Vücudunuzu Dinleyin. Çünkü Size Neler Yapmamız Gerektiğini Söylüyor!

0 68

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Salgın sürecinin getirmiş olduğu yeni yaşam tarzı değişiklikleri sadece fizyolojimizi değil ruh sağlımızı da olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden sadece bedenimizi değil; ruhumuzu da beslemeliyiz. Kendinize iyi geleceğini düşündüğünüz aktivitelerde bulunun, yeni ve farklı hobiler edinerek sinir sistemimizin merkezi olan beyni sağlıklı ve canlı tutunuz. Size iyi gelecektir.

Sinir sistemimizin merkezi olan beynimiz metabolik hızı yüksek çalıştığından kullanması önemli olan çok önemli besin öğeleri vardır.

Bu öğeler;

  • omega-3,
  • glikoz,
  • vitamin,
  • folik asit,
  • demir,
  • çinko,
  • magnezyum,
  • selenyum,
  • kalsiyum,
  • magnezyum gibi mineraller olarak sıralanmaktadır.

Gün içinde bedenimiz içten ve dıştan gelen uyarılara baş ağrısı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, sinirlenme, terleme, ishal ya da kabızlık gibi tepkiler vererek bizden kendisine iyi bakmamızı istemektedir. Yeterli ve dengeli beslenilmediği durumunda bu tepkiler olumlu ya da olumsuz sağlığımızı etkilemektedir.

Tepkilerin kontrole alınmadığı durumda ve uzadığı durumda vücut direncinde azalma, beden ağırlığında artma ya da azalma, diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser gelişimi, sosyal aktivitede azalma, depresyon ve demans görülebilmektedir. Karşılaşabilecek olan bu durumlar normal ağırlıkların altında ya da üstünde olan bireylerde daha farklı ve daha zor bir süreç olarak görülmektedir.  Bu sebeple vücudunuz için gerekli besin öğelerini almanız gerekmektedir.

Antioksidan özelliği olan ve anti-stres vitamini olarak bilinen C vitamini, enfeksiyon hastalıklarında hastanın durumuna göre vitamin tedavisi kişiden kişiye değişmekle birlikte olup ortalama günlük ihtiyaç 60- 100 mg kadardır. Her şeyin fazlasının zararı olduğunu unutmayarak C vitaminin vücuda fazla alınması durumunda böbrek taşı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Beynin kullandığı diğer önemli besin öğeleri ‘omega-3’ ve ‘omega-6’ yağ asitleridir. Fakat bu yağ asitlerinin oranı ve miktarları önemlidir. Daha çok balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri ayrıca nöronlar arası iletimde de rol oynamaktadır. Omega-6 ise daha çok bitkisel yağlarda bulunmaktadır.

Sinir sistemi hücrelerimizin fonksiyonunda birçok vitamin ve mineralin faydası vardır. Bunlardan birisi de yağda çözünen D vitaminidir. Birçok genin yapımında düzenleyici olarak görev yapmaktadır. Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi eksikliğinde de zararlar vardır. D vitamini yetersizliğinde ise ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.

Hatırlamanız gereken her vitamin ve mineral eksikliğinde ya da fazlalığında vücudunuz size tepkiler gösterecektir. Nasıl ki fazla yağlı, şekerli ve tuzlu besinler bağırsak floranızı bozuyor ise vitamin ve mineral eksiklikleri de beden sağlığı yanı sıra ruh sağlığınızı da etkileyecektir.

Kutluay Merdol T. Psikolojimiz ve Beyin Sağlığımızda Beslenmenin Önemi. Bes Diye Derg 2021; 49 (1):1-4.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.