Vajen Florasının Özellikleri Ve Vajen Salgılarında Artma / Azalma Nedenleri?

0 20.424

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vajen Florasının Özellikleri Nelerdir?

Mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıkların saptanabilmesi için normal organizma florasının bilinmesi gerekir. Normal vajina florası yaş, cinsiyet, hormonal durum, sağlıklı yaşam alışkanlıkları gibi fizyolojik, patolojik ve psikolojik durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Vajen florasında ortalama 30 değişik türde mikroorganizma farklı oranlarda ve belli bir denge içinde bulunur . Vajen florasında denge bozulduğu zaman patojen bakteriler baskın duruma geçer ve enfeksiyon gelişmesine neden olur.

Vajina florasında farklılaşmaya sebep olan içsel ve dışsal etmenler;

 • yaş,
 • hormon düzeyindeki değişiklikler,
 • dıştan hormon takviyesi,
 • menstrual dönem,
 • puberte,
 • gebelik/emzirme dönemi,
 • metabolik hastalıklar,
 • cinsel ilişki şekli ve sıklığı sayılabilir.

Bu etkenlere ilaveten antibiyotik / antifungal ilaç kullanımı, kişisel hijyen davranışları (vajinal duş vs.), vajinal duşta kullanılan kimyasallar, spermisitler, yanlış iç çamaşırı seçimi, stresörler, korunma yöntemleri, bağışıklık sistemini baskılayan ajanlar, cerrahi/radyoloji tedavisi gibi etkenler sayılabilir.

Vajinal Sekresyon Özellikleri Nelerdir?

Vajen mukozası (çok katlı yassı epitel )hücrelerinden oluşur ve puberte döneminde salınımı artarak üreme çağı boyunca devam eder .

Normal bir vajinal sekresyonun çoğunluğu servikal bezlerden oluşur ve buna az miktarda bartolin ve uterin gland sekresyonları da dahil olur . Vajen epitelinde glikojen miktarı fazladır. Östrojenin etkisiyle yüzeyde bulunan hücrelerde glikojen sentezleme ve depolama işlemi yapılır. Daha sonra depolanan glikojen vajen florasında bulunan bakteriler aracılığıyla metabolize edilerek laktik asit oluşur, bunun sonucu olarak da vajen pH’ si asidik ortama dönüşür.

Laktobasillerin yani vajende bulunan yararlı mikroorganizmaların , kadınların genital sağlığını korumada ve enfeksiyonların önlenmesinde önemli bir etken olduğu bilinmektedir . Üreme çağındaki bir kadının vajen pH’sı 3,8- 4,2 arasında olmalıdır.

Normal vajinal sekresyon kokusuz, sulu, berrak beyaz renkte ve kansızdır . Akıntı çamaşırda sarı veya soluk kahverengi iz bırakabilir ve vulvada tahrişe neden olmaz . Ayrıca günlük yaşantıda sık ped değişimini gerektirecek şekilde yoğun olmaz yine de menstrual döneme göre farklılık gösterebilir.

Vajinal Akıntıda Hangi Durumlarda Artma Ve Azalma Gözlenir?

 • Menarş (ilk adet görme) öncesi ve menopozu takiben östrojen miktarının azalmasıyla vajinal sekresyon azdır.
 • Ovulasyon(yumurtlama dönemi) ve adet dönemi öncesi fazla miktarda vajinal akıntı salgılanır.
 • Gebelikte, seksüel uyarıda oral kontraseptif kullanımında artma gözlenir.

Ege E , Eryılmaz G . Kadınlar Verilen Planlı Eğitimin Genital Hijyen Davranışlarına Etkisi. Anadolu Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Dergisi. 2010; 16-8.

Kokanalı, D , Engin Üstün, Y . (2019). Yaşlı Kadınlarda Üreme Sağlığı. Jinekoloji-Obstetrik ve Neonatoloji Tıp Dergisi , 16 (2) , 97-100 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/en/pub/jgon/issue/51866/675113

Yazıcı, S , Çuvadar, A . (2019). Genital Sistem Enfeksiyonlarının Önlenmesi ve Ebelik. Sağlık Profesyonelleri Araştırma Dergisi , 1 (1) , 33-37 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/jhpr/issue/49226/581449

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.