreticilerine yönelik hizmetlerini genişletmeye yardımcı olmak için vitaCare kullanmayı planlıyor. vitaCare CEO’su John Milligan yaptığı açıklamada, “GoodRx ekibine katıldığımızda, ilaç üreticileri ağımızı genişletmeyi ve tüketiciler için daha da fazla tedaviyi erişilebilir hale getirmeyi umuyoruz” diye konuşarak anlaşmanın öneminin altını çiziyor.
 7. Dijital sağlık girişimi Zeta Surgical5,2 milyon dolar tohum yatırım aldı. Boston merkezli şirketin yatırım turu, Innospark Ventures tarafından yönetildi. Gelen yatırım Ar-Ge çalışmaları  ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak.  Şirket, Harvard mezunu iki girişimci Jose Maria Amich ve Raahil Sha tarafından kuruldu. Zeta Surgical, amacı cerrahi işlem gerektirmeyen ameliyatlar için görüntüleme ve robotik teknolojisi geliştirmek. Şirket, kendi teknolojilerini ekran tabanlı navigasyon sistemi olarak tarif ediyor. Kuzey Amerika ve Asya pazarına odaklanan şirket, 2022’nin yaz aylarında cihazı piyasaya sürmek için FDA’dan izin bekliyor. İki girişimci de cihazın klinik deneylerini tamamlamaya odaklandıklarını ifade ediyor.

 8. Akıl sağlığına odaklanan HelloBetter, Seri A yatırım turunu tamamladı. Girişim, toplam yatırımını 10 milyon Euro’ya çıkardı. Yatırım turuna MassMutual Ventures’a (MMV), mevcut yatırımcılar arasında bulunan HealthCap, Expon Capital ve Sparrow Ventures katıldı. Berlin merkezli şirket, yeni gelen yatırımı Ar-Ge süreçlerinin geliştirilmek ve yurt dışına açılmak için kullanılacağını açıkladı. HelloBetter, üç girişimci David Ebert, Hanne Horvath ve Elena Heber tarafından 2015 yılında kuruldu. Girişim, zihinsel sağlık durumlarının önlenmesi ve tedavisi için dijital terapötik yani tedavi edici online programlar sunuyor. Bunlar arasında depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve panik dahil olmak üzere sekiz ana zihinsel sağlık sorunu yer alıyor.
 9. Hindistan’da yapay zeka destekli güzellik ve kişisel bakım uygulaması CureSkin, 5 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu JSW Ventures liderliğinde gerçekleştirildi. Yeni gelen yatırım Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. CureSkin CEO’su ve kurucu ortağı Guna Kakulapati, Hindistan’da 100 binden fazla kayıtlı dermatolog olduğunu belirtiyor. “Cilt ve saç konusunda uzman olan kişi sayısı çok az. Bu noktada büyük bir pazar açığı var” diyerek sektörde nereye konumlandıklarını anlatıyor.
 10. Çocuk ve ebeveyn dikeyinde içerikler üreten mindfulness ve uyku uygulaması Anda Burada 3 milyon Dolar değerleme üzerinden tohum yatırımını aldı. Yatırım turuna AFM Digital Investments’ın kurucusu, Musixen’in ve AFM sinemalarının yatırımcısı Adnan Akdemir, melek yatırımcı Cavit Habib, ünlü oyuncu Canan Ergüder, psikolog ve yazar Pınar Maro, etkili anne baba eğitmeni ve çocuk kitapları yazarı Gülenbilge Ersan, Mindfulness eğitmeni ve Ben İnsan Akademi’nin kurucusu İhsan Yelkencioğlu ve iş insanı Zeynep Bilgin katıldı.
 11. Online terapi platformu olarak hizmet veren Evimdeki Psikolog, 5,42 milyon TL yatırım aldı. Söz konusu yatırımın 50 milyon TL değerleme üzerinde gerçekleştiğini de belirtelim. 5,42 milyon TL’lik yatırım turu, hiVC liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, hiVC haricinde ise Angel Effect, EGİAD Melekleri Yatırım Ağı, Lima Ventures ve Startup Borsa’dan çok sayıda yatırımcı da katıldı. Psikolojik destek almak isteyen bireyler ile psikologları lokasyondan bağımsız olarak buluşturan Evimdeki Psikolog, 2018 yılında Aynur İlhan tarafından İstanbul’da kuruldu.
 12. Fransa merkezli online doktor randevu platformu Doctolib, 549 milyon dolar yatırım aldı. Bpifrance ve General Atlantic de tura katıldı. Yeni gelen yatırım şirketin iş süreçlerini geliştirmek ve operasyon ağını genişletmek için kullanılacak. Bir taraftan yeni gelen 549 milyon dolarlık yatırımla şirketin piyasa değeri 6,4 milyar dolara yükseldi. Böylece şirket, Fransa’nın en değerli internet şirketi oldu. Ancak şirketin en son yatırım turu Şubat 2020’de gerçekleşmişti. Doctolib, şirket politikası nedeniyle son birkaç senedir bu konuda açıklama yapmayı tercih etmediği biliniyor. Dolayısıyla yeni yatırım turunun kamuoyuyla paylaşması şirket için oldukça önemli bir adım oldu.
 13. Defibrilatör yani şok cihazı üreticisi Avive Solutions, 22 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Questa Capital, Catalyst Health Ventures ve Laerdal Million Lives Fund tarafından yönetildi. 2017’de kurulan Avive, şimdiye kadar 33,5 milyon dolar yatırım aldı. Defibrilatör yani şok cihazı, kalbin normal dışı atımının tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araç olarak biliniyor. ABD merkezli şirket bu konuya başka bir bakış açısı getiriyor.
 14. Uzaktan hasta izleme ve bakım platformu TimeDoc, 48,5 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu Aldrich Capital Partners liderliğinde gerçekleştirildi. Yeni gelen yatırım şirketin iş yapış süreçlerini geliştirmek ve pazarlama faaliyetlerini genişletmek için kullanılacak. ABD merkezli şirketin şimdiye kadar edindiği yatırım miktarı 58,2 milyon dolara çıktı. TimeDoc Health CEO’su Will Boeg, şirketin amacının uzaktan hasta takip sistemlerini kalıcı hale getirmek olduğunu belirtti. 2015 yılında kurulan şirket, hastalarla doktorların iletişim kurmasını sağlıyor. Kişiye özel online bakım yönetim planı oluşturuyor. TimeDoc, pandemiyle birlikte uygulama alanına kronik hastaları da kattı. Ayrıca Covid-19 aşısı desteği de vermeye başladı. TimeDoc ile çalışan sağlık kuruluşları sistemlerindeki hasta bilgileri Elektronik Sağlık Kaydı (EHR)’ye entegre edilebiliyor.
 15. Dört ODTÜ’lü mühendis Mert Keleş, Emre Bülbül, Hande Güleç ve Kağan Özaslan’ın kurduğu Oculera, 70 bin dolar tohum yatırım aldı.
 16. Kadın sağlığı alanda faaliyet gösteren Alife Health, 22 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu Lux Capital, Union Square Ventures ve Maveron tarafından yönetildi. Bu, ABD merkezli girişimin geçen sene aldığı 9,5 milyon dolarlık yatırımından bir sene sonra geldi. Yatırım anlaşmasının bir parçası olarak şirketin yönetim kuruluna Union Square’den Rebecca Kaden ve Maveron’dan Anarghya Vardhana katılacak. Yeni yatırım şirketin Ar-Ge süreçlerinin geliştirilmesi için kullanılacak.
 17. Cerrahi eğitim platformu Osso VR 66 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Signalfire, GSR Ventures, Tiger Global Management ve Kaiser Permanente Ventures’ın katılımıyla Oak HC/FT tarafından yönetildi. Yatırım, iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. Şirket, kurulduğundan beri 109,2 milyon dolar yatırım aldı. Oak HC/FT’nin ortağı Vig Chandramouli, “Osso, tüm cerrahi eğitim ve sürekli eğitim için iyi bir konumda… Tutkulu ve kararlı ekiple birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
 18. Brightline, 105 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi bu yatırımla 705 milyon dolara yükseldi. Tur, KKR & Co. tarafından yönetildi. Yatırım turunda GV, Optum Ventures, Oak HC/FT Partners Threshold Ventures ve Blue Cross Blue Shield of Massachusetts yer aldı. Şirket yeni gelen yatırımı İK süreçlerini iyileştirmek için kullanacak. ABD merkezli şirket, 2018 yılından beri 13-19 yaş arası bireylere anksiyete ve depresyon için ilaç tedavisi ve sanal terapi sunuyor. Kullanıcılara haftalık görüntülü görüşmeler yapma imkanı veriyor. Naomi Allen tarafından faaliyete geçen Brightline’ın amacı depresyon ve kaygıyı gibi hastalıkları ulaşılabilir, uygun fiyatlı bir şekilde tedavi edebilmek. Şirketin bu seneki hedefi çalışan sayısını iki katına çıkararak daha fazla insana ulaşmak.
 19. Sağlık teknoloji şirketi Altibbi, 44 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Foundation Holdings, Hikma Ventures, Global Ventures ve DASH Ventures tarafından yönetildi. Yeni gelen yatırım faaliyet alanını genişletmek için kullanılacak. Yatırım turu sonrasında Foundation Holdings Kıdemli Danışmanı Jason Kothari, Altibbi’nin yönetim kuruluna katılacak. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirket, şimdiye kadar 52,2 milyon dolar yatırım aldı.

2022 – ŞUBAT

 1. Diyabet konusuna odaklanan Glooko, AI tabanlı diyabet bakım araç üreticisi xbird’ü satın aldı. Glooko tarafında satın alımla ilgili herhangi bir detay açıklanmadı. xbird’ün CEO’su ve kurucu ortağı Sebastian Sujka, “Amacımız, şeker hastalığıyla yaşayanlar için dijital sağlık çözümleri tasarlamaya devam etmek ve mümkün olduğunca bu hizmeti çok sayıda hasta için erişilebilir kılmak” diyerek satın almanın önemine dikkat çekiyor. 2015 yılında Berlin’de kurulan şirket, Jonas Harder, Matteo Carli, Sebastian Sujka ve Silvan Türkcan tarafından faaliyete geçirildi. xbird, sensör ve giyilebilir cihazlar tasarlıyor. Bu araçlar, hastaların kan şekerini kontrol ediyor. Bu noktada önemli bir noktada konumlanıyor. Çünkü kan şekeri kontrolü şeker hastalığının seyri açısından büyük önem taşıyor.
 2. Meditasyon ve zindelik uygulaması Calm, Ripple Health Group’u satın aldığını duyurdu. Ripple’ın CEO’su David Ko, şimdi Calm’ın kurucu ortağı Michael Acton Smith ile birlikte Calm’ın CEO’su olarak görev yapacak. Bu noktada satın almanın mali detaylarının paylaşılmadığını hatırlatalım. 2019 yılında hayata geçirilen Ripple, insanları uygun sağlık hizmetleriyle buluşturmak için çalışan bir sağlık teknolojisi şirketi olarak hizmet gösteriyor. Ripple’ın geçen ay piyasaya sürülen Care Memo ve LikePaper adlı ilk iki ürünü, toplumda yaşlanmaya ve hem profesyonel hem de profesyonel olmayan bakıcılar için bakım yükünü hafifletmeye odaklanıyor.
 3. Çocuklar için geliştirilmiş bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkan Zigazoo, çocuklara yönelik olarak hazırlanan içerikler ve kısa video formatı ile dikkatleri çekiyor. Zigazoo tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, yeni bir yatırım aldı. Edindiğimiz bilgilere göre Zigazoo, Core Ventures, Talis Capital, MaC Venture Partners, Lightspeed Venture Partners, Serena Williams’ın Serena Ventures’ı, Dapper Labs, Wheelhouse Entertainment, ünlü sunucu Jimmy Kimmel ve Chris M. Williams’tan yatırım aldı.
 4. Fitness girişimi Future da kapattığı yeni yatırım turu ile dikkatleri üzerine çekti. Şirket, C serisi yatırım turunda 75 milyon dolar yatırım aldı. Trustbridge Partners liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna, Kleiner Perkins ve bireysel yatırımcılar katılım gösterdi. Rishi Mandal tarafından kurulan Future, fitness odağında bireysel koçluk sunuyor. Haftalık hazırlanan egzersiz programlar kullanıcıların hedeflerine ve ekipmanlarına uygun olacak şekilde tasarlanıyor. Kullanıcıların sevdiği aktivitelerle uyuşmasına dikkat ediliyor. Koçlar her daim erişilebilir oluyor. Kullanıcılar her gün koçlar tarafından kontrol ediliyor.
 5. Yeni ilaç keşfini hızlandırmaya odaklanan Koneksa Health, 45 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu AyurMaya liderliğinde gerçekleşti. Takeda Ventures, Velocity Capital, McKesson Ventures, Merck Global Health Innovation Fund, Novartis (dRx Capital) Spring Mountain Capital ve Waterline Ventures katıldı. New York merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 70,6 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım, şirketin iş ve Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. 2013 yılında kurulan Koneksa, kendini dijital biomarker yani (biyobelirteç) şirketi olarak konumlandırıyor. Biyobelirteç birçok kişi için ilk bakışta anlamsız bir terim gibi gelebilir. Bu kavram; vücut tarafından üretilen, kan veya idrar gibi vücut sıvılarında tespit edilebilen hastalığı belirten bir madde veya veri olarak biliniyor. Özellikle kanser hastalığının erken teşhisinde büyük önem taşıyor.
 6. Kan testleri enfeksiyonların tespit ya da hastalığı engellemek için ilk adım. Bu testlerin arasında özellikle periferik yayma testi, tanı koyma konusunda oldukça başarılı bir test türü. Bugün edindiğimiz bilgilere göre, periferik yayma testi konusuna odaklanan Scopio, 50 milyon dolar yatırım aldı. Tur, OurCrowd ve adı açıklanmayan bir yatırımcı tarafından yönetildi. Yatırım turuna, Mizrahi-Tefahot Bank Invest, Ilex Medical ile şirketin mevcut yatırımcılar Olive Tree Ventures ve Aurum Ventures katıldı. Yeni yatırım, şirketin yurt dışı operasyonlarını genişletmek için kullanılacak.
 7. Geçtiğimiz Aralık ayında dijital sigortacılık girişimi (Insurtech) odaklanan ABD merkezli HealthCare.com’un C serisi yatırım turunda 130 milyon dolar yatırım almıştı. Edindiğimiz bilgilere göre şirket, C serisi yatırım turu için 31,5 milyon dolar ek yatırım aldı. Girişim böylece C serisini 161.5 milyon dolarlık yatırım ile kapattı. Ek yatırım, Hildred Capital Management tarafından gerçekleştirildi. Şimdiye kadar 244 milyon dolar yatırım alan şirket, 10 yatırımcı tarafından destekleniyor. Hildred Capital’in kurucu ortağı ve yönetici ortağı David Solomon, HealthCare.com’un tüketicilerin sağlık sigortası satın alma davranışlarında devrim yarattığını düşünüyor. Yeni gelen yatırımın şirketin Ar-Ge yatırımlarında kullanılacağını söylüyor.
 8. Geçen Mayıs ayında tele-sağlık girişimi Ada Health’in Alman ilaç devi Bayer’in yatırım kolu Leaps tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 90 milyon dolar yatırım aldığını aktarmıştık. Berlin merkezli şirket B serisi yatırım turu için 30 milyon dolarlık ek yatırım aldı. Girişim B serisi yatırım turunu 120 milyon dolarla kapatmış oldu. Yeni yatırım turunda Farallon Capital, Red River West, Bertelsman Investments ve Schroders Capital yer alıyor. Ada Health’in CEO’su ve Kurucu Ortağı Daniel Nathrath, yeni gelen yatırımın ABD pazarına açılmak için kullanılacağını belirtiyor ve ekliyor: “Amacımız, dünya çapında 1 milyardan fazla insan için sağlık hizmetlerini iyileştirmek.”
 9. Mental hastalığa sahip kişileri sağlık uzmanlarıyla bir araya getirmeye odaklanan Güney Kore merkezli Atommerce, B serisi yatırım turundan 16,7 milyon dolar yatırım aldı. Yeni yatırım; E&Investment, K2 Investment ve Samsung Next’in katılımıyla Hashed tarafından yönetildi. Mevcut destekçiler Insight Equity Partners ve Koreli ilaç şirketi GC Green Cross Holdings de tura katıldı. Yeni gelen yatırım şirketin Ar-Ge ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacağı açıklandı. Şirketin toplam yatırım miktarı 17 milyon dolara çıktı.
 10. Dijital sağlık hizmeti girişimi PriorAuthNow, 25 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Insight Partners tarafından yönetildi ve ABD merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 57,2 milyon dolara yükseldi. Yeni gelen yatırımın şirketin iş süreçlerini geliştirmek ve çalışan sayısını artırmak için kullanılacağı açıklandı. PriorAuthNow CEO’su ve kurucu ortağı Joe Anstine, “Sağlık sigortası sektöründe hem ödeyenler hem de sağlayıcılar için önemli değer yaratan bir sistem oluşturmak niyetiyle PriorAuthNow’u başlattık” diye konuşarak şirketin kuruluş amacını anlatıyor.
 11. 2019’da Nader AlSalim tarafından Londra’da kurulan Gaia, tüp bebek tedavilerini daha erişilebilir, uygun maliyetli ve kişisel hale getirmek için üreme sağlığı verilerini finansal teknolojiyle birleştiriyor. Yani aslında girişimin yaptığı şey tüp bebek tedavileri için finansal çözümler sunmak. Girişimin fikri, Nader AlSalim ve eşinin tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyması sonucu oluştu. AlSalim, tedavi maliyetlerinin ne kadar tahmin edilemez olabileceğini fark etti. Bu süreçte iki ülkede üç kliniğin kendilerinden toplamda 50 bin sterlin tedavi aldığını söyleyen Gaia kurucusu, bir çocukları olduğu için şanslı olduklarını; zira bu tedavilerin her zaman sonuç vermediğini söylüyor. AlSalim, böyle bir durumda acının sadece duygusal ve fiziksel olmadığını, aynı zamanda finansal olduğunu da fark ettiğini sözlerine ekliyor. İşte Gaia, böyle bir sorundan ortaya çıktı ve hayata geçirildi.
 12. Online yeme bozukluğu tedavisine odaklanan Equip, 58 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Chernin Group (TCG) liderliğinde gerçekleşti. Tura Tiger Global, General Catalyst, F-Prime Capital, Optum Ventures, 406 Ventures ve Katie Couric Media da katıldı. San Diego merkezli şirket, yeni gelen yatırımı ürün geliştirmek için kullanacak. Equip’in bugüne kadar 74,7 milyon dolar yatırım aldığını hatırlatalım.
 13. Psikiyatri odaklı uzaktan sağlık izleme platformu Minded 25 milyon dolar tohum yatırım aldı. Yatırım turuna Streamlined Ventures, Link Ventures, The Tiger Fund, Unicorn Ventures, Trousdale Ventures, Gaingels, SALT Fund, TheFund ve Care.com, Bolt, Gravity Blanket, RXBAR ve Gilt.com’un kurucuları katıldı. ABD merkezli şirket, gelen tohum yatırımı operasyonlarını genişletmek için kullanacak. Ayrıca iş gücünü iki katına çıkaracak. 2021 yılında kurulan Minded, kullanıcıların psikiyatrik ilaçlara kolay ulaşmasını sağlıyor. Yani anksiyete, depresyon ve uykusuzluk sorunlarına odaklanan şirket, ilaç tedarik etmeyi uygun ve erişilebilir hale getiriyor. Şu anda New York, New Jersey, Pennsylvania, Florida, Texas, Illinois ve California’da faaliyet gösteriyor.
 14. otizmi teşhis etmeye odaklanan EarliTec Dx, 19,5 milyon dolar aldı. Georgia Research Alliance’ın (GRA) katılımıyla Bernie Marcus liderliğinde gerçekleşti. Yeni gelen yatırım, şirketin Ar-Ge süreçlerinde kullanılacak. Atlanta merkezli girişim şirket, erken aşamada gelişimsel bozuklukları tespit ediyor. Otizm hastalığına odaklanıyor. Şirketin hedef kitlesi çocuklar… Geliştirdikleri araç, göz hareketleri ve davranışlarını analiz ediyor. Çünkü otizmli birey, genel olarak göz teması kurmakta zorluk çekiyor.
 15. MindMaze, Concord Health Partners liderliğinde gerçekleşen yeni yatırım turunda 105 milyon dolar yatırım aldı. Tura, AlbaCore Capital Group ve Hambro Perks katılım gösterdi. Bu yeni yatırım turu ile birlikte girişimin topladığı yatırım miktarı 340 milyon doları aştı. İsviçre merkezli MindMaze, hastaları tedavi etmek ve iyileştirmek için dijital değerlendirmeler ve terapötikler sağlayan dijital bir nöroterapötik platform olarak öne çıkıyor. Sinirsel iyileşmeyi teşvik etmek için tıbbi sanal gerçeklik ürünleri geliştiriyor. Şirket buna ek olarak; VR, bilgisayar grafikleri, beyin görüntüleme ve sinirbilimi birleştiren sezgisel insan makine arayüzleri oluşturmak için bir platform geliştiriyor.
 16. Kronik hastalıklarla mücadele eden kişilerin bakımına odaklanan Omada Health 192 milyon dolar yatırım aldı. Tur; aMoon, Perceptive Advisors, Wellington Management, Civilization Ventures’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Fidelity Management & Research Company tarafından yönetildi. 2011’de kurulan şirket, aldığı yeni yatırımla toplam yatırım miktarını 448,5 milyon dolara çıkardı. Yeni gelen yatırım, şirketin İK, Ar-Ge süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. Ayrıca sağlık alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak için kurduğu Omada Insights Lab’e yatırım yapmayı planlıyor.

 17. Singapur merkezli sağlık teknolojisi girişimi MiyaHealth Singapore Technologies Engineering Ventures ve Elev8 liderliğinde 4,8 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, yeni gelen yatırımı Ar-Ge çalışmaları ve yurt dışı açılımı için kullanacağını açıkladı. Girişim, şimdiye kadar 12 binden fazla doktorla çalıştı. 2019 yılında kurulan MiyaHealth, şu anda iki teknoloji ürünü sunuyor. Hasta navigasyon programı olarak da tanımlanan MiyaPatient, kronik hastalıklara sahip kişilerin hastalık sürecini yönetmesini sağlıyor. Yapay zeka destekli MiyaPayor ise sigorta şirketlerini odağına alıyor. Şirketlerin sağlık planı tasarlamasına yardımcı oluyor. Böylece sağlık hizmetlerinde idari ve tıbbi maliyetleri düşüyor.
 18. Kardiyoloji alanına odaklanan uzaktan hasta izleme platformu Story Health, 22,6 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Northpond Ventures ve B Capital Group tarafından yönetildi. Yatırım turuna LRVHealth ve mevcut yatırımcılar Define Ventures ve General Catalyst katıldı. Yeni gelen yatırım Ar-Ge çalışmaları için kullanılacak. Şirketin toplam yatırım miktarı 26,6 milyon dolara çıktı. Şirket; Tom Stanis, Nikhil Roy ile kardiyolog Dr. Ashul Govil tarafından kuruldu. Story Health, hastaları evde tedavi etmek için yapay zeka bağlantılı bir sistem oluşturdu. 2020’de faaliyete geçen California merkezli girişim, sistemine kayıtlı hastalara profesyonel sağlıkçılardan oluşan bir ekiple ilaç tedariki sağlıyor. Platform üzerinden doktorlar, hasta verilerine ulaşabiliyor. Bu veriler elektronik sağlık kayıtlarına (EHR)’ye entegre edilebiliyor.
 19. ABD merkezli XRHealth 10 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunda HTC, Bridges Israel, AARP ve mevcut yatırımcılar yer aldı. XRHealth, şimdiye kadar 34,7 milyon dolar yatırım almış oldu. Şirketin kurucusu ve CEO’su Eran Orr, “Metaverse evreni aracılığıyla günün herhangi bir saatinde erişilebilen yeni bir sağlık hizmeti biçimi oluşturmak için yola çıktık” diyerek şirketin kuruluş amacını anlatıyor. XRHealth, temelde genişletilmiş gerçeklik (XR teknolojisini) kullanıyor. Sağlık çalışanları sanal bir tedavi odasında hastalarla buluşabiliyor. Tedavi odasına giriş yapan hasta, gerçek zamanlı olarak bir tıp uzmanıyla konuşabiliyor.
 20. Biyoreaktör geliştirmeye odaklanan Stämm Biotech, 17 milyon dolar yatırım aldı. Buenos Aires merkezli şirket, toplam yatırım miktarını 17,2 milyon dolara çıkardı. Tura şirketin mevcut yatırımcılarından Draper Associates, SOSV, Grid Exponential, VistaEnergy, Teramips, Cygnus Draper ve Dragones VC katıldı.Şirketin yeni yatırımcılar arasında Varana, Vista, New Bolluk, Trillian, Serenity Traders, Teramips, Decarbonization Consortium yer aldı. 2014 yılında kurulan şirket; David Pizzo, Federico D’ Alvia Vegh, Juan Francisco Llamazares Vegh ve Yuyo Llamazares Vegh tarafından faaliyete geçti. yeni gelen yatırımı iş gücü sayısını iki katına çıkarmak ve operasyonlarını diğer ülkelere yaymak için kullanacak. Temelde endüstriyel ölçekli biyoreaktörler dev, sterilize edilmiş tank olarak karşımıza çıkıyor. Bu biyoreaktörler genellikle silindir biçimindedir, boyutları litreden birkaç metreküpe kadar değişir ve çoğunlukla paslanmaz çelikten yapılıyor.
 21. Doktorların hastalar için en iyi ilacı reçete etmesine yardımcı olmaya odaklanan Synapse Medicine, 40 milyon dolar yatırım aldı. Fransa merkezli olan girişimin yeni yatırım turu Korelya Capital liderliğinde gerçekleştirildi. XAnge, MACSF ve BNP Paribas Development katıldı. Şirketin toplam yatırım miktarı 38,8 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım, şirketin ABD ve Avrupa’daki operasyonlarını ölçeklendirmek için kullanılacak. 2017 yılında kurulan şirket, yapay zeka teknolojisini kullanarak herkese güvenilir ve güncel tıbbi bilgilere kolay erişim sağlamayı amaçlıyor. Şirket, kullanıcıların reçetede yer alan ilaçları analiz etmelerine yardımcı oluyor. Bir taraftan doktorlara ilaçlar hakkında güncel bilgiler sunuyor.
 22. Sağlık verisine odaklanan girişim MDClone, 63 milyon dolar yatırım aldı. Bu tur, girişimin 26 milyon dolarlık yatırım turundan iki buçuk yıl sonra geldi. Tur, Warburg Pincus ve Viola Growth, aMoon tarafından yönetildi. LightSpeed ​​Venture Partners ve OrbiMed’in katıldı. Yeni gelen yatırımla şirketin yatırım miktarı 104 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım şirketin iş yapış süreçlerini iyileştirmek için kullanılacak. 2016 yılında kurulan şirket, sağlık alanında yapılan araştırmaları hızlandırıyor. Şirketin temel amacı sağlık hizmetlerini demokratikleştirmek. Yani platformdaki verilerle bulut teknolojisi sayesinde doktorların hastalarına daha iyi bir teşhis koyabilmesini yardımcı olmayı sağlamak. Bu nedenle MDClone, sağlık çalışanları için hastalıkların risk faktörlerine yönelik temel verilerin elde edilmesine yardımcı oluyor. Üç girişimci Boaz Gur-Lavie, Luz Erez ve Ziv Ofek tarafından kurulan platform; ABD, Kanada ve İsrail’de kullanılıyor.

2022 – Ocak

 1. Akıl hastalıkları konusunda dijital hizmetler sunan Little Otter’ın 22 milyon dolar yatırım aldığını bu ayın başında duyurmuştuk. Yeni gelen yatırımla şirketin toplam yatırım miktarı 26.75 milyon dolara çıktığını ve ABD merkezli şirketin ülke geneline yayılmayı hedeflediğini söylemiştik. 2022’nin ilk ayını bitirmemize günler kala bu alana yapılan yatırım haberleri gelmeye devam ediyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre akıl sağlığına odaklanan Intellect, A Serisi yatırım turunda 10 milyon dolar yatırım aldı. HOF Capital liderliğinde yapılan tura Headline, East Ventures, MS&AD Ventures, DG Daiwa Ventures, Pioneer Fund ve mevcut yatırımcısı Insignia Ventures Partners katıldı.
 2. Kalp sağlığına odaklanan Casana, B Serisi finansmanda 30 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Morningside tarafından yönetildi. Tura Matrix Partners, General Catalyst ve Outsiders Fund katıldı. Şirketin toplam yatırım miktarı 46 milyon dolara çıktı. ABD merkezli şirket, Nicholas Conn tarafından faaliyete geçti. 2018’den beri tıbbi cihazlar geliştirmeye odaklanan şirket yeni ürünü Heart Seat ile gündeme geldi. Bir çeşit klozet olarak tasarlanan ürün, temelde kan basıncı ve kalp atış hızını ölçüyor. Şirket, bu alana yeni bir soluk getirdiklerine inandıkları ürün için FDA izni almaya çalışıyor.
 3. Kullanıcılarına hastaneye fiziki olarak gitmeden sağlık ihtiyaçlarını evde ya da online olarak karşılama imkanı veren bir girişim olarak karşımıza çıkan HiDoctor, yatırım aldı. HiDoctor ekibinin bizimle paylaştığı bilgilere göre girişim, 3 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu 3 milyon dolarlık yatırım ise Letonia Limited isimli bir şirket tarafından yapıldı. HiDoctor ve Letonia Limited arasında yapılan yatırım anlaşmasına göre 5 milyon dolar karşılığında şirketin yüzde 3 hissesi ise Letonia Limited’a geçmiş oldu.
 4. semptom analizine odaklanan Polonya merkezli Infermedica, 30 milyon dolar yatırım aldı. Tur, One Peak liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna Karma Ventures, European Bank for Reconstruction and Development, Heal Capital ve Inovo Venture Partners katıldı. Şirketin toplam yatırım miktarı toplam 45 milyon dolara çıktı. 2012 yılında kurulan şirket, 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Irving Loh, Piotr Orzechowski ve Roberto Sicconi tarafından kurulan şirket, şimdiye kadar 10 milyondan fazla kişiye ulaştı. Infermedica, bünyesinde 180 doktor ve bilim insanı çalışıyor. Şirket, bir yıl içinde bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedefliyor.
 5. Dijital eczane Alto, Softbank Vision Fund liderliğindeki 200 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli girişimin toplam yatırım miktarı 550 milyon dolara çıktı. Şirket, Esas Ventures’ın da dahil olduğu 25 yatırımcı tarafından destekleniyor. Şirket, 2015 yılında eski Facebook çalışanları tarafından kuruldu. Alto, reçeteli ilaçları her gün tüketicilerin adreslerine ileten bir girişim olarak tanımlanıyor. Şirket, sistem aracılığıyla doktorlar tarafından onaylanan reçeteli ilaçları evlere teslim ediyor. Girişim, geçen yıl gelirini 700 milyon doların üzerine çıktığı açıkladı. Alto şu an ABD’nin 12 eyaletinde faaliyet gösteriyor.
 6. Uzaktan hasta izleme, dijital sağlık ve sağlık teknolojisinde hızla büyüyen bir alan olma özelliğini taşıyor. 2025 yılına kadar 117,1 milyar dolara ulaşması beklenen uzaktan hasta izleme sektöründe yeni bir yatırım haberi daha gündeme geldi. Bugün edindiğimiz bilgilere göre, Sidney merkezli tele-sağlık şirketi Eucalyptus, Bond liderliğinde 42 milyon dolar yatırım aldı. Bond, Airbnb ve Canva’nın ilk yatırımcısı olma özelliğini taşıyor. Yedi yatırımcı tarafından destekleniyor.
 7. Uzaktan kanser tedavisine odaklanan girişim Reimagine Care, Santé Ventures, Martin Ventures ve LRVHealth tarafından 25 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Tura katılan diğer yatırımcılar arasında CU Healthcare Innovation Fund, City of Hope, McKesson Ventures ve Sable Investments yer alıyor. Şirket yeni gelen yatırımı iş süreçlerini geliştirmek için kullanacak. 2020 yılında kurulan Reimagine, yedi yatırımcı tarafından destekleniyor. ABD merkezli şirket, ev merkezli kanser bakımı süreçlerini koordine ediyor. Hastaların klinik, finansal ve operasyonel ihtiyaçlarını belirlemek için yola çıktı. Reimagine Care, kanser tedavisine bütünleşik olarak bu süreçleri üstlenen ilk şirket olma özelliğini taşıyor. Aaron Gerber ve Devin Carty tarafından kurulan platform, onkologlarla koordineli biçimde kanser hastalarını uzaktan izliyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.