Ünlü Futbolcu Cristiano Ronaldo’nun Kola Tepkisi Doğru Mu?

0 4.654

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, Avrupa Şampiyonası basın toplantısında önüne yerleştirilmiş Coca-Cola şişelerini kaldırdı ve bu hareket küresel içecek devine 4 milyar dolara mal oldu.

Ronaldo, Portekiz’in Pazartesi günü burada Macaristan’a karşı oynayacağı açılış maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısında önünde duran iki Coca-Cola cam şişesini bir kenara koydu.

O zamandan beri viral olan bir videoda, kola şişelerini aldığı ve yerine su koyduğunu görebilirsiniz.

Basında çıkan haberlere göre, Euro 2020’nin resmi sponsorlarından Coca-Cola’nın hisse fiyatı, Ronaldo’nun hareketinin hemen ardından 56.10 USD’den 55.22 USD’ye düştü. Coca-Cola’nın piyasa değeri 4 milyar dolar azalarak 242 milyar dolardan 238 milyar dolara düştü

Bu duruma karşı Coca-Cola açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada farklı “zevkler ve ihtiyaçlar” ile “herkesin içecek tercihlerinde haklı olduğunu” ifade edildi.

Ronaldo daha önce gazlı içeceklerle ilgili rahatsızlığından da bahseden biri olarak sık paylaşımlarda bulunuyor. Oğlu ile paylaşımlarda genellikle ailesel bir hassasiyetten çıktığını anlayabiliyoruz. Çünkü bir paylaşımında oğlu için “Bazen kola içip cips yiyor ve bu beni rahatsız ediyor.” diyerek rahatsızlığını ve kaygısını ifade etmişti

Buna benzer fakat farklı bir durum ise turnuvada Fransız orta saha oyuncusu Paul Pogba tarafından gerçekleştirildi. Maç sonrası basın toplantısında önüne konan bir şişe Heineken birasını çıkardı ve toplantıya bira reklamı ile devam etti.

Cristiano Ronaldo’nun bu tepkisinin bireysel bir kaygı, prensip ve toplum sağlığı açısından doğru olduğunu söyleyebiliriz. Kolanın insan sağlığına faydaları neredeyse yok. Fakat dünyanın en büyük şirketlerinin zevk adı altında bunları kapitalist yaklaşımla bağımlılık yapıcı bir şekilde pazarlaması ve satması ile toplum sağlığı için ciddi riskler oluşturuyor.

Toplum sağlığını koruyucu politikalar kapitalist sistemde kendine yer bulmakta zorlanıyor. Bu durumun bu şekilde devam etmesi çoğu ülkenin ciddi şekilde sağlıklı bireylerinin sayısını azaltıyor ve sağlık giderlerini arttırıyor.

Bizde Cristiano Ronaldo’nun tepkisine katılarak sağlığınız için kola yerine su içilmesini öneriyoruz.

Bu konuda Sağlık Asistanı Platformu yazarlarından Diyetisyen Tuğçe Özlem Armutlu’nun Mucizevi Besin Gibi Davranan Besin Öğesi: SU adlı yazısını okuyabilirsiniz.

Su tüketiminin azaldığı bu dönemde böbrek hastalıklarının artması bir tesadüf değil. Kendi ve yakınlarımızın sağlığını koruyalım ve geliştirelim.

Bonus: Ronaldo, Fransa’dan Michael Platini’yi geçerek turnuvanın tüm zamanların en skorer ismi oldu ve bir ayraç attı ve tarafını Salı günü Macaristan’ı 3-0 yendi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.