Türkiye’de Aşı Sonrası İstenmeyen Etki (ASİE) İzleme Sisteminin Olmadığı İddiası Doğru Değil

0 3.662

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bildiğimiz gibi yaklaşık 3 yıldır içinde bulunduğumuz pandemiden kurtulmamız için tek şart aşı. Aşılama oranlarının düşük olması sağlık sistemi üzerinde baskıyı hala sürdürmekte ve sağlık sistemlerinin gelecek planlarını olumsuz etkilemektedir.

Ancak aşı karşıtlığı ile beraberinde gelen yalan haber salgınına ne yazık ki bir aşı yok. Yalan haber salgını (İnfodemi) kavramını detaylı olarak önceki yazımda okuyabilirsiniz.

Hepimiz bu virüsten önce belli aşıları oluyorduk. Yani tüm insanlık ilk kez aşı olmadı. Bazı kişi ve kurumlarca aşı ilk kez olan bir şey ve takip edilmiyor gibi yansıtılması toplumun yapısına aykırı bir durumdur.

Her aşı uygulamasında 15 dakika tüm hastalar aşı merkezinde bekletiliyor ve istenmeyen etki görüldüğünde müdahale hızlıca yapılıyor. Bu bile bir sistemin varlığının kanıtıdır. Yani aşıların istenmeyen etkilerinin izlendiği bir sistem elbette ki mevcut. Yani bu sistem sadece Covid-19 virüsü için gerekli ve kullanılması gereken bir sistem de değildir.

Son zamanlarda kamuoyuna bu konuda yapılan yalan haberlere istinaden Sağlık Bakanlığı bir açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanlığı, 2003 yılından bu yana mevcut olan bu sistem tüm aşılar için geçerli olduğunu belirtti. Yani istenmeyen etki görülen vakaların bildirimi bu yol ile yapılmaktadır. Bu sisteme; aşılama çalışmalarında görev alan sağlık personeli ile kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeli bildirim yapmaktadır. Yani bu asılsız haberlerle biz sağlık personelleri de güvenilirliğini yitirmektedir.

Şu an toplumunda HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasından aşının yan etkisini bildirme hakkı vardır. Yani bu sisteme artık vatandaşlarda dahildir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde “Merkez Aşı Sonrası İstenmeyen Etki (ASİE) Danışma Kurulu” ve her ilde “İl Aşı Sonrası İstenmeyen Etki (ASİE) Danışma Kurulu” yer almaktadır. Bildirilen vakalar hem doğruluk yönünden hem de ülke bazında analiz edilmektedir. Bu sayede özel durumlara yönelik uygulamalar planlanmaktadır.

Ülkemizde aşıya yönelik izleme sistemi 2020 Aralık tarihinden önce yani ülkemize aşılar gelmeden tamamlanmıştır.

Aşı konusunda istenmeyen etkilere yönelik Aşı Sonrası İstenmeyen Etki (ASİE) Danışma Kurulu ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı öğretim üyelerinden oluşan bir danışma kurulu ile çalışılmaktadır.

Bu tür yalan haberlerin hem ülkemizde devam eden aşı uygulamalarına karşı hem toplum sağlığına karşı hem de sağlık personellerine karşı doğru olmayan bakış açısına ve bilgi kirliliğine sebep olduğunu belirtmek istiyorum.

https://www.saglik.gov.tr/TR,85720/ulkemizde-asi-sonrasi-istenmeyen-etki-asie-izleme-sisteminin-olmadigi-iddiasi.html Erişim Tarihi: 14.11.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.