Uzayda Ameliyat Yapan Robot: MIRA

0 565

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Duydunuz mu?

Artık astronotlar uzayda acil ameliyatlarını gerçekleştirebilecekler!

Uzay çağı Sputnik 1 uydusunun fırlatılması ile 1957’de başlamış olsa da uzayın ‘’altın’’ çağının işte şimdi başlayabileceğini müjdeleyebilirim. 🙂

NASA, astronotların aciliyet gerektiren ameliyatlarını uzayda sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bir yardımcı robot yarışması başlattı. Artık 100.000 dolarlık ödülün kazananı belli oldu.

İşte karşınızda Nebraska üniversitesindeki girişimci bir grup olan ‘’Virtual Incision’’ tarafından oluşturulan ‘’Robot MIRA’’.

Uzayda Ameliyat Yapan Robot
Uzayda Ameliyat Yapan Robot

MIRA, 2024 senesinde Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecek fakat öncesinde üzerinde testler ve iyileştirmeler yapılması planlanıyor.

Şu an uzaydaki koşullara benzerlik sağlaması için Dünyada uzay istasyonu uzaklığında 2 ayrı merkezde testleri devam ediyor.

MIRA, iki ayrı önemli özelliği var. Birincisi, vücuda açılacak küçük bir kesiden ilgili ameliyatı yapabilecek olma yeteneğine sahip. İkincisi ise robotun cerrahlar tarafından kilometreler öteden kontrol edilebilmesi.

2024’e dek birçok yeni özelliğe kavuşması öngörülen robotun tam otonom sahibi olabilmesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor!

‘’Uzayda Ameliyat’’/Popüler Science Dergisi Sayı:125 (Eylül 2022) /Sayfa: 29

https://www.webtekno.com/Astronotlar Uzayda Ameliyat Olabilecek! İşte “Nasıl?” Sorusunun Devrimsel Yanıtı…/ 07.09.2022 tarihli erişim adresi: https://www.webtekno.com/astronotlar-uzayda-ameliyat-olabilecek-h126516.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.