Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir İle Cinsel Sağlık Röportajı

0 7.460

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

TRT Radyo-1’de yayınlanan TRT Antalya Radyosu’ndan Tayfun Yönlü’nün yaptığı sağlık röportajları serimize bugün Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir ile devam ediyoruz.

Konumuz: Cinsel Sağlık

Tayfun Yönlü: Sevgili dinleyenler TRT Radyo1’de Günaydın Türkiye devam ediyor. Konuğumuz Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir. Bugünkü programımızda kendisiyle Cinsel Sağlık üzerine sohbet edeceğiz. Bu biraz da tabu bir konu değil mi, Sayın Özdemir? Hoş geldiniz yayınımıza.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Hoş bulduk çok teşekkür ederim davetiniz için. Evet, tabu bir konu ama bir o kadar da önemli bir konu aslında.

Tayfun Yönlü: Çok önemli, neden?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Neden, çünkü direkt aile ve toplum sağlığını etkileyen bir yönü var. Çünkü günümüzde artık insanlar evleniyorlar ama baktığımız zaman, gördüğümüz zaman birçok evlilik de bir süre sonra sonlanıyor. Özellikle Antalya’da boşanma oranları son derece yüksek seviyelere çıkmış durumda.

Tayfun Yönlü: Ne yazık ki Türkiye’de en yüksek boşanma oranı görüldüğü şehirlerden bir tanesi, şu anda yayını gerçekleştirdiğimiz yer Antalya.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Aynen öyle. Bunun sebepleri ne, buna bir bakmak lazım. Çünkü boşanmalar arttıkça, parçalanmış aileler arttıkça bu ailelerin ürünleri olan çocuklar birçok mağduriyet yaşıyorlar. Sonuçta bireyler mutlu olmadığı zaman bu öteki nesilden aktarılan bir durum oluyor.

Tayfun Yönlü: Çok doğru.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: …Ve bugün yapacağınız bir hata veya bugün yapacağınız bir sorun sizin 10 yıl sonranıza, 30 yıl sonranıza, belki 50 yıl sonrasına etki eden birçok soruna sebebiyet veriyor. O açıdan çok önemli.

Tayfun Yönlü: Evet, çok önemli. Boşanmaların altında yatan sebeplerden bir tanesi ekonomik sebepler. O bizim konumuz değil, olabilir. Diğeri sosyal bir takım geçimsizlik problemleri olabilir ama cinsel sağlık boşanma oranının ne kadarlık bir kısmını oluşturuyor acaba? Siz bu konunun uzmanı olduğunuz için belki bu konuda bilgi sahibisinizdir.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Önemli bir kısmını oluşturduğu çok açık. Cinsel sorunlar aslında baktığımız zaman sebep sonuç ilişkisi içerisinde biraz karışıktır. Yani bazen cinsel sorunlar evlilik sorunlarının sebebi olabilir veya tam tersi bir sonucu da olabilir.

Tayfun Yönlü: Evet.

Op. Dr. Sayın Niyazi Umut Özdemir: İşler birazcık karışıyor bu noktada. Hangisi hangisinden çıkıyor bir bakışta ayırt etmek anlaşılır olamayabiliyor.

Tayfun Yönlü: Yani cinsel sorunlar yüzünden sosyal uyumsuzluk da yaşanabilir, sosyal uyumsuzluk ya da ekonomik problemlerden dolayı da çiftler birbirinden uzaklaşabilir.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Aynen öyle.

Tayfun Yönlü: Yumurta tavuk gibi biraz.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Aynen, yumurta tavuk ilişkisi gibi. Bir bakışta anlaşılamayan bir durum olabiliyor. Bazı durumlarda da cinsel sorunlar gerçekten de ana sorunmuş gibi bizim karşımıza getirilebiliyor çiftler tarafından. Ama baktığımız zaman ana sorun olmadığını belki konuşulabilen bir tarafın olduğunu görüyoruz. Bazen de tam tersi, cinsel sorunları konuşamadıkları, çözemedikleri veya tartışamadıkları için başka sudan sebepleri bahane gösterebiliyorlar ve kavga etmeye başlayabiliyorlar.

Tayfun Yönlü: Çünkü cinsel bir tatminsizlik var oradaki cinsel tatminsizlik önemli sorunlardan bir tanesi.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Çok net. Baktığımız zaman çalışmalar da onu gösteriyor. Yani cinsel anlamda birbirlerini yakın bulan çiftlerin genel olarak çok daha uyumlu oldukları, çözüm bulma becerilerinin çok daha yüksek olduğu, bu gibi herhangi sorunla karşılaşsalar bile el ele verip dışarıdan gelen başka bir ekonomik problemi, başka bir sosyal problemi, ailesel problemleri çok daha iyi ve rahat şekilde çözebildiklerini bize gösteriyor. Ama cinsel sorun yaşayan insan genel olarak stres altında olabiliyor ve bu birçok alana, iş hayatında, özel hayatına, aile hayatına, kendi anne babasıyla olan ilişkilerine, çocuklarıyla olan ilişkilerine, hatta kamu kurullarına kadar ilişkilerine yansıyan birçok sorunları tetikleyebiliyor elbette ki.

Tayfun Yönlü: Çok doğru cinsel sağlığı, cinsel problemleri konuşmak özellikle de ülkemizde en başta da belirttiğimiz gibi biraz tabu ve konuşması biraz zor konular ama açıklaması konuşulması çok önemli diye düşünüyoruz. Cinsel problemler genelde neden kaynaklanıyor bunları söyleyebilir misiniz acaba?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Konuşmak zorundayız aslında bakarsanız. Çünkü konuşmadığımız zaman sorunlar ortadan kalkmıyor ve bu önemli bir konu. Ne dedik işte, boşanmalar artık çok artmış durumda. Bunun gideceği yer de aşağı yukarı belli. Bu bizi toplumsal anlamda ciddi sorunlara yöneltecek, bu çok açık.

Tayfun Yönlü: Çok açık.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Bunun için uzman olmaya da gerek yok. Yani 20 yıl sonrasına baktığımız zaman projeksiyon anlamında birçok parçalanmış aile ve birçok o parçalanmış aileden ortaya çıkan çocuklar, birtakım mağduriyetler yaşayacaklar. Bu sorunlar bizim dönüp dolaşıp toplumumuzu, ülkemizi ve devletimizin sistemini etkileyecek şeylerden bahsediyorum. Yani bunu konuşacağız ki 20 yıl sonrası için, 30 yıl sonrası için bazı şeylerin önünü alabilelim. Nasıl ki maddenin yapı taşı atomdur, atom parçalandığı zaman nükleer, korkunç bir reaksiyonu ortaya çıkar, toplumun yapıtaşı aile olduğuna göre -bireyden yürüyerek- ailenin parçalanması da bir anlamda toplumun parçalanması. Demek ki cinsel sağlık bu anlamda çok önem taşıyor.

Tayfun Yönlü: Evli çiftlerin yaşadığı en büyük cinsel problemler neler, siz en çok nelerle karşılaşıyorsunuz?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Günümüzde fazla cinsel istek problemleri ile karşılaşıyoruz aslında. Tüketim çağının da getirdiği bir şey aslında. Biz her şeyi çok hızlı tüketiyoruz. Hayatta yeni bir şeye heves ediyoruz, bir şeyi çok seviyoruz, bir süre devam ettiriyoruz, sonra bıkıyoruz. Bu her şey için de böyle. Yani cinsellik de bir süre sonra artık çiftler arasında çok hızlı sürede tüketilen bir malzeme haline geldi neredeyse baktığımız zaman. O yüzden de çiftlerin cinsel anlamda birbirinden uzaklaşmasını maalesef ki çok görüyoruz. Çok büyük bir istekle, arzuyla, aşkla bir araya gelen çiftlerin 6 ay içerisinde birbiriyle neredeyse arkadaş haline geldiklerini ve bir süre sonra doğal olarak cinselliğin olmadığı zaman düşman haline geldiklerine sıklıkla karşılaşıyoruz.

Tayfun Yönlü: Bu sorunu aşmak mümkün mü?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Bu sorunu aşmak mümkün ama bu sorunu aşabilmek için kadının ve erkeğin el ele vermesi gerekiyor ve bu gündem olması gerekiyor. Yani kadın ve erkek şöyle düşünecek: ‘’Biz cinsel sağlığımızı nasıl ayakta tutabiliriz?’’ Çünkü şöyle bir şey yok: ‘’Evlendik, birlikte olmaya başladık, gayet güzel uyumumuz var, peki biz 10 yıl sonra da aynı şevkle aynı şehvetle bir arada olabilecek miyiz?’’ Hayır. Yani eşyanın tabiatı var elbette bazı şeyler yıpranacak.

Tayfun Yönlü: Yıpranacak, değişecek tabi ki.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Bunu normal karşılıyoruz. Mesele, ’Ne kadar yıprandı?’. Biz bunu 100 seviyesinden 0 seviyesine, 5 seviyesine, 3 seviyesine kadar indirdiysek burada bir problem var demektir. Bu da aslında baktığınız zaman karı veya kocaya, kadın ve erkeğe sorumluluk yükler.

Tayfun Yönlü: Sadece kadına ya da erkeğe değil çift yönünden değil mi?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Tabi ki çift yönünden. Çünkü çift bu konuyu bir gündem konusu haline getirmeli yani; ‘’Biz şehvetimizi nasıl ayakta tutacağız, nasıl renklendireceğiz, yıpranmaması için neler yapabiliriz, birlikte nasıl çalışabiliriz?’’ Bunun üzerinde konuşulabilirse, tartışılabilirse ve buna yönelik birtakım şeyler üretilebilirse bu önlenebilir ama öncelikle bunu konuşmaktan çekinmemek lazım karı-koca olarak, kadın-erkek olarak çok önemli.

Tayfun Yönlü: İletişim çok önemli, cinsel iletişim ve bununla ilgisi bir sorunumuz var bunu nasıl aşabiliriz diye düşünüp, oturup kafa kafaya verip konuşmak gerekir. Hatta sorun ortaya çıkmadan da ‘Bir sorunumuz yok, problemimiz yok ama ileride sorun yaşamamak için ne yapabiliriz?’ İşte bunu bir gündem konusu yapmak mutlaka ve mutlaka önemli. Bu anlamda bir hekimden, bir psikologdan veya bir cinsel sağlık uzmanından, bir danışmandan fikir almak da faydalı olabilir.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Buna hiç kuşku yok. Bunun için yılda bir, bir uzmanın kapısını çalmak önemli ‘‘Bizim hiçbir problemimiz yok ama ne yapabiliriz?’’ noktasında. Problem yoksa bile gidilebilir bir danışmanlık alınabilir. Bunlar genel olarak bütün medeni ülkelerdeki aklı başında çiftlerin her zaman yaptıkları şeylerdir. Ben ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaştığını da hep görüyorum. Bu konuda bir şeyler yapmak zorundayız aslında bakarsanız. Yani yapmadığımız zaman aracın götüreceği durak aşağı yukarı belli, o durak gözüküyor. Mesele o direksiyonu karı kocanın birlikte, kadın ve erkeğin sağlam bir şekilde tutup kontrol etmesi. O kontrolü sağlayamazsanız varacağınız yer aşağı yukarı belli.

Tayfun Yönlü: Peki uzun yıllara ya da aylara bağlı olarak ortaya çıkan cinsel isteksizlik dışında evli çiftlerin yaşadığı başka cinsel sağlık sorunları var mı, beraberliği engelleyen türden?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Elbette ki hem kadınlarda hem erkeklerde birtakım başka cinsel sorunlarla da sıkça karşılaşıyoruz. Burada genelde şunu kaçırmamak lazım. Bir problem diğer bir problemi tetikler. Yani bir tarafta olacak problemin karşı tarafa yansıması olmaması konusu mümkün olamaz.

Tayfun Yönlü: Tabi ki, mümkün değil.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Şimdi ben hastalarıma da aynı örneği veriyorum. Mesela kulağınızda herhangi bir problem var, KBB doktoruna gittiniz, tedavi olursunuz. Bir damla yazılır, yıkanır vs.… Bu kadar belki basittir ama cinsel sağlık konusu yaşam koşullarından, partnerden, eşten bağımsız düşünülemez. Çünkü iki kişiyi ilgilendiren bir konudur. İllaki karşı tarafta bir yansıması olduğu gibi, karşı tarafın da sizin probleminiz üzerinde negatif ya da pozitif birtakım etkileri olabilir. Negatifse bu etkileri düzeltmek gerekir, pozitifse bu pozitif tarafını da kullanmak gerekir. Biz nelerle karşılaşıyoruz. Elbette ki kadınlardaki vajinismus dediğimiz çok ağır bir tablo vardır. Evli çiftlerde ortaya çıkan bir problemdir. Önemli bir problemdir. Erkeklerde ise erken boşalma problemleri, sertleşme problemleri yaygın gördüğümüz problemler oluyor ama dediğimiz gibi burada çift bazlı düşünmek gerekiyor. Her şeyi kadın ve erkek olarak düşünmek gerekiyor ve burada bir tedavi veya çözüm ararken sadece erkeğin ya da sadece kadının bir çözüm aramaya değil herhalde çiftlerin ikisinin birden hekime başvurması -aynı hekime başvurması belki de- çok daha faydalı olacaktır.

Tayfun Yönlü: Peki bu -en son saydığınız- sorunlar genelde fiziksel midir yoksa ruhsal sebeplerden kaynaklanan problemler midir?

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Kabaca dörde ayırabilirim. Aslında bu işin içinde bir biyoloji var, bu işin içinde genetik faktörler var, yaş faktörü var zamanı durduramıyorsunuz. Bu noktada organik problemler, biyolojik problemler elbette ki dışlanması gereken konular oluyor ve yaş gruplarına göre de problemi bu noktada araştırıyoruz organik bir alt yapısı var mıdır yok mudur diye. Bu önemli bir konu. İkincisi tabi ki cinsellik çocukluk yaşantısından itibaren, yani biz neredeyse 3 yaşından itibaren bizim içimize işleyen bir konu. Yani 3 yaşında sizin ailenizde gördükleriniz, yaşadıklarınız bugünkü cinsel yaşamınızı etkileyen şeyler oluyor. Dolayısıyla insanın psikolojisi, mizacı, deneyimi, cinselliğe dair içinde yaşadığı korkular, hangi toplumda yaşadığı, bu cinsel mitler adını verdiğimiz hurafe bilgilerle ne kadar maruziyet içinde kaldığı gibi birçok psikolojik problem ikinci konu olarak ortaya çıkıyor. Üçüncüsü ilişkisel problemler. Partnerle olan cinsel uyumunuzdur. Bu bazen ten uyumu olarak da karşımıza çıkabilir ama çift arasında sağlıklı bir iletişim yoksa ve ilişkisel birtakım kavga ve çatışmalar varsa da elbette bu cinsel sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Dördüncüsü de durumsal nedenlerdir. Yani hayat koşullarıdır aslında bakarsanız. Ekonomidir, toplumsal şeylerdir, sosyal alanlardır gibi. Yani cinselliği hiçbir zaman -az önce örnekte verdiğim gibi kulak- elbette sizin toplumsal durumlardan, sosyal hayatınızdan, hayat koşularınızı etkileyen bir şey değil ama her türlü hayat koşulu -anlık veya kronik hiç önemli değil- sizin cinsel yaşamınızı son derece olumsuz etkileyebilir. Ben bunu genel olarak, metafor olarak şöyle kullanıyorum; Şimdi bir araç var diyelim, bir otomobiliniz var. Bunu kullanmak için aracınızın bir şekilde sağlıklı olması, motorunun çalışıyor olması, lastik havalarının iyi olması gerekir, deposunda akaryakıt olması gerekir. Evet ama yetiyor mu? Yetmiyor. O aracı kullanmayı bileceksiniz, trafik kurallarını bileceksiniz. Araç kullanmayı bilmiyorsanız panik yapıyorsanız veya çok korkuyorsanız, trafik kurallarına uymuyorsanız veya araçta bir arıza varsa bu aracı kullanamazsınız. Durumsal nedenler de şu; Bazen de yol koşulları bizi çok etkiler. Yani siz çok iyi bir şoför olabilirsiniz, trafik kurallarını çok iyi biliyor ve uyguluyor olabilirsiniz, aracınız çok iyi, son model olabilir ama yol çok karlıysa, buzluysa o aracı da kullanmanız neredeyse imkânsız hale gelir.

Tayfun Yönlü: Çok güzel örnek verdiniz bravo cinsel sorunlar 4 boyutludur. Evet ve bu konuda biz problem yaşıyorsak mutlaka ruhsal veya fiziksel bir çözüm bulabilmek için ya da çözümü en azından tespit edebilmek için mutlaka bir uzmana başvurmak gerek.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Bütüncül bakmak çok önemli. Cinsel sorunlara her yönüyle, 4 boyutla birlikte, bir arada bu problemleri değerlendirmek çok önemli. Benim gözlemim kişiler çoğunlukla kendi kendilerini aşmakta zorluk çekiyorlarsa bu uyumu bu, ahengi yakalayamıyorlarsa karı koca olarak bir uzmana başvurmak zorundalar. Çünkü kendi kendine çözülecek, zamana bırakılacak problemler değil bunlar.

Tayfun Yönlü: Çok kıymetli bilgiler verdiniz, aydınlattınız bizi.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Çok teşekkür ederim.

Tayfun Yönlü: Sayın Özdemir, çok teşekkür ediyoruz, sağ olun var olun.

Op. Dr. Niyazi Umut Özdemir: Sağ olun görüşmek üzere çok teşekkürler.

Tayfun Yönlü: Üroloji Uzm. Op. Dr. Sn. Niyazı Umut Özdemir ile konuştuk bugün. Cinsel sağlık konusunda uzun uzadıya sohbet ettik. Kendisine bir kez daha gönülden teşekkür ederiz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.