TikTok’ta Üretilen İçerikler Cinsel Sağlık Konusunda Bireyleri Nasıl Yönlendiriyor?

0 2.828

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba değerli okuyucu,

Bugün sizlerle sosyal medya platformları arasından en çok duyulan ‘TikTok’ konusunda konuşacağız.

Konuşmadan önce aşağıdaki soruları cevaplamanızı istiyorum.

TikTok 2016 yılından bu yana hızla büyüyen bir kitleye sahiptir. Hızla büyüyen bu platformda da her alanda içerik üretilmesi denetlemeyi güçleştirmektedir.

Bu denetleme sorunu halkın çoğu konuda yanlış bilgilendirilmesine sebep olmaktadır. Ben de sizinle burada yayılan videolarda yer alan yanlış cinsel bilgiler konusunda yapılmış bir araştırma üzerinden konuşmak istiyorum.

Sağlık Hukuku ve Politika Enstitüsü’nden Houston Üniversitesi Hukuk Merkezi Araştırma Görevlisi Profesör Leah Fowler’ın yaptığı araştırmaya göre, gençler buradaki videolardan kaynaklı bu konuda yanlış yönlendiriliyor.

Burada içerik analizi devreye giriyor. Ancak içerik analizi aktif 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok için çok güç.

Ne yazık ki içeriklerin analiz edilememesi yanlış bilgilerin yayılmasına sebep olmakta. Bu yanlış içeriklerin video yoluyla yayılması ergenlik çağında olan bireylerin ve genç yetişkinlerin insan bedenini yanlış tanımasına sebep oluyor.

Bireylerin karşısında soru soramadıkları sağlık profesyonelinin olmaması bu durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Tabi ki tüm videolar olumsuz nitelikte değil. Kadın doğum uzmanları, jinekoloji gibi bu konuda direkt doğru bilgiyi verebilen kişilerin ürettikleri içerik ve soru alma durumları cinsel eğitim konusunda eksikliklerin saptanmasına ve bilgi eksikliğinin giderilmesine olanak sağlaması yönüyle bu duruma pozitif bir bakış getirmektedir.

Öte yandan, şu ana kadar okulda, hastanede ya da din derslerinde bizlere aktarılan dışında üretilen bu içerikler genç bireylerin çatışma yaşamasına ve psikolojik boyutta da etkilenmelerine sebep olmaktadır.

Peki, Yanlış Video İçerikleri Üreten Kişiler Kim?

İşte bu sorunun cevabını biliyoruz. Tabi ki sosyal medya üzerinden cinsel ürünler üreten firmalar ürünleri satmak için kendi ürünlerine yönelik video üretmektedir. Bu videoların analizi de bu yüzden daha da zorlaşmakta. İşte o analizi sosyal medyayı kullanan bilinçli kesim kullanırken yapmalı ve yanlış bilgiye dur demeliyiz.

Bu konuda daha çok bilgilendirici içerikler üreterek toplumun doğru yönlendirilmesini sağlık profesyonelleri sağlayacaktır.

Yazıma son vermeden bu konuda en doğru bilgiye sahip olan biz sağlık profesyonellerinin bu konuda yanlış olan her şeye karşı bilgisiyle doğruyu savunması gerektiğini söylemek istiyorum.

Yazımı sonuna kadar okuma özverisini gösterdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Sağlıklı günler dilerim.

TikTok Content Highlights Flaws in Sexual Education According to New Paper. (2021, 12 22). uh.edu: https://uh.edu/news-events/stories/2021/december-2021/121222021-tik-tok-sex-education-misinformation-study.php adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.