Uyku Sorunları Kilo Vermeyi Engeller Mi?

0 2.552

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ideal kiloda olmanın ne kadar önemli olduğuna dair farkındalığımız her geçen gün artıyor. Böylelikle günümüzde birçok kişi ideal kilosuna ulaşmak için kilo vermeye çalışıyor. Bu çabanız sırasında tartıda herhangi bir değişim görmüyorsanız uyku alışkanlıklarınızı irdelemeniz gerekiyor olabilir. Buradan yola çıkarak bu yazıyı sizler için ele aldım. Keyifli okumalar.

Uyku Ve Kilo Vermenin Arasındaki İlişki Nedir?

Uyku hepimiz için temel bir ihtiyaç ancak çoğu zaman önceliğimiz olmayabiliyor. Yeterli uyuduğumuzu düşünsek bile eğer haftanın çoğu gününde 7 saatten az uyuyorsak yetişkinler için önerilen uyku sürelerinin altında kalıyoruz. Çünkü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 18-60 yaş arasındaki yetişkinler için her gece en az 7 saat uyumayı öneriyor.

Yapılan araştırmalarda 7 saatten daha az uyumanın bazı olumsuz sağlık durumlarına risk oluşturduğu bildirilmiş. Bu riskler kilo alma, obezite, kalp hastalıkları, depresyon ve inmedir. Çalışmada özellikle uykusuzluğun kilo alma ve obezite ile ilişkisi olduğu vurgulanmış.

Ayrıca diğer bir çalışmada 5 gece boyunca 5 saat uyuyan sağlıklı yetişkinlerin bu süreçte ortalama 1,8 kilo aldığı belirtilmiş.

Uyku Eksikliği, İştah Kontrolünü Nasıl Etkiler?

Hedef kilo vermek olduğunda yaptığımız ilk şey kalori miktarımızı azaltmaktır. Ancak iştah hormonlarımız (ghrelin ve leptin) dengede değilse kilo vermemiz kolay olmuyor.

Ghrelin hormonu, beynimizdeki açlığı işaret eden, iştahı artıran, yemek yememizi isteyen hormondur. Leptin hormonu ise açlığı bastıran tokluk hissini oluşturan hormondur.

Uykusuz kaldığımızda, vücudumuz daha fazla ghrelin hormonu, daha az leptin hormonu üretir. Bu durum daha fazla yemek yememize neden olabilir.

Araştırmalarda daha az uyuyan kişilerin yeterli uyuyan kişilere göre ghrelin düzeylerinin %14,9 daha yüksek olduğu bulunmuş. Ayrıca daha az uyuyan grubun leptin düzeyleri %15,5 daha düşük olduğu ortaya çıkmış.

Çalışmalar, uyku eksikliği olan kişilerin daha kalorisi yüksek yiyecekleri yeme isteğinin artığını ve bu isteğe direnme yeteneğinin azaldığını gösteriyor.

Uykusuzluk Ve Egzersiz

Kilo vermeye çalıştığımızda ilk adım kalori azaltmak olsa da bunun yanı sıra egzersizin önemi ortadadır. Yeterli uyumadığımızda hareket edecek enerji de bulamayız. Uykusuzluk ile gelen yorgunluk fiziksel hareketliliğimizi azaltır ve kilo vermemiz dolaylı olarak zorlaşır.

Sağlıklı bir uyku alışkanlığı için bazı öneriler vermek istiyorum.

  • Gece rutininizde banyo yapmak, kitap okumak veya müzik dinlemek gibi sizi rahatlatan aktivitelere yer verin.
  • Her gün aynı saatte kalkmayı ve her gece aynı saatte yatmayı hedefleyin.
  • Yatmadan önce en az 1 saat önce telefon, televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlarınızı kapatın.
  • Akşam saatlerinde kafein, alkol tüketmeyin ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
  • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
  • Stresli hissediyor ve uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz.

Healthline.com (Aralık,2021) The Science Behind Sleep and Weight Loss (09.12.2021) Erişim Adresi: https://www.healthline.com/health/weight-loss/the-science-behind-sleep-and-weight-loss

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.