Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir İle Genital Bölge Siğilleri (HPV) Röportajı

0 9.415

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

TRT Radyo-1’de yayınlanan TRT Antalya Radyosu’ndan Tayfun Yönlü’nün yaptığı sağlık röportajları serimize bugün Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir ile devam ediyoruz.

Konumuz: Genital Bölge Siğilleri (HPV)

Tayfun Yönlü: Üroloji uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir konuğumuz. Bugün kendisi ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve özellikle bu hastalıklar arasında HPV’den yani genital bölge siğillerinden bahsedeceğiz. Çünkü çok yaygınlaşmaya başlayan ve gündemde bir konu, önemli bir konu, çok önemli bir konu sağlık açısından. Sayın Özdemir öncelikle hoş geldiniz yayınımıza.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Hoş bulduk efendim. Teşekkür ediyorum nazik davetiniz için.

Tayfun Yönlü: Geçmiş yayınlarımızda da sizinle buluşmuştuk birkaç kez. Üçüncü kez sizinle bir arada olmak çok güzel. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Benim için de öyle. Çok teşekkür ediyorum.

Tayfun Yönlü: Bugün cinsel yolla bulaşan hastalıklardan söz edeceğiz. Özellikle HPV’yi açacağız. Ama öncelikle genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir, hangileridir? Biraz bilgi verir misiniz bu konuda bize?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Evet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar maalesef çok sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Bunun tabi ki birçok sebebi var. Sonuçta dünya küçüldü elbette artık insanlar birçok ülkede yaşıyorlar, taşınıyorlar, tatile gidiyorlar, birçok insan başka ülkelerde başka hayatlar kuruyor.

Tayfun Yönlü: İletişim çok kolaylaştı.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: İletişim çok kolaylaştı. Ulaşım çok kolaylaştı, baktığımız zaman dünyanın hemen hemen her yerine direkt olarak uçabiliyorsunuz artık. Dolayısıyla bu avantajları olduğu gibi bazı şeyleri de ülkemize, coğrafyamıza da taşıyor. Bunların başında da cinsel yolla bulaşan hastalıklar geliyor elbette. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçok tipi var. Bu tiplerin bazıları çok popüler elbette hepimizin bildiği gibi HIV virüsün yol açtığı AIDS hastalığı…

Tayfun Yönlü: Allah esirgesin en tehlikelisi belki de.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: En tehlikelerinden biri belki de ama bu noktada gerçekten son yıllarda bilim adamları çok ciddi adımlar attılar ve bu virüsü durdurma noktasında çok büyük başarılar elde ettiler. Yani birçok hastalığa aslında aynı konsantrasyonla gidilebilse birçok hastalığın da önü alınabilecek belki. AIDS veya HIV bu konuda güzel bir örnek oldu dünyaya da. Elbette Frengi eski adıyla Sifiliz hastalığı neredeyse yıllardır, eğitim…

Tayfun Yönlü: Duymuyoruz bile.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: … yaşantımda da hiç görmemiştim ama son yıllarda görmeye başladım…

Tayfun Yönlü: Öyle mi?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: … karşımıza çıkmaya başladı, yok olan hastalıklarda bir taraftan da hortlamaya başladı garip bir şekilde.

Tayfun Yönlü: Maalesef.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: İşte bu da dünyanın küçülmesinin getirdiği konulardan birisi.

Tayfun Yönlü: Sonuçlardan biri evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D bunlar yine karşımıza çıkan önemli cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapsamında değerlendirebileceğimiz konular. Tabi bunlar sadece genel olarak kanda da izole edilebilen hastalıklardır. Bunun dışında sadece genital bölgeyi ilgilendiren birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklar var. Bunların bir kısmı akıntıyla kendini gösterebiliyor, bir kısmı da genital bölgede ortaya çıkan daha önce de var olmayan siğil benzeri oluşumlar, lezyonlarla kendini gösterebiliyor.

Tayfun Yönlü: Bunlara genel olarak HPV diyoruz değil mi? Genital bölge siğilleri.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Evet, HPV aslında virüs. Human Papilloma Virüs yani insana özgü papilloma virüsü bu.

Tayfun Yönlü: Hı hı nedir?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Bir virüs ailesidir aslında. Yani yaklaşık 150-200 tane tipi olduğundan bahsedilir ve her geçen yılda aslında bu tip daha karmaşıklaşıyor daha sayısı giderek artıyor.

Tayfun Yönlü: Grip virüsü gibi aynı. O da her sene kılık değiştirerek karşımıza çıkıyor ya HPV’de…

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Öyle de diyebiliriz. HPV’de sürekli kılık değiştirmekten öte…

Tayfun Yönlü: Biraz daha farklı ama.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: … kendine yeni bir tür, yeni bir tip buluyor.

Tayfun Yönlü: Geliştiriyor kendini.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Evet geliştiriyor kendini, virüsler çok akıllıdır bu noktada.

Tayfun Yönlü: Çok enteresan evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Çok enteresan ve insanlarında yani yüzyıllardan beri, yüz binlerce yıllardan beri belki problem olmuştur ama 2020 itibari ile bile hala virüslerle mücadele etmekte son derece güçlükler elbette yaşıyoruz ki en son örneği de Çin’de ortaya çıkan korona virüs hadisesinde olduğu gibi. HPV’de böyle, HPV’nin birçok tipi var. Bu tiplerin bazıları çok önemli çünkü displazi dediğimiz hücre yapısını, hücre DNA’sını bozuyor ve bunlar özellikle ve özellikle kadınlarda rahim ağzı bölgesine yerleştikleri zaman bazı tipler buradaki displazi yani hücre DNA’sını bozuyor ve bu süreç bazı kadınlarda, her kadında değil yani %1-2 diyebileceğim bir oranda rahim ağzı kanserine kadar ilerleyebilen bir sürecin sebebi oluyorlar.

Tayfun Yönlü: Son zamanlarda popüler konulardan bir tanesi, bu konuda rahim ağzı kanserine karşı korunmak için genç kızlara, genç vatandaşlarımıza aşı bile yapılıyor, öneriliyor. HPV’nin yol açabileceği en önemli, en tehlikeli sorun genital bölge kanserleri, rahim ağzı kanserleri.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Başlıca rahim ağzı kanseri diyebiliriz. Bugün baktığımız zaman %99 tek sebebi o. Ama şunu da özellikle vurgulamak isterim. Yani HPV bana bulaştı, hemen kanser mi olacağım, böyle bir şey elbette yok. Şimdi elbette yanlış anlaşılmasın ama bu işin kansere kadar gitme şanssızlığı diyelim.

Tayfun Yönlü: O yüzden dikkat etmek lazım.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Şimdi %1 dediğimiz zaman bir kişi için belki yüksek bir risk kabul edilmeyebilir ama bütün toplumu, bütün ülkeyi düşündüğümüz zaman on binlerce kadın yapıyor ve dünya genelinde de bildiğim kadarıyla her yıl 27 bin kadın bu sağlık sorunu nedeniyle, bu kanser türü nedeniyle hayatını kaybediyor.

Tayfun Yönlü: Doğru.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Bir kadın bile çok değerli elbette bu noktada.

Tayfun Yönlü: HPV bulaştığı zaman bir erkeğe ya da bir kadına kişi bunu nasıl fark eder, ne gibi sonuçları ortaya çıkar?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Kadın açısından şöyle; kadınların her yıl düzenli olarak jinekolojik kontrolden geçirilmesini zaten biz tavsiye ediyoruz. Bunun için bir problem olmasına da gerekte yok aslında bakarsanız. Kadınlardaki problemler rahim ağzı bölgesinde ortaya çıkan birtakım lezyonlar şeklinde, dışarıdan büyüteçle veya gözle görülebilecek durumlar olduğu gibi sadece sürüntü ile de ortaya çıkan mikroskobik düzeyde de olabilir. Dolayısıyla ihmal edilmeden bir rahim ağzı bölgesinin yıllık düzenli olarak bakılması, gerekirse smear örneğinin veya sürüntü örneğinin alınması gerekli olabiliyor.

Tayfun Yönlü: Yani mikrobiyolojik açıdan da değerlendirilmeli mutlaka.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Kesinlikle hem mikrobiyolojik açıdan hem patolojik açıdan değerlendirilmesi gerekiyor.

Tayfun Yönlü: Patolojik açıdan da değerlendirilmesi gerekiyor.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Erkeklerde şans şudur; toplumumuzda erkeklerin elbette çok büyük bir kısmı sünnetli olduğu için penis kanseri diye bir olguyu pek görmüyoruz.

Tayfun Yönlü: Duymadık da şimdiye kadar.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Yani ben de meslek hayatımda görmüş değilim bakarsanız ama özellikle Güney Amerika gibi biraz da hijyeni kötü olan, ihmal edilen ülkelerde mesela kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi erkeklerde de penis kanseri çok yaygın görülmekte. Bizim böyle şanslı bir tarafımız var. Ama bizde de tabi siğiller çok fazla yani siğilde genital bölge üzerinde olan, önceden var olmayan et beni diye tabir edilen birtakım karnabahar şeklinde büyüyen, çoğalan, yayılan lezyonlardır.

Tayfun Yönlü: Peki HPV’den korunma yöntemleri konusunda neler söyleyebiliriz? Herhalde benim aklıma gelen ilk korunma yöntemi belki de tek eşli yaşamak ve buna dikkat etmek.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Tek eşli yaşamak ve riskli cinsel ilişkilerden tabi ki uzak durmak kesinlikle bu noktada çok çok önemli bir korunma yöntemi, buna hiç şüphe yok. Ama yine şöyle metaforla örnek verecek olursam şimdi eğer araç kullanıyorsanız elbette sizler de bilirsiniz, araç koltuğuna oturduğumuz zaman belli riskleri göze alıyor muyuz, alıyoruz.

Tayfun Yönlü: Doğru.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Sıfır risk diye bir şey asla ve asla mümkün olamıyor. Ama trafik kurallarına uyarsak, hız yapmazsak bir şekilde riskimiz minimalize oluyor ve sorun yaşasak bile çok hafif bir şekilde atlatabiliyoruz.

Tayfun Yönlü: Atlatabiliyoruz doğru.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: HPV’den de %100 korunmak diye bir şey teknik ve teorik olarak çok mümkün olamaz. Yani hayatımızda cinsellik varsa elbette bir şekilde HPV ile karşılaşabiliriz. Mesele kural ve kaidelere uymakta geçiyor. Bunlara uyarsak çok hızlı bir şekilde vücudumuzdan elimine edilebilir ve herhangi bir büyük sağlık sorununa dönüşmeden tedbirimizi almış oluruz.

Tayfun Yönlü: Nedir bu kural ve kaideler? Nelere dikkat edeceğiz efendim?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Evet bu noktada cinsel partner anlamında seçici olmak çok çok önemlidir. Riskli cinsel ilişki faaliyetlerinde bulunmamak çok çok önemli, tek eşlilik çok çok önemli ama bu noktada bir de epilasyon tekniği noktasında da ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Genital bölgeyi çok fazla tahriş eden, çok fazla üst tabakayı yaralayan epilasyon tekniklerini çok fazla tercih etmemek lazım yani jilet yardımıyla çok sert bir şekilde o bölgenin kazınması…

Tayfun Yönlü: Açık yaraya sebebiyet verecek şekilde.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Yara ve açık çiziklere sebebiyet verecek şekilde çok tahrip edilmesi, bir kere bulaşıcı, bulaşma noktasında çok büyük bir kolaylık, zemin oluşturuyor.

Tayfun Yönlü: Açık yaraya hastalık bulaşması çok daha kolay çünkü yani eşyanın tabiatı gereği.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Çok daha kolay elbette buradaki şey illaki tamamen çizik, kanama olmasını da kastetmiyorum. Yani belki kanamayabilir ama sizin yaptığınız mikro çiziklerden bile bulaşabilir.

Tayfun Yönlü: Evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Buna dikkat etmek lazım. Daha da kötüsü kimyasal olarak zarar vermek yani tüy dökücü kremlerle, spreylerle o bölgeye çok hasar verilebiliyor ve deri tamamen inceltilebiliyor. Bu durumda da bulaş çok daha kolay oluyor. Sadece kolay olmakla kalmıyor, bulaştıktan sonra da çok hızlı bir şekilde o bölgeye yerleşmesine sebebiyet veriyorsunuz. Bu daha da önemli belki. Yani tek bir noktadan giriş yapabilir belki ama siz ne kadar çok bunu ısrarcı bir şekilde kullanmaya devam ederseniz hızlı bir şekilde de o bölgeye yerleşiyor ve yayılmaya başlıyor.

Tayfun Yönlü: Evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Bu da çok çok önemli. Elbette kondom kullanımı bütün cinsel yolla bulaşan hastalıklarda birinci ön koşuldur, şarttır. Ama HPV’den %100 asla korumaz, bunu bilmek lazım. Kabaca hastalarıma söylediğim gibi %50 korur sizi, o yüzden de sadece kondoma güvenmek bu noktada imkânsız.

Tayfun Yönlü: Yeterli olmayabilir.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: En önemli korunma yöntemi de elbette aşılanmaktır. Yani burada 9-10 yaşlarından itibaren kız ve erkek çocukları aşılanabilir. Aşılanmasında herhangi bir engel durumu yoktur.

Tayfun Yönlü: HPV’ye karşı aşı %100 koruyucu mudur?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Maalesef az önce belirttiğim gibi HPV’de %100’lü veya %0’lı asla konuşamıyoruz.

Tayfun Yönlü: Konuşamıyoruz evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Riskleri minimalize etmektir bu noktada.

Tayfun Yönlü: Grip aşısı olursanız grip olmazsınız gibi bir şey nasıl söz konusu değilse bu da öyle olabilirsiniz. HPV’den de koruyucudur ama %100 korumaz.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Elbette siz ne kadar çok tedbir alırsanız o kadar iyi ama aşı bu noktada yani nasıl diyeyim bir araç kullanırken belki bir emniyet kemeri takmak kadar çok önemli bir şeydir, hız kuralına riayet etmek gibi son derece önemli bir kuraldır.

Tayfun Yönlü: Ama olmayacak diye bir şey de söz konusu değil.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Asla söz konusu değil.

Tayfun Yönlü: Bu aşı devletin aşılama programına dahil değil, herhalde özel olarak ücret karşılığı yaptırılıyor.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Şu anda değil. Şu an ücret karşılığı yaptırılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın bildiğim kadarıyla çalışmaları devam ediyor bu noktada.

Tayfun Yönlü: Peki kaç yaşında yaptırmak lazım bu aşıyı tam olarak korunabilmek için yaşı var mıdır?

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Şunu belirteyim öncelikle aşı, canlı bir aşı değil, sadece HPV virüsünün kapsülündeki proteinin bir kopyasıdır, laboratuvar kopyasıdır. Bugüne kadar da herhangi bir yan etkisinin olduğu ortaya çıktığı asla ve asla gösterilmemiştir. Bu noktada bazı sosyal medya haberlerinde çok kirli bilgilerle karşılaşabilir dinleyicilerimiz sakın riayet etmesinler. Yani bu hastalık nedeniyle zarar gören, sağlığından olan en ufak bir kanıtlanmış bir söz konusu bile değil. Yaş aralığı da son derece geniş aslında bakarsanız. Batılı ülkelerde 9-10 yaşlarından itibaren kız ve erkek çocuklarına yapılmaya başlanır. Üst yaş grubu hemen hemen yok gibi bir şeydir. Ama teorik anlamda 45-50 yaşından sonra yani genelde yapılmasa da olur denilebilir. Yani 10 yaşından 50 yaşına kadar her yaş grubundan, her cinsiyette yapılabilecek bir aşı.

Tayfun Yönlü: HPV aşısını yaptırmak mümkün.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Evet

Tayfun Yönlü: Evet bugün sizinle cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve bu hastalıklardan özellikle de HPV’yi yani genital bölge siğillerini konuştuk. Yayınımıza katıldığınız ve bu kıymetli bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyoruz Sayın Özdemir.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: Ben teşekkür ediyorum, çok sağ olun.

Tayfun Yönlü: Bugün programımızın konuğu Üroloji uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir’di sevgili dinleyenlerimiz kendisine bir kez daha gönülden teşekkür ediyoruz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.