Uzayda Astronotlar İçin İlk Kez 3D Teletıp Teknolojisi HOLOPORTASYON Kullanıldı

0 2.043

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

COVID-19 pandemisinin neredeyse iki yılı boyunca, tele tıpın büyümesi ve insanlara ulaşması için yeni yollar bulundu. Ekim 2021’de NASA uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid, endüstri ortağı AEXA Aerospace CEO’su Fernando De La Pena Llaca ve ekipleri, Dünya’dan uzaya “holoport” yapan ilk insanlar olarak tarihe geçti.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Thomas Pesquet, Microsoft Hololens Kinect kamera ve Aexa’nın özel yazılımına sahip bir kişisel bilgisayar kullanarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ortasına yerleştirilen Schmid ve De La Pena’nın canlı görüntüleriyle iki yönlü bir görüşme yaptı. Bu, Dünya’dan uzayda gerçekleşen ilk holografik tele tıp uygulamasıydı.

Schmid bu tele tıp uygulamasına Holoportasyon adını verdi. Holoportasyonun insanların yüksek kaliteli 3D modellerinin yeniden oluşturulmasına, sıkıştırılmasına ve gerçek zamanlı olarak herhangi bir yerde canlı olarak iletilmesine olanak tanıyan bir tür yakalama teknolojisi olduğunu söyledi.

Bu teknoloji, HoloLens gibi karma gerçeklik ekranlarıyla birleştirildiğinde, kullanıcıların uzaktaki katılımcıları aslında aynı fiziksel alanda varmış gibi 3D olarak görmelerine, duymalarına ve onlarla etkileşim kurmalarına olanak tanıyor. Holoportasyon, Microsoft tarafından en az 2016’dan beri kullanılmakta, ancak bu, uzay gibi aşırı ve uzak bir ortamda ilk kullanım olarak bilinmektedir.

Schmid, “Bu, çok uzak mesafelerde tamamen yeni bir insan iletişimi biçimidir” diyor. ‘Ayrıca, insan varlığımızın gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir insan keşfinin yolu. Fiziksel bedenimiz orada değil ama insan varlığımız kesinlikle orada. Uzay istasyonunun 17.500 mil hızla seyahat etmesi ve Dünya’nın 250 mil üzerindeki yörüngede sürekli hareket halinde olması önemli değil. Bu her şekilde yapılabilir bir uygulamadır.’

NASA, bu yeni iletişim biçimini gelecekteki görevlerde daha kapsamlı kullanım için bir öncü olarak gösteriyor. Planlar bunu, dünyadaki insanların uzaya Holoportasyon edildiği ve astronotların tekrar dünyaya yerleştirildiği iki yönlü iletişim ile kullanmak üzerine yapılıyor. “Bunu özel tıbbi konferanslarımız, özel psikiyatrik konferanslarımız, özel aile konferanslarımız için ve astronotları ziyaret etmeleri için uzay istasyonuna VIP’ler getirmek için kullanacağız.”

Bundan sonraki adımın, Tele-mentorluğu gerçekten etkinleştirmek için sanal taşımayı artırılmış gerçeklikle birleştirmek olacağını ifade ediliyor.

Schmid ayrıca “Üzerinde çalıştığınız her yere en iyi eğitmeni veya özellikle karmaşık bir teknolojinin gerçek tasarımcısını yanınıza getirebileceğinizi hayal edin. Ayrıca artırılmış gerçekliği haptiklerle birleştireceğiz. Bir ameliyat sırasında çalışan en iyi iki cerrah gibi, cihaz üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Bu, en iyi ekibin kritik bir donanım parçası üzerinde birlikte çalıştığını bilerek herkesin dinlenmesini sağlar.’ diyerek bu teknolojinin farklı kullanım alanlarını ifade ediyor.

Holoportasyon ve onun gibi araçların derin uzay yolculuğunun geleceği üzerinde büyük etkileri olabilir. Mars misyonları için planlar şekillenirken, aşılması gereken bir engel, Mars’a ve Mars’tan seyahat sırasında mevcut olan iletişim gecikmeleri olacaktır. Her yönde 20 dakikaya kadar bir gecikme, ister basit radyo iletimleri, video akışları veya Holoportasyon gibi yeni yöntemler aracılığıyla iletişim için benzersiz bir zorluk oluşturacaktır. İletişim, tıbbi veya misyon desteği nedenleriyle veya aile üyeleriyle iletişim halinde kalmak için çok önemlidir. Mürettebatın, insanların nerede keşfettiği önemli değil, Dünya ve Görev Kontrolü ile bağlantı kurması gerekecek.

Burada, Dünya üzerinde doğrudan uygulamalar da bulunuyor. Antarktika, açık deniz petrol kuleleri veya askeri operasyon tiyatroları gibi diğer aşırı ortamlarda olsun, bu tür teknolojiler, bu tür durumlarda insanların iletişim kurmasına yardımcı olabilir, mesafe veya çevresel zorluklar ne olursa olsun insanları bir araya getirebilir.

https://www.nasa.gov/feature/innovative-3d-telemedicine-to-help-keep-astronauts-healthy Erişim Tarihi: 24.04.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.