Vücudunuzdaki Ağrı Bölgeleri Size Neler Söylüyor Olabilir?

0 2.583

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücudumuzda seyahat eder gibi dolaşan, günlük işlerimizi dahi yerine getirmekte güçlük çektiğimiz ağrıların fizyolojik etkisinin yanı sıra psikolojik etkenlerden de kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Fibromiyalji dahil birçok ağrının nedeninin artık psikolojik olduğu bilimsel verilerle kanıtlamış durumdadır.

Son olarak PsycologyToday dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, insan vücudundaki birçok ağrının asıl sebebinin sadece fiziksel değil aynı zamanda duygusal sebepler olabileceği belirtilmektedir.

Baş ağrısı gibi birçok sebebi bulunamayan ağrıların altında yatan stres gibi faktörlerin olduğu çoğu kişi tarafından artık biliniyor. Fizik tedavi uzmanları özellikle fibromiyalji hastalarını psikolojik tedaviye yönlendiriyor. Depresyonla fibromiyalji arasındaki ilişki artık bilinen bir gerçek.

Gün içerisinde hissettiğimiz duygular bizi hem zihinsel, hemde bedensel olarak etkiliyor. Travma sonrası depresyon alanında uzman olan Dr. Susan Babel, Psychology Today adlı dergideki makalesinde “Kronik ağrılar sadece fiziksel değil, stres ve duygusal sorunlar gibi sebeplerden de doğabilir” diyor ve ekliyor “Çoğunlukla, ağrı kişiye çözülmemiş duygusal sorunlar olduğunu hatırlatma görevindedir, bazen de sinir sisteminde çözülmemiş travmaların habercisi olabilir” diyor.

Psikolog Dr. Susan Babel’in dergide yayınlanan bu makalesi bölgesel ağrıların sebebinin hangi duygusal problemlerden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Şimdi ağrı türlerine göre ifadelerine bakalım.

1. Baş Ağrısı

Çalışmaya göre baş ağrılarını ve migreni tetikleyen en önemli sebep yaşadığınız günlük stresler. Bir şeylere yetişmeye, işinizi halletmeye, çocukları okuldan almaya koşturdukça bedensel sınırlarınızı zorluyor ve kronik baş ağrılarına sebep oluyor. Bir süre koşuşturmayı bırakın ve yavaşlayın.

Koşmak zorunda değilsin, düştüğünde kalkmak zorunda değilsin yorulduysan bir süre çayır çimenin tadını çıkar ve kendini dinle…

2. Boyun Ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, boyun ağrısının herhangi bir sebeple başka insanları ya da kendinizi affedemiyor oluşunuzdan kaynaklandığını gösteriyor. Hem kendinizin hem de diğerlerinin iyi yönlerini görmeye çalışmak ve geçmişte yaşananlarla olan hesabınızı kapatmak kronik boyun ağrısının duygusal çözümü gibi görünüyor.

Kendinizi geçmişte bir takım yaptığınız hatalarınız yüzünden affetmemezlik yapmayın.  Eğer siz kendinizi sever, değer verir ve affetme ile ödüllendirirseniz karşınızdaki insanlara iyimser bir bakış açısıyla yaklaşırsınız.

3. Omuz Ağrısı

Çalışmaya göre omuz ağrısı, çok büyük bir duygusal yükü taşımakta olduğunuzu gösteriyor. Mecazen kullanılan “problemleri omuzlamak” ifadesi de buradan geliyor olsa gerek. Herkesin sorumluluğunu kendi üzerinize almaktan vazgeçmek, duygularınızı biriktirmeye son verip etrafınızdaki insanlarla paylaşmak, kronik omuz ağrısının en büyük ilacı olacaktır.

İçinizde biriken duyguları boşaltma zamanı!

4. Sırt Ağrısı

Edinilen bulgular, kronik sırt ağrılarını tetikleyen en önemli sebebin duygusal destekten yoksunluk olduğunu gösteriyor. Yanınızda size destek olan birileri bulunmadığında, yeterince sevilmediğinizi hissettiğinizde, ya da belki siz, etrafınızdaki insanlardan sevginizi sakındığınızda sırtınıza büyük bir yük bindirmiş oluyorsunuz.

Kronik sırt ağrısı, belki de uzun zamandır yalnız olanlar için bir arkadaş dost ilişkisine, bir birlikteliğe başlama gerekliliğini vurgulayan bir uyarıdır…

5. Bel Ağrısı

Çalışmaya göre bel ağrısı, tıpkı sırt ağrısı gibi duygusal destekten yoksunluğa işaret ediyor olabileceği gibi, maddi konularda çok fazla kaygılandığınızın işareti de olabilir. Parayla ilgili kaygılardan kurtulmak ve hayatınızdaki meseleler için sevdiğiniz insanlardan yardım istemek kronik bel ağrısının duygusal olarak tedavi edilmesi anlamına geliyor.

İlişkili Diğer İçerikler

Sevdiğin meslekle, bir işle uğraşıyorsan zaten sen dünyanın en zengin insanısın!

6. Dirsek Ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, dirsek ağrısının hayatınızdaki değişime direndiğiniz anlamına geldiğini gösteriyor. Hayatın devamlı değiştiğini ve değişmek zorunda olduğunu kabul edip bu değişime ayak uydurmaya çalışmak, olayları akışına bırakmak bedeninizin bu bölgesinde oluşan ağrıların hafiflemesini ve zihninizin pamuk gibi olmasını sağlayacaktır.

Aslında ne yaşanırsa yaşansın her şeyi doğal akışına bırakmak, bedeninizde oluşan ağrıların yok olmasında bir aracı olabilir. Yaşadığınız her sıkıntı bir gün geçip gidecek tıpkı dünya gibi…

7. El Ağrısı

Ellerimiz bizi dış dünyaya, insan ilişkilerine bağlayan organlardır. Araştırma sonuçları, kronik el ağrısının sebebinin, iletişim eksikliğinden ve insanlarla yeterince bağ kuramamaktan kaynaklandığını gösteriyor. Yeni arkadaşlar edinmek, hayata dahil olmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek bu problemin çözümü yolunda atılabilecek en önemli adımdır.

Kısacası kalpten muhabbet duyduğun, sana huzur veren dostlarınla, ailenle beraber bir arada bulunmak fiziksel ve ruhsal olarak iyileşmeni sağlar.

8. Kalça Ağrısı

Çalışmaya göre kalça ağrıları, hayatın getirdiği değişikliklerden korkmak ve kararsızlık gibi zihinsel ve duygusal problemlerden ileri geliyor. Seçim yapmak ve yaptığınız bu seçimler neticesinde hayatınızda değişiklikler oluşturmak kimi zaman çok zor görünse de yaşamın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bizim için iyi olacağını düşündüğümüz seçimler yapmak ve o seçimlerin getirisi olan durumları kabul etmek kalça ağrılarını önlemede önemli rol oynuyor.

Bir değişim belki de bir dönüşüm meydana getirir. İyi bir dönüşüme… Korkma ve başarısızlık riskini göze al. Riski alabilme gücü gösterdiysen değişime de dirençli olursun.

9. Diz Ağrısı

Araştırma sonuçları, büyük bir egoya sahip olmanın kronik diz ağrılarına sebep olabileceğini gösteriyor. İnsanlarla bir arada olmak, grup çalışmalarına katılmak, tevazu sahibi olmayı öğrenmek bu sıkıntının çözümü için en uygun yol aslında.  Neticede hepimiz insanız ve hiçbirimizin birbirimizden üstünlüğü yok.

10. Baldır Ağrısı

Çalışmanın neticeleri, baldır ağrılarının elbette fiziksel ağrının dışında birden çok sebepten kaynaklanabileceğini gösteriyor. Stres, duygusal gerginlikler, kıskançlık ve rekabet hisleri baldırlarımıza en çok zarar veren duygular arasında yer alıyor. Kısacası benlik saygısına sahip olmak ve kendimizi diğer insanlarla karşılaştırmaya, yarıştırmaya, onlara sahip olmaya çalışmaya son vermek baldır ağrılarının reçetesini oluşturuyor.

Sana sürekli koşmanı söylüyorlar. Yarışmanı, birilerini arkada bırakmanı, ipi önce göğüslemeni bekliyorlar. Hep daha hızlı koşmanı istiyorlar. Koşmak zorunda değilsin, düştüğünde kalkmak zorunda da değilsin. Ne diyor Kemal Sayar: Koşma, düşersin!

11. Bilek Ağrısı

Araştırmayı yürüten psikologlar, kronik bilek ağrılarının, insanın kendisini hayatın zevklerinden mahrum etmesi neticesinde oluştuğunu düşünüyor. Hayatı dolu dolu yaşamayı, gülmeyi, eğlenmeyi, huzur bulduğunuz bir aktiviteyi hak etmediğinize inanmak, bu zevkleri kendinize çok görmek vücudun bu bölgesinde yaşadığınız sıkıntıların başlıca sebebi olabilir.

Yaşamımıza biraz renk katalım. Kaldırın üzerinizdeki kara bulutları. Hayatta güzel şeyler de var a dostlar. Hala dolu dolu nefes almak gibi, güneşin ışıklarıyla buluşmak gibi, güzel şeylerin gerçekleşme ihtimaline olan inancımız gibi…

12. Ayak Ağrısı

Ulaşılan sonuçlar, deprese olmanın, sıkıntılara ve bunalımlara sürüklenmenin vücutta kendisini ayak ağrısı olarak açığa vurabileceğini kanıtlıyor. Negatif düşüncelerin ve karamsarlıkların benliğimizi ele geçirmesine göz yummak yerine hayatımıza yeni heyecanlar katmak, yeni hobiler edinmek, ya da ne yapınca mutlu ve huzurlu hissediyorsak onu yapmak kronik ayak ağrılarının çözümünü oluşturuyor.

Ortaya çıkan bu bulgular fiziksel ağrıların yanında, yaşadığınız sıkıntıların gizemi belki de duygularınızda saklıdır. İlk olarak zihninizde iyileşmeye başlamalı, negatif düşüncelerinizden ve yüzleşemediğiniz olaylardan kendinizi arındırmalısınız.

İçinizde bastırdığınız, anlamadığınız ve biriktirdiğiniz her türlü duygu, bir şekilde, size hastalık olarak geri dönebilir. Çünkü bastırılmış duygular, vücutta adeta zaman ayarlı ufak bombalar gibidir; uygun bir gelecekte, zamanı geldiğinde ansızın patlak verir.

Kendimizle gerçek bir iletişime geçmeden, ciddi bir analiz yapmadan ve duygularımızı tanımak için yeterince çabalamadan ne olduğunu anlamak ve hayatımızda bir şeylerin yolunda gitmesini beklemek mümkün olmayabilir.

http://drbabbel.com Erişim Tarihi: 28.05.2021

https://onlineterapiler.com/psikolojik-agri-bas-eklem-vucut-agrisi-stres-nasil-gecer.html Erişim Tarihi: 28.05.2021

http://haberinolsun.tv/yazarlar/ozlem-celik-gurbuz/zamani-etkili-kullanmak/291/ Erişim Tarihi: 28.05.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.