Vajinal Akıntılar Bize Neyi Anlatır?

0 3.965

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vajinal akıntı normal olarak vajinayı nemli tutan ve enfeksiyonlardan koruyan bir sıvı veya mukustur. Ana kaynağı rahim ağzındaki bezlerdir.

Normal bir vajinal akıntı şeffaf, beyaza yakın, yumurta akına benzer kıvamında, kaygan, kokusuzdur.

Yumurtlama döneminde, adet dönemi öncesi, cinsel uyarılarla ve gebelikte salınım arttığı için vajinal akıntılar da artar. En sık yaşanan jinekolojik problemlerden biri olan vajinal akıntıların çoğu normal vajinal floranın bozulmasıyla oluşur.

Dikkat etmemiz gereken husus florayı korumak ve sağlığını sürdürmektir.

Hormonal değişiklikler, sıcak nedeniyle genital bölgenin nemli veya havasız olması, sık cinsel ilişki, sık sık denize veya havuza girilmesi ve sonrasında ıslak mayo ve bikini ile kalmak, bazı ilaçlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, alkol bazlı kozmetik ürün kullanımı, çok eşlilik, kötü beslenme ve sosyal ekonomik durum florayı Bozan etmenlerdir.

Peki, akıntıların rengi bize neyi anlatır?

1. Beyaz Akıntı

Kokusuz beyaz akıntı genellikle adet döneminin başında ve sonunda yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra beyaz akıntının kesik bir dokuda olması ve kötü kokması ise mantar enfeksiyonu nedeni ile olabilmektedir.

2. Şeffaf Akıntı

Genellikle fiziksel aktiviteler sonrasında yaşanmaktadır ve normal karşılanmaktadır. Şeffaf ve esnek kıvamda akıntı ise yumurtlama belirtisidir.

3. Kahverengi Akıntı

Adet dönemi veya sonrasında yaşanan kahverengi vajinal akıntıya ağrı ve kaşıntı eşlik etmiyorsa normal kabul edilir. İki adet dönemi ortasında yaşanan kahverengi akıntının sebebi öncelikle yumurtlama kanaması olarak düşünülür. Gebe kadınların ilk haftalarda kahverengi vajinal akıntı yaşamaları ise düşük belirtisi olabilmektedir. Gebelik döneminde yaşanan kahverengi akıntı durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

4. Sarı Akıntı

Genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. Sarı renkte vajinal akıntı kötü kokulu ise ve akıntının yanı sıra kaşıntı ve ağrı hissi duyuluyorsa doktora başvurulması ve gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Sarı renkte vajinal akıntının nedeni cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da olabilir.

5. Yeşil Akıntı

Trikomoniyaz adlı enfeksiyon bazı kadınlarda yeşil renkte vajinal akıntıya neden olmaktadır. Yeşil renkte akıntı problemi olan kadınların ertelemeden bir doktora başvurması gerekmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.