Yapay Zekâ Protezlere Kılavuzluk Ediyor

0 105

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alt ekstremite protezleri birçok engel durumuna katkı sağlasa da çeşitli yüzeylerde randımanlı çalışamayabilir. Asfalt üzerinde yürümek çimenli bir tarlada yürümekten oldukça farklıdır. Şimdiye kadar bir protezin bu yüzey değişikliklerine göre davranışını değiştirmesi oldukça imkansızdı.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çeşitli arazileri tanıyabilen ve ara yüzündeki yüzeye uyacak şekilde hareketini adapte edebilen ve bu hareket değişimini kamera tabanlı yapay zekâ ile destekleyen bir alt ekstremite protezi geliştirdiler.

Bu teknoloji proteze iliştirilen bir kamera sisteminin öndeki zemini video formatında algılaması ve bu zemin tiplerinin öğretildiği bir yapay zeka sisteminin bu görüntüleri analiz etmesiyle çalışır.

Bu çalışma mekanizmasının hareket sistemi yapay zekanın oluşturduğu sistemler ile oluşmaktadır. Bu hesaplamalardaki belirsizlik derecesi çok yüksekse yapay zeka güvenli moda geçerek kullanıcıyı zeminin tehlikesine yönelik uyarabilen bir sisteme sahiptir.

https://news.ncsu.edu/2020/05/prosthetics-computer-vision-uncertainty/ Erişim Tarihi: 16.09.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.