Ya Ben De Diyabetliysem?

0 79

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diyabet.

Geçmiş yüzyılların ve yaşadığımız dönemin en önemli sağlık sorunlarından biri olan kronik bir hastalık. Bugün dünya üzerinde yaklaşık 382 milyon insanın, ülkemizde ise her 7 kişiden birinin diyabet hastası olduğu söylenmektedir. Artan obezite ve hareketsiz yaşam nedeniyle 2035 yılında dünyadaki diyabet oranının 592 milyona ulaşacağı düşünülmektedir.

Özellikle bozulmuş beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, aşırı ve kontrolsüz şeker tüketimi gibi faktörler nedeniyle artık hepimiz birer diyabet hastası adayıyız. Çoğu zaman sinsi seyreden belirtiler nedeniyle bugün birçoğumuz diyabet hastası olduğunun farkına varmadan yaşamını sürdürmektedir. Ancak diyabetin önlenebilir ve tedavisi mümkün bir hastalık olması bizlere umut vaat etmektedir.

Peki Diyabet Nedir?

Diyabet, halk alasında bilinen adıyla şeker hastalığı, kanımızda akan glikoz yani şeker miktarının çok fazla olduğu durumlarda meydana gelen bir hastalıktır. Bu durum pankreas adı verilen iç organımızın bir salgısı olan ve kan şekerini düzenleme görevi olan insülin hormonunun salgılanmaması, az salgılanması ya da etkili şekilde kullanılmaması sonucu ortaya çıkar.

Sağlıklı bireylerde kandaki glikoz insülin yardımıyla hücre içine taşınırken bu mekanizmadaki herhangi bir aksaklık kandaki glikozun hücre içine taşınmayıp kanda birikimine dolayısıyla “hiperglisemi” de denilen kan şekeri artışına neden olur.

Diyabetin bilinen dört tipi mevcuttur.

Bunlar;

  • Tip 1 diyabet ( insüline bağımlı diyabet)
  • Tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet)
  • Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti)
  • Özel nedenlere bağlı diyabet

Ancak yaygın olarak görülen tipler Tip 1 ve Tip 2 diyabettir.

Diyabet Olduğumu Nasıl Anlarım?

Öncelikle kesin tanı bir sağlık kuruluşunda yapılan testler sonucunda konmalıdır. Fakat sağlık kurumuna gitmeden sadece kendimizi dinleyerek farkına varmamız ve bizi alarm durumuna geçirecek bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler tip 1 ve tip 2 diyabette hemen hemen benzerdir.

Başlangıç belirtileri olarak;

  • Artan susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • Kilo kaybı
  • Sürekli bir açlık hissi
  • Yorgunluk sayılabilir.

İlerleyen dönemlerde bulanık görme, tekrarlı enfeksiyonlar ve yaralarda geç iyileşme gibi belirtiler de bu belirtilere eşlik edebilir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet belirtileri benzerdir fakat tip 2 diyabet belirtileri genellikle hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkıp daha kademli bir başlangıca sahiptir. Tip 2 diyabetli hastaların yarısına yakınında hiçbir belirti görülmezken yarısından fazlasında ise başlangıç belirtileri görülür.

Bu yazımızda “Ya Ben De Diyabetliysem?” diyerek diyabetin de olduğunu ve ne gibi belirtiler görmemiz halinde diyabeti düşünebileceğimizi değerlendirmiş olduk. Sizler de bu gibi belirtileri kendinizde gördüğünüzde ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Unutmayalım ki diyabet önlenebilir ve kontrolü sağlanabilir bir hastalıktır. Teşhiste ne kadar gecikirsek bize etkileri o derecede fazla olur.

Koç E, Güler S, Aslan D. Diyabet Şeker Hastalığı. HUTF Halk Sağlığı AD. Toplum Eğitim Sunumları [Internet]  http://www.halksagligi.hacettepe.edu.tr/diger/topluma_yonelik.php Erişim: 20.11.2015

Coşansu, G. (2015). Diyabet: Küresel Bir Salgın Hastalık. Okmeydanı Tıp Dergisi 31(Ek Sayı) 1-6. doi: doi:10.5222/otd.2015.001

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.