Terlemek Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

0 197

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkes için tatil dönemi başlamışken şu sıralar çevremde en çok duyduğum şikâyetlerin başında saç dökülmesi ya da havuz ve deniz sonrası yıpranan saçlar geliyor. Plajlarda en havalı saçlara sahip olmayı herkes ister.

Fakat elbette sağlıklı saçlara sahip olmanın da bir karşılığı var. Vitaminlerden kullanılan şampuanlara yapılan diyetlerden strese kadar her şey saç dökülmesini etkiliyor diye her defasında belirtsek de bazı insanlar yaz döneminde bu sorunu daha sık yaşıyor.

Yaz aylarında saçı döken 5 nedeni de açıklamak istiyoruz.

  • Saçı boyatmak
  • Yüzerken bone kullanmamak
  • Saça parfüm veya deodorant sıkmak
  • Saç şekillendiricisi kullanmak
  • Sıcak suyla yıkamak

“Terlemek saçı döker mi? Saçı her gün yıkamak doğru mu?” gibi en çok merak edilen soruların cevabını Prof. Dr. Mustafa Özdemir ile konuştuk.

Yazın saçı boyatmak, saç şekillendiricisi kullanmak, yüzerken bone kullanmamak, aşırı güneşe maruz kalmak ya da saça parfüm sıkmak…

Hepsi günlük hayatta farkında olmadan yaptığımız saç dökülmesine neden olan hataların başında geliyor. “Terleme saç dökülmesine neden olmaz” diyen Özdemir, kafası çok terleyenlere kısa saç modelini önererek yaz aylarında saçı çok dökülenlere tavsiyede bulundu. İşte en çok sorulan soruların yanıtı…

Yaz aylarında birçok kişi saç dökülmesinden şikâyetçi bunun sebebi nedir?

Yaz aylarına spesifik saç dökülmesi yoktur fakat bazı insanlarda sebebini tam olarak bilemediğimiz saç dökülmeleri olabilmektedir. Herhangi bir mevsimde görülebilen bu dökülme bazı insanlarda yaz mevsimi görülebilmektedir. Bununla birlikte yaz mevsimine hazırlanmak için kış ve bahar mevsiminde yapılan diyet ve fiziksel aktivitelerin vücutta meydana getirdiği değişimlere yanıt olarak yaz mevsimi saç dökülmeleri görülebilir.

Özellikle diyet ve fiziksel aktivitelere bağlı demir ve birçok vitamin eksikliği meydana gelebilmektedir. Bunların önüne geçebilmek için demir ve vitaminlerden güçlü beslenme ve kan tahlilleri ile düzenli takip gerekmektedir. Ayrıca yaz mevsimlerinde deniz, havuz gibi fiziksel aktivitelerin artması, gelişigüzel düzensiz beslenme, saç yıkama sıklığında artış, artan güneş ışığına bağlı oksidatif yük saçlarda dökülmeyi artırabilir veya dökülme evresine girmiş saçlarda ani dökülmelere neden olabilir.

Terlemek saç dökülmesine neden olur mu? Kafası çok terleyen insanlar ne yapmalı?

Terleme saç dökülmesine neden olmaz.

Aşırı ter saçlarda kirlenme hissine ve bundan dolayı sık saç yıkanmasına neden olur. Şampuanlarla sık saç yıkama dökülmelere neden olabilir. Kafası çok terleyen insanlar özellikle kısa saç modellerini tercih etme veya ara makas attırarak saç hacminde azaltma yaparak daha rahat buhar şeklinde ısının çıkışına neden olarak terlemenin önüne bir miktar geçebilirler.

SAÇA ŞEKİL VERİRKEN DİKKAT

Havuz ve deniz de saç yıpranmasına zemin hazırlıyor. Bu konuda en çok yapılan hatalar nedir?

Havuz ve deniz sonrası saç yıkamak kaçınılmaz bir durumdur. Uzun saç kullanmak, yüzerken bone kullanmamak, bebe şampuanı gibi daha nötral şampuanlar veya saça iyi gelen doğal sabunlar kullanmamak, saçları yıkarken aşırı sıcak su kullanmak, aşırı sıcak kurutucular kullanmamak, saçlara şekil vermek için çeşitli perma, düzleştirici gibi aletler kullanmak, aşırı güneşe maruz kalınacak tatil durumlarında saç boyatmak, kimyasal saç şekillendiricileri kullanmak ve saçlara kolonya, deodorant veya parfüm sıkma çok yapılan hatalardandır.

DİYETLER DE SAÇA ZARAR VEREBİLİR

Güneş kremi yazın çok kullanılıyor. Sizce bunun saça etkisi var mı?

Güneş kremlerinin saçlara bilinen bir etkisi yoktur. Fakat havuzlarda ve hatta denizlerde uygun olmayan güneşten koruyucu kullanmaya bağlı su yüzeyinde meydana gelen kimyasal kirlenme saçlarımıza da temas ettiği için kimyasal zarar verme olasılığı olabilir.

Yazın saç dökülmesine karşı neler önerirsiniz?

Mutlaka yaz mevsimine girmeden önce demir ve vitaminler açısından kan tahlillerimizi yaptırmak ve sonuçları cildiye doktorunuzla paylaşmanız ve önerdiği tedavileri kullanmanızı öneririm.
Yaz mevsimine yönelik yapılan diyet ve fiziksel aktiviteler profesyonel gözetmenler eşliğinde yapılmalıdır. Yukarıda belirttiğim sık yapılan hataları yapmamak ve bunlara uygun çözümler geliştirmek saç sağlığınızın korunmasında önemli avantajlar sağlayacaktır.

Önemli Öneriler

  1. Yazın saç dökülmesi sorunu yaşayanlar saçını kısa kestirebilir ya da doğal ürünleri kullanabilir.
  2. Yaz aylarında saç dökülmesi birçok kişinin kâbusu. Özellikle kafası çok terleyenler bu durumdan muzdarip. Terlemek saç dökülmesine neden olmuyor ancak bu sorundan dolayı her gün saç yıkamak saç dökülmesine neden olabilir.
  3. Yazın saçı boyatmak, saç şekillendiricisi kullanmak, yüzerken bone kullanmamak, aşırı güneşe maruz kalmak ya da saça parfüm sıkmak yaz aylarında saçı döken hataların başında geliyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.