Tropsensor: Kalpte Tıkalı Damarı Bulabilen Akıllı Bileklik

0 8.785

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Seattle’daki Harborview Tıp Merkezi’ndeki acil durum doktorları ve kardiyologlar, bir bileklik sensörünün hastane dışı bir kalp krizi geçirdikten sonra gelen kişilerde kalp damarı tıkanıklığını hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit edip edemeyeceğini araştırıyorlar.

Kardiyak arrest sonrası bazı hastaların- hayata döndürüldükten ve hastaneye kaldırıldıktan sonra- tıkanmış bir koroner arterin neden olduğu kalp krizi geçirdikleri de bulunmuştur.

Bilindiği üzere hasarlı bir kalp kasının kan dolaşımına saldığı bir protein olan troponini ölçmek için kan alınmaktadır.  Ancak yoğun hastanelerde kan testinin laboratuvar sonuçlarının çıkması saatler sürebilmektedir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde acil durum doktoru ve Harborview Hastane Öncesi Acil Bakım Merkezi direktörü Dr. Graham Nichol tarafından araştırılan tropsensor; bu yeni bileklik sensörünün yüksek troponin düzeylerini uygulamadan sonraki üç ila beş dakika içinde tespit edecek şekilde tasarlanmıştır.

RCE Technologies, Carlsbad, Calif tarafından üretilen Tropsensor adlı cihazın kavram kanıtlama testini denetlemektedir.

Nichol, “Akut koroner tıkanıklığın erken tanınması, kalbe giden kan akışını hızla eski haline getirmemize izin verebilir, bu da tanınmayan kalp krizi geçiren hastalar için kısa ve uzun vadeli sonuçları iyileştirir” şeklinde ifade etmektedir. Ayrıca, acil servise göğüs ağrısı şikayetiyle gelen kişilerde de cihazın kullanılabileceğini sözlerine eklemektedir.

Nichol, çalışmanın sonuçları zamanla elde edileceğini, 30 hasta üzerindeki denemelerin bulgularını 2024 yılında bildirmeyi hedeflediklerini söylemektedir.

Çalışma, Washington Üniversitesi Kurumsal İnceleme Kurulu bu çalışma için bir onay feragatnamesini onaylanmıştır. Çalışmalara devam edilmektedir.

https://newsroom.uw.edu/news/study-aims-find-blocked-vessels-cardiac-arrest-patients Erişim Tarihi: 04.05.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.