Terör Saldırısından Sağ Kurtulan Genç Kadın Ötenazi İle Yaşamına Son Verdi

0 2.754

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Terör örgütü ve saldırı haberlerini izlemek bile travma iken saldırılara tanık olan kişilerin yaşamlarına devam ederken o travmaları atlatma süreçleri hayatlarının en zor zamanları olsa gerek.

Belçika’nın Brüksel kentinde 2016 yılı 22 Mart tarihli zaman diliminde Zaventem Havalimanı’nda terör örgütü saldırısına şahit olan ve yaşadığı tramvayı ne yazık ki atlatamayan 23 yaşındaki genç kız ötenazi ile yaşamına son verdi.

7 Mayıs tarihinde kendisi ve ailesinin desteği ile ölüm hakkını tercih eden Shanti De Corte’nin son sözleri ‘Huzur içinde gidiyorum, sizi şimdiden özlediğimi bilin.’ oldu.

32 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı bu saldırıya tanık olan genç o tarihte kolejde son sınıf öğrencisiydi.90 arkadaşıyla İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmeye hazırlanıyordu. Saat 07:58’de çantaları teslim edip, uçuş için kart beklerken peş peşe iki patlamaya şahit oldu.

Annesinin televizyon kanalına verdiği röportaja göre, o günden bugüne asla kendini güvende hissedemedi şeklinde oldu.

İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU.

Olaydan sonra uyku sorunu yaşamaya başlayan genç kadın ailesiyle gittiği Fransa tatilinde çok kez panik atak nöbetleri geçirmiştir.

Tatil boyunca odasından çıkmayan Shanti Belçika’ya döndüğünde ‘travma sonrası stres bozukluğu’ ve ‘ağır depresyon’ tanısı almıştır.

Saldırının birinci yıldönümünde anma törenine havalimanına giden genç travmasını tekrar yaşayarak ertesi gün intihara kalkışmıştır.

Üniversiteye başlayan genç kadın ilaçları nedeniyle okula ve derslere ne yazık ki uyum sağlayamadı.

2020 yılında tekrarlı intiharına kalkışan Shanti acil serviste annesine ‘Ben neden öylece ölemiyorum?’ sorusuyla ötenazi fikrini içselleştirmişti.

SON ZAMANLARINDA ROMA’YA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ.

O günden sonra ötenazi işlemleri başladıktan sonra tıbbi ve adli incelemeler başlamıştı. O sırada Mart 2016 yılında yarım kalan yolculuğuna çıkarak ailesiyle Roma’yı ziyaret etmiştir.

7 Mayıs 2022 tarihinde arkadaşlarına, sevdiklerine veda ederek, doktorların gözetimi altında yaşamına son verdi.

Son sözleri ise,

‘Son güne kadar güldüm ve ağladım. Sevdim ve gerçek aşkın ne olduğunu hissetmeme izin verildi. Aşkın gözyaşları yüzümden usulca aktı. Şimdi huzur içinde gidiyorum, sizi şimdiden özlediğimi bilin.’

Özkan, Y. (2022, Ekim 10). IŞİD’in Brüksel’deki Saldırısından Sağ Kurtulan Genç Kadın Ötenazi ile Yaşamına Son Verdi. https://www.bbc.com/turkce/articles/c9wen44znweo

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.