Vücudumuzun Bize Verdiği En Önemli Mesaj: Dengeyi Koru

0 2.004

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücudumuz her şartta ve koşulda kendi dengesini yeniden sağlamak üzere özelleşmiştir, bu denge hali değişen iç ve dış etkenlere göre tekrar değerlendirilir yani bu denge statik bir yapıda değil dinamik bir yapıdadır.

Bu yapı Fransız bilim insanı Claude Bernard tarafından “Homeostasis (Homeostaz)” olarak adlandırılmıştır. Kelime olarak Yunanca benzer anlamına gelen “homeo” ve hareketsiz anlamına gelen “stasis” kelimelerinden oluşmuş olan Homestaz: “fiziksel ve kimyasal tüm dengelerin yerinde olduğu dingin durumu korumaktır.”

Claude Bernard 1813-1878

Vücudumuzdaki birkaç olayı örnek olarak anlatarak bu durumu daha iyi anlamınızı sağlamak istiyorum.

Kan şekerinin belirli bir aralıkta korunması aslında bir homeostaz örneğidir. Yemek yedikten sonra artan kandaki glikoz seviyesi pankreastan insülin salgılanmasına neden olur. İnsülin glikozu hücrelerin içine alarak kan glikozunu normal aralığına getirir. Kan şekerinin seviyesinin azalması durumunda ise salgılanan glukagon karaciğerdeki glikojen depolarını yıkarak kana glikoz verilmesini sağlar ve kan şekeri normal hale getirilmiş olur.

Bir diğer örnek ise çok soğuk bir ortamda bulunduğumuzda vücut yaşamın devam edebilmesi için merkezi sistemini korumayı sağlamasıdır. Bunu periferik bölgelere (el, ayak) giden kan akımını sınırlayarak yapar hatta bazı durumlarda bu organları gözden çıkararak…

Vücudumuzdaki homeostaza yüzlerce örnek verebiliriz ama benim anlatmak istediğim asıl şey bu değil.

Söylemek istediğim şey birey olarak vücudumuzun bu mesajını iyi anlamamız. Hayatın her alanında dengeli bir şekilde yaşamamız ama bu dengenin de sabit olmadığını dinamik bir yapıda olduğunu anlamamız. Bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyi(dengeli)bir şekilde var olmamız.

https://www.molekulce.com/homeostasi/ Erişim Tarihi: 09.08.2022

https://www.britannica.com/science/homeostasis Erişim Tarihi: 09.08.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.