Türkiye Sağlık Turizminde Marka Oluyor

0 102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık ve güzellik adına üretimi göstermenin yolu başarılı işlere imza atmaktan geçer. Üretim ise ancak kendini kanıtlamış bir ülkede mümkündür. Sağlık turizminde dünyaya göre üstün olan Türkiye’de paylaşımın bir parçası olmak ve her şeyden önce bunu duyurmak kalemin gücüne dayanır.

Tıp alimi İbn-i Sina’nın seneler evvel dile getirdiği bir söz bugün her alanda önemli: “Aletlerin en faydalısı kalemdir. Bir şişe mürekkep bir külçe altından hayırlıdır.”

Avrupa’dan Asya’ya kadar tedavileriyle hafızalarda yer alan İbn-i Sina bu sözü tıp için mi söylemiş bilemeyiz ama köşede ilk günüme bilginin paylaşma değerinden ve yazı yazmanın öneminden yola çıkarak başlamak istedim. Çünkü son bir yılda Türkiye’nin dünyaya gösterdiği sağlık başarısını anlatmak ancak güçlü kalemlerle yerini bulacaktır.

Özellikle son bir yılda ülke olarak sağlık imtihanından başarı ile geçiyoruz. Pandemi ile alınan tedbirler, tanıtımlar, değişiklikler, hastane yönetimi ve sağlıkçıların desteklenmesini sadece bizler değil dünya konuşuyor. Hatta bu noktada Sağlık Bakanlığı diğer ülkelere de örnek oluyor.

Göz, Estetik, Tüp Bebek Ve Saç Ekiminde Türkiye Bir Marka

Türkiye başta saç ekimi olmak üzere estetik cerrahi, göz, tüp bebek ve medikal turizmde diğer ülkelere göre üstünlüğe sahip konumda. Son 20 yıldır gelişen tekniklerle birlikte Türkiye’nin saç ekiminde dünyaya ismini duyurmuş bir ülke olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Dünyanın her yerinden insanlar saç ekimi için ülkemize geliyor. İstatistikler Türkiye’nin bu konuda kanıtlanmış başarısını gözler önüne seriyor. Somut örneklerden yola çıkacak olursak bu noktada gelişmiş dediğimiz ülkelerin sonuçlarına göre bizim ülkemizin sonuçları çok daha başarılı.

Saç ektirmek ya da başka bir sağlık işlemi yaptırmak için okyanus ötesinden gelen binlerce insan var. Bu da ülkemizin ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Özellikle İspanya, İrlanda, İngiltere ve ABD’den gelen turist sayısı oldukça fazla. Dolayısıyla işini iyi yapan tüm sağlıkçılar Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı görevini üstleniyor.

Türkiye Sağlık Turizminde Neden Üstün?

Türkiye’nin sağlık turizmindeki potansiyeli bazı kurumlar tarafından rakamlarla da yansıtılıyor. TURSAB’ta yer alan verilere göre 2023 yılında Türkiye’ye 2 milyon uluslararası hasta gelmesi bekleniyor. Muhtemelen bu rakamlar pandemi sürecinden sonra daha da artacaktır.

Türkiye’yi sağlık için tercih eden ülkelerin başında Almanya, Libya ve Rusya geliyor. Bunu saç ekimi kategorisine çektiğimizde ise Avrupa ülkeleri arasında İspanya, Almanya, Portekiz ve İngiltere gibi ülkeler yer alırken uzak doğu ülkeleri arasında Güney Kore, Amerika, Çin yer alıyor. Elbette Türkiye’nin tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bu başarıda teknolojik altyapı ve kaliteli hizmet büyük rol oynuyor.

Saç ekimi ve estetik müdahaleler için Türkiye’nin cazip bir destinasyon hâline gelmesindeki diğer bir neden de dünyaya göre avantajlı fiyatlar.

Yabancıları Türkiye’ye çeken bir diğer neden de doktor sıkıntısı çekilmemesi. Özellikle plastik cerrahi, göz ve saç ekimi konusunda cerrah sayısı oldukça iyi durumda.

Ayrıca Türkiye’de sağlık hizmetleri talebini olumlu yönde etkileyecek kültür, deniz, doğa, inanç ve kaplıca turizmi gibi olanakların olması turistlerin ülkemizi yakından tanıma fırsatı sunuyor. Bu durum sağlık turizminde büyük avantaj sağlıyor.

Türkiye’nin sağlık turizmindeki yerinden bahsettik. Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözünü hayatınızda bir kere mutlaka duymuşsunuzdur. Bu konuda söyleyecek birçok şey var ama yazımın başında bahsettiğim gibi bu köşede güzellikten saç ekimine ve sosyal hayata kadar her alanda sağlık konularından bahsedeceğim sizlere.

Her yazıda farklı bir şey olacak, gün gelecek ekranda gördüğünüz ünlülerin güzellik sırlarını konuşacağız gün gelecek sizlerin maillerinden not aldığım soruları cevaplandıracağız.

Türkiye’de ve dünyada denenmiş sağlık yöntemlerini, son değişiklikleri, evde uygulanabilecek güzellik metotlarını bu köşede konuşacağız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.