Uzun Süre Teknolojik Aletlere Maruz Kalmanın Çocuklar İçin 13 Olumsuz Etkisi

0 82

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde çocuklar teknoloji ile iç içe bir yaşam sürdürmektedirler. Uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmak çocuklar için risk faktörleri oluşturabilmektedir. Bu risk faktörlerin çoğu çocuğun gelişimi ile ilgili alanları kapsamanın yanı sıra sağlık alanında da olumsuz etkiler bıraktığı bilinmektedir.

Teknolojik aletlere maruziyetin uzun süre, sık ve uygun olmayan duruş pozisyonlarında olması bu risk faktörlerinin oluşmasını hızlandırabilmektedir.

Çocuğun yaşına uygun olmayan süre ve sıklığın ötesinde, kontrolsüz bir şekilde ekran kullanımının sonucunda ortaya çıkabilecek problemler aşağıdaki gibi olabilmektedir.

 1. Uzun süre ekranda bir şeyler izlemek çocuğun sosyal çevresiyle etkileşime geçmesini engelleyip aynı zamanda çocuğun oyun oynayıp zihinsel faaliyetlerini kullanması önünde de engel oluşturacaktır.
 2. Çocuğun yaratıcılık yeteneğinin gelişmesini sınırlandırabilmektedir.
 3. Şiddet içerikli video ve oyunları oynayan çocuklarda duygu ve davranış problemlerine rastlanabilmektedir.
 4. Aşırı ekran kullanımı çocuğun uyku ile ilgili problem yaşamasına neden olabilmektedir.
 5. Çocuğun yemek yeme, oyun oynamak için olan zamanını sağlıklı bir şekilde bunlara ayırmaması ve ekran ile geçirilmesi çocuğun gelişimi üzerinde olumsuz etki bırakabilmektedir.
 6. Erken yaşta ekrana kontrolsüz bir şekilde maruz kalmak çocuğun duygularını tanıma ve ifade etmesine engel olabilmektedir.
 7. Dikkat süresinin azalmasına ve dikkati yoğunlaştırma konularında sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilmektedir.
 8. Uzun süreli ekran maruziyeti sonucunda çocuğun ifade edici dil ve alıcı dil gelişiminde yavaşlamalar görülebilmektedir.
 9. Teknolojik aletlere uzun süre maruz kalmak çocuğun sorumluluk alma becerilerinin yeterince gelişmemesine neden olabilmektedir.
 10. Çocuğun motor gelişiminde gerilik ya da yavaşlamaya neden olabilmektedir. El-göz koordinasyonu, ince ve kaba motor gelişiminde, kas becerilerinde bir takım problemlere yol açabilmektedir.
 11. Uzun süre hareket etmesini engelleyeceğinden ve çocuğun fiziksel olarak aktif olamamasından kaynaklı obezite riskini beraberinde getirir.
 12. Kontrolsüz ekran maruziyeti çocuğun özgüven gelişiminin zayıf olmasında etken olabilmektedir.
 13. Kişiler arası iletişim ve ilişki kurma alanlarında problem yaşamasına yol açabilir. Belirtirmiş olan problemlerden çocuğun etkilenmemesi ya da bu olumsuz etkiyi en aza indirgemek için anne-babanın, çocuğun kontrollü bir şekilde ekrana maruz kalması konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Genel olarak 2 yaşın altındaki çocukların elektronik medya kullanarak herhangi bir zaman harcaması önerilmektedir. 2 yaş ve üstü olan çocuklar için yaşlarına uygun süre ve sıklıkla ebeveynlerin kontrolü doğrultusunda kullanmaları gerektiği vurgulanmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.