Vajinada 7 Farklı Renkte Akıntı: Neden Olur ve Ne Anlama Geliyor?

0 2.256

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınların kendilerinde meydana gelen değişimler konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını biliyoruz. Hatta bazen bu içerikleri üreten bizler dahi bazı konularda eksikliklerimizi saptayabiliyoruz.

İşte bu yazıda en çok sorulan sorulardan biri olan vajinal akıntılardaki renk değişimi üzerine konuşacağız.

Vajina Akıntılarında Renk Değişimi Neden Olur?

Vajinada üretilen mukus vajinayı korumak için üretilmekte. Ancak bazı durumlarda iç çamaşırında alışılmışın dışında renkler görmek kadınları korkutabiliyor.

İşte Korkulan Renk Değişimleri

1. Vajinada Beyaz Renkli Akıntı

Beyaz renk normaldir. Bu beyaz renkli sıvının ovulasyon öncesi renk ve miktarı artmaktadır. Bu beyaz sıvı seks öncesinde de artmanın yanı sıra sağlıklı seks için gereklidir.

2. Vajinada Gri Renkli Akıntı

Gri renk sıvı bir miktar kokuda yapabilir. Bakteriyel vajinosis olarak bilinen enfeksiyonun sebep olmasıyla görülür. Antibiyotik kullanımı tedavinin temel taşıdır. Bu bakteri idrar yaparken yanmanın yanı sıra seks esnasında da yanma yapabilir.

3. Vajinada Kırmızı Renkli Akıntı

Sıklıkla karşılaşılan bu renk bize menstrual döngünün habercisidir. bazen açık ve parlak renkli olmanın yanında koyu kırmızı yapıda da görülebilir. Ancak servikal enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlar da bu renk salgının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

4. Vajinada Kahverengi Renkli Akıntı

Hormonal kontraseptiflerden kaynaklı görülmesiyle bilinen bu renk salgı ölü doğumlarında habercisi olabilir.

5. Vajinada Pembe Renkli Akıntı

Ovulasyonun habercisi olmasına ek olarak seks esnasında tahrişe de işarettir. Ovulasyondan 7-8 gün önce yaygın olarak görülmektedir.

6. Vajinada Yeşil Renkli Akıntı

Vajinal enfeksiyonların belirtisidir. Gonore, Klamidya ya da Trichomonas kaynaklı görülür.

7. Vajinada Sarı Renkli Akıntı

Pelvik enfeksiyona ek olarak alerjik reaksiyonu da gösteren bu renk kimi zaman koyu  sarı da görülebilir. Bu noktada endişe etmeden hekime başvurmalısınız. Vücutta meydana gelen her değişim çok önemli ve takibi de sağlanmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.