Tüberküloz Mu Yoksa COVID-19 Mu Olduğumu Nasıl Anlarım?

0 4.056

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ülkemizde 1947’den beri her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Tam da bu haftadayken son yıllarda karıştırılabilen tüberküloz ve COVID-19 arasındaki farkı konuşalım.

COVID-19 pandemisi sırasında daha az kişiye tüberküloz teşhisi konulduğunu biliyor muydunuz? Bu da tüberküloz bildirimlerinde önemli bir düşüşe neden olmuştur.

Peki, Neden?

Hastalığın başlangıcında tüberküloz ve COVID-19 benzer semptomlar göstermektedir. Hafif öksürük, hafif ateş, titreme ve halsizlik ortak belirtilerdir. Tüberküloz erken dönemindeyse, akciğer görüntüleri de COVID-19 ile karışabilir.

Aslında her ikisi birbirinden farklı hastalıklardır.

Tüberküloz İle COVID-19 Arasındaki Farklar

Temel fark, tüberkülozun tedavi edilebilir olması, COVID-19 için etkili anti-viral ajanlar veya diğer ilaçlar hakkında kesin kanıtların hala eksik olmasıdır.

Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis adlı bir bakteriden kaynaklanır. COVID-19’a ise SARS-Cov-2 adı verilen bir virüs neden olur.

Ayrıca tüberküloz ve COVID-19’un belirtilerinin başlama hızı farklıdır.

Her iki hastalık da öncelikle akciğerlere saldırır ve her iki biyolojik ajan da esas olarak yakın temas yoluyla bulaşsa da tüberkülozda hastalığa maruz kaldıktan sonraki kuluçka süresi daha uzundur ve genellikle yavaş başlar.

COVID-19’un belirtileri ise daha hızlı başlangıçlıdır. Bir kişinin tüberküloza maruz kaldıktan sonraki 2 ile 12 hafta arasında tüberkülin testi pozitif çıkabilir, ancak bakteri genellikle uykudadır ve aktif hastalık için kuluçka süresi bir ile iki yıl arasındadır.

COVID-19 için kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında, ortalama 5 gündür.

COVID-19 daha bulaşıcıdır ve bu nedenle bireysel korunma ve sosyal mesafenin çok dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerekir.

COVID-19 ayrıca asemptomatik bireyler tarafından da bulaşmaktadır, bu özelliği onun daha çok bulaşıcı olmasına neden olmakta ve kontrol edilmesini zorlaştırmaktadır.

Bir diğer fark ise tüberküloz solunum yoluyla, COVID-19 damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Tüberküloz, cilt tüberkülin testi ve akciğer röntgeni ile teşhis edilirken, COVID-19 bir PCR testi veya bir antijen testi ile teşhis edilir.

Her iki hastalığın kontrolünde zamanında hızlı tanı ve toplumun bilinçlenmesi esastır. Hem tüberküloz hem de COVID-19 için doğru tanı testleri gereklidir. İki koşul için testler farklıdır ve her ikisi de iki hastalık için benzer olabilecek solunum semptomları olan bireyler için sağlanmalıdır.

Eğer kişiler kendilerinde bu belirtileri görüyorlar, tüberküloz veya COVID-19 olduğunu bildikleri biriyle yakın temasta bulunmuşlar ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve sağlık çalışanını bu konuda bilgilendirmelidir.

Duarte, R., Aguiar, A., Pinto, M., Furtado, I., Tiberi, S., Lönnroth, K., & Migliori, G. B. (2021). Different disease, same challenges: Social determinants of tuberculosis and COVID-19. Pulmonology, 27(4), 338–344. https://doi.org/10.1016/j.pulmoe.2021.02.002

Sarınoğlu, RC, Sili, U., Eryuksel, E., Yıldızeli, SO, Cimsit, C., & Yağcı, AK (2020). Tüberküloz ve COVID-19: Pandemi sırasında örtüşen bir durum. Gelişmekte Olan Ülkelerde Enfeksiyon Dergisi , 14 (07), 721-725.

World Health Organization (WHO) information note: tuberculosis and COVID-19. Geneva: World Health Organization; 2020 (https://www.who.int/tb/COVID_19considerations_tuberculosis_services.pdf).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.