Ukrayna’da Yaşayan Kadınların Acil Kontrasepsiyon İhtiyacı Var

0 3.897

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Savaşın her anlamda tüm insanlığı etkilediğini biliyoruz.

Son dönemlerde ani bir gerilimle beraber savaşa giren iki ülke arasında Ukrayna’nın Rusya’ya kıyasla daha çok etkilendiğini bilmekteyiz.

Şüphesiz bu savaşın mağduru kadın ve çocuklar oldu. Ne acı verici ki savaşan askerlerin Ukraynalı kadınlara cinsel istismarda bulunması sebebiyle dünyanın farklı ülkeleri kadınları güvenli bölgeye almayı hedefliyor.

Tek hedefleri tabi ki bu değil.

Tüm bunların yanında ne yazık ki istenmeyen bir gebelik olmaması adına kadınlara ertesi günü hapı diye adlandırılan kontraseptifler temin ediliyor ☹

Hastaneler şu aşamada cinsel istismar (tecavüz) tespit kitlerini hazırda bulundurarak istenmeyen gebelikleri önleme peşinde.

Bence sadece kadınların yaşadıkları bu hezeyanın önüne geçmek bile biz insanlar için bir nebze vicdani hafifleme yaratacaktır.

Güvenli bölgeler başta savaştan etkilenme oranını düşük tutmak için iken şu an sadece istismardan korunma hedefine evrilmiş vaziyette.

İşin ilginç tarafınınsa uluslararası federasyonlar tarafından kitlerin ve kontraseptiflerin temininin sağlanması.

Yani bu siz tecavüze uğruyorsunuz biz de sadece istenmeyen gebelikleri önlüyoruz demenin üstü kapalı hali.

Dünya hem virüsle hem savaşla meşgulken tüm kadınların gerçekten sağlıklı kalabildikleri bir evrende yaşamalarını umut ediyorum.

Rackham, A. (01, 05). Ukraine war: Volunteers deliver emergency contraception pills. bbc.com: https://www.bbc.com/news/health-61269792 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.