Trichomonas Vaginalis: Belirtileri, Bulaş Yolları, Tanısı, Tedavisi

2 4.663

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Trichomonas vaginalisin neden olduğu enfeksiyon, kadınlar arasında en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olarak tanımlanmakta ve enfeksiyonun sıklığı farklı toplumlarda değişkenlikler göstermektedir.

Trichomonas Vaginalis Bulaş Yolları

Parazit kaynağı infeksiyonlar kadın ve erkeklerdir. Bunlar üro-genital salgıları ile bu paraziti etrafa yayarlar. Trichomonas Vaginalis cinsel yol ile bulaşır. Bunun dışında tuvalet eşyası ve alafranga helalarla bulaşabilir.

Yeni doğanlara annelerinin vajinasından geçer.

Trichomonas Vaginalis Hangi Ortamda Kaç Saat Canlı Kalabilir?

Bu parazitler dış ortamda çok fazla canlı kalamazlar. Suda bir saat içinde ölürken idrarda 24 saat canlı kalabilirler. Tuvalet klozetlerinde 45 saat, ıslak çamaşırlarda 24 saat, idrarda 24 saat, meni içinde 6 saat canlılığını koruyabilmektedir.

Trichomonas Vaginalis En Fazla Kimlerde Görülür?

Trichomonas Vaginalis en sık olarak 20-40 yaşındaki insanlarda görülür. Kadınların %10’unda bu enfeksiyon saptanmaktadır. Enfeksiyonlu kadınla cinsi temasta bulunan erkeklerin %70’inin üretrasında bu parazit bulunduğu halde bu oran 1-2 haftada %30’a kadar düşmektedir.

Trichomonas Vaginalis Nasıl Meydana Gelir?

Trichomonas Vaginalis genellikle dokuların içine girmemektedir; hücre ve dokulara yaptığı tesirin toksik olduğu sanılmaktadır. Bu parazitin etkisiyle damarlar genişler ve kanamalar olabilir, buralarda limfositler, daha az miktarda polimorf çekirdekli lökositleri ve bazen plazma hücrelerini barındıran inflamasyonlar gelişir, sıyrıklar ve nekroz da oluşabilir. Kadınlarda parazit vajinadan ve üretradan daha içlere gidebilir, bartolinit ve vulvit de yapabilir. Skene bezlerine girebilir, ayrıca sistit, üretrit ve piyelit, endometrit, salpinjit nedeni olabilir. Ayrıca enfeksiyonun gebelerde erken doğum veya membran rüptürüne yol açtığı belirtilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ise enfeksiyonun HIV geçiş riskini artırabileceği ifade edilmektedir.

Trichomonas Vaginalis Belirtileri

Kuluçka dönemi ortalama 6-10 gündür. Bununla beraber enfeksiyon gizli bir dönemden sonra alevlenebilir. Hastalık belirtileri tutulan organa göre değişir. Trichomoniasis’de bazen belirti yoktur bazen ise vajina ve vulvada şiddetli kızartı, yanma, kaşıntı ve akıntı vardır. Akıntı bol olabilir, akımsı köpüklü ve kendine özgü kokuludur. Vajina kızarmıştır, yer yer kanamalar görülür.

Trichomonas Vaginalis Nasıl Seyreder?

Hastalık değişik şekillerde seyredebilir. Akut, subakut, kronik veya gizli hale geçebilir ve kendiliğinden iyileşebilir. Tutulan başka organlara göre belirtiler de değişir.

Trichomonas Vaginalis Nasıl Teşhis Edilir?

Enfeksiyon, kadın ve erkekte idrar ve üreme yollarının bütün hastalıklarıyla karışabilir; kesin tanı ancak parazitlerin bulunmasıyla konur.

Trichomonas Vaginalisin Tedavisi

Tedavisinde metronidazole oldukça başarıyla kullanılmıştır. 7-10 gün süreyle bu ilacın 250 mg’lık tabletleri günde 3 kez alınarak tedavi başarılı olmuştur. Trichomoniasis’in tedavisinde karı ve kocadan yalnız birinin tedavisi yetersizdir, her ikisi de birlikte tedavi edilmelidir.

Unat EK, Yücel A, Altaş K, Samastı M. Unat’ın Tıp Parazitolojisi. İnsanın ökaryonlu parazitleri ve bunlarla oluşan hastalıkları. İstanbul Üniv. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları. 5.Baskı; 1995.

Saygı G. Temel Tıbbi Parazitoloji, İzmir: Dizgi Baskı Es-Form Ltd.;2009.

Özcel MA. GAP ve Parazit Hastalıkları. İzmir-Bornova: Ege Üniversitesi Basımevi; 2003.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Defne diyor

    Hocam güzel bilgileriniz için teşekkür ederiz🙏

  2. Nazmiye Özcan Canlı diyor

    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş Leyla Hocam. Emeklerinize sağlık. 👍🏻😍

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.