Vejetaryen Beslenme ve Vejetaryen Diyetlerde Beslenme Sorunları

0 1.765

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vejetaryen diyetlerin sağlık üzerine etkisi Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlık, “sadece hastalık ya da sakatlığın olmaması değil; biyolojik, psikolojik, toplumsal açıdan tam iyilik hali” olarak tanımlanmıştır.

İnsanların vegan/vejetaryenliği tercih etme nedenlerinden biri sağlıktır. Vegan/Vejetaryenlerin beslenmeleri ile birçok araştırma yapılmış ve bunlara göre onların sağlığı, et yiyen kişilere göre daha iyi durumda olduğu görülmüştür.

Batı ülkelerinde vejetaryen diyetler beslenmenin önemli bir parçasını oluşturmakta, yapılan çalışmalarda sağlığa uzun ve kısa dönemli yararlarına değinilmektedir.

Yalnız burada vurgulanan önemli bir nokta yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi konusudur. Aksi takdirde vejetaryenlerde özellikle de veganlarda anemi (kansızlık), B12 vitamin eksikliği, osteoporoz (kemik erimesi) gibi durumların görülebileceği ifade edilmektedir.

Sağlık durumu açısından bir karşılaştırma yapmak için bireyin sadece beslenme tarzına bakmanın yeterli olmadığı sağlığı etkileyen başka birçok faktörün olduğu ve bu konuda daha ayrıntılı araştırmaların yapılması gerektiği üzerinde de durulmaktadır.

Bireyin sağlık durumunu etkileyen etkenlerden biri bireyin vegan/vejetaryen olma gerekçesi olabilir.

Vejetaryen Diyetlerde Beslenme Sorunları

Vejetaryen diyetlerde doymuş yağ ve kolesterol oranı daha düşük, besin lifi, magnezyum ve potasyum, C ve E vitaminleri, folik asit, karoten, flavonoid ve diğer bitkisel kimyasalların oranı ise daha yüksektir.

Bu besin öğesi farkları, çok yönlü ve dengeli bir vejetaryen beslenmenin sağlığa faydalarını açıklamaktadır. Ancak veganlar ve diğer bazı vejetaryenler, B12 vitamini, iyot, demir, kalsiyum, D vitamini, çinko ve uzun zincirli n‐3 yağ asidi gibi bazı besin öğelerini daha düşük oranda alabilmektedir.

Bu durumda besin öğeleri yetersizliğine bağlı olarak bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.