Tıbbi Yazar: Kimdir, Ne Yapar, Nerede Çalışır, Ne Kadar Kazanır, Nasıl Olunur?

2 1.671

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tıbbi yazar; sağlık ve tıp alanında mecralar ve yapılar için istenilen formatta içerik üreten kişiye denir. Bu alana da en kapsayıcı ad ile tıbbi yazarlık denmektedir.

Ana çerçevede iki tür tıbbi yazarlık alanı vardır. Bunlar;

 • Regülatif (düzenleyici) tıbbi yazarlık ve
 • Eğitimsel tıbbi yazarlıktır.

Regülatif (düzenleyici) tıbbi yazarlık; cihazlar, ilaçlar ve biyolojik maddeler için onay isteyen düzenleyici kurumlar için belgeler hazırlamayı içerir. Buna klinik araştırma verileri, düzenleyici başvuru belgeleri, onay sonrası belgeler vb. dahildir.

Eğitimsel tıbbi yazarlık; özellikle hasta/hasta yakınları, sağlığını geliştirmek isteyenler ve sağlık profesyonellerine yönelik bilgilendirici belgeler hazırlamayı içerir.

Bu tüm mecralar için her içerik formatlarında olabilir. Burada sınır yoktur. Yani bir araştırma şirketi için araştırma tasarımından, bir medikal malzeme firması için sosyal medya gönderisi hazırlayamaya kadar çeşitlenebilir.

Tıbbi Yazarlar Nerede Çalışır?

Şu anda, sağlık endüstrisinde muazzam bir büyüme var. İlaç firmaları ilaçları daha hızlı geliştirmekte ve her gün yeni tıbbi cihazlar, medikal ürünler ve teşhis araçları piyasaya sürülmektedir.

Bununla birlikte, sağlık okuryazarlığını arttırmak amaçlı tıbbi ve tüketici bilgilerini iletme ihtiyacı da artmaktadır. Tüm bunlar, tıbbi yazarlar için daha büyük fırsatlar demektir.

Tıbbi yazarlar, farklı iletişim ihtiyaçları ve stilleri olan çok sayıda firmada pozisyon bulabilirler. Tıbbi yazarların çalışabileceği bazı yerleri aşağıdan görebilirsiniz.

 • Dernekler ve profesyonel sağlık bakım dernekleri
 • Yazarlar veya araştırmacılar
 • Biyoteknoloji şirketleri
 • Klinik veya araştırma kuruluşları
 • İletişim, pazarlama veya reklam ajansları
 • Devlet kurumları
 • Sağlık kuruluşları veya sağlayıcıları
 • Tıp kitabı yayıncıları
 • Tıbbi cihaz şirketleri
 • Tıp eğitimi şirketleri
 • Tıp okulları veya üniversiteler
 • Sağlık/tıbbi haberler için haber kaynakları
 • Hakemli tıp dergileri
 • İlaç firmaları
 • Sağlık uzmanları için ticari dergiler

Tıbbi Yazarlar Ne Kadar Kazanır?

Tıbbi yazarların ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ücretler ayrıca yazarın deneyimine, işverenin türüne ve işin türüne de bağlıdır. Salary.com, PayScale.com ve Glassdoor.com gibi siteler dünya genelinde alt düzey veya yeni başlayan bir tıbbi yazar için yıllık ücret aralığının 52.000 ila 80.000 ABD doları olduğunu göstermektedir. Sadece mesleğinizin zihinsel gücünü kullanarak iyi bir dil becerisi ile ayda 5.000 dolar civarı kazanabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda uzaktan tıbbi yazarlık yapmak da mümkün. Çoğu Amerikan ve Avrupa şirketi uzaktan çalışacak tıbbi yazar aramaktadır. İlla hemşire olarak yurt dışına göç etmeniz gerekmemektedir. Mesleğin bilgi gücü ile kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

Tıbbi Yazar Nasıl Olunur?

Tıbbi yazar olmak için bu alanda eğitim alarak kendinizi geliştirmek ve kendinize bir portfolyo yapmanız gerekmektedir. Ben 12 yıllık bir deneyimle bugün tıbbi yazar olarak çalışıyorum. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek Tıbbi Yazarlık Eğitimini veriyorum.

Eğitimim ile tıbbi yazarlığın inceliklerini anlatıyorum. Eğitimim ile sizlerin daha hızlı yol almanızı sağlayabiliriz. Bilgi ve deneyim aktarımı ile iyi bir tıbbi yazar olabilirsiniz.

Tıbbi Yazarlık Bir Meslek Midir?

Meslek olmaya çalışan bir alandır. Bir bakıma da günümüzün modern meslek adaylarından biridir.

Tıbbi yazarların kendine ait dernekleri ve akademik yayınları bulunmaktadır. Özellikle aşağıdaki 5 aktif dernek tıbbi yazarlığın yaygınlaşması için çalışmaktadır. Türkiye’de ise tıbbi yazarlık alanında bir dernek bulunmamaktadır.

 1. American Medical Writers Association (AMWA)
 2. Australasian Medical Writers Association (AMWA)
 3. European Medical Writers Association (EMWA)
 4. Indian Medical Writers Association (IMWA)
 5. Chinese Medical Writers Community (CMWC)

**

Tıbbi Yazar olmak isterseniz 18 Haziran 2022 Cumartesi tam gün sürecek 9. Tıbbi Yazarlık Kursu’nu yapacağız.

Detaylı bilgiyi buradaki linkten alabilirsiniz. Ayrıca 05416676791 nolu WhatsApp numarasından iletişime geçebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. mustafa diyor

  Sen 80 bin abd doları alıyor musun? (1 milyon 380 bin tl) Alıyorsan bir yorum yapacağım. Almıyorsan vaktimi yorum yaparak ziyan etmeyeceğim.

 2. Sağlık Asistanı diyor

  Merhabalar, almıyorum. Fakat eğitimim devam ediyor. Almak için çalışıyorum. Bu şekilde hizmet sağladığım firmalar var.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.