Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit): Nedenleri, Tedavisi ve Egzersizleri

0 692

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İş hayatında oldukça sık karşılaştığımız tenisçi dirseği olarak adlandırılan el kol hareketlerinin sürekli olarak birbirini tekrarlayıcı ve zorlayıcı hareketler sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık durumudur. Dirsek bölgedeki kas kemik bileşkesinde meydana gelen ufak yırtıklar ve dejenerasyon sonucunda oluşur.

Günde 2 saatten fazla el bileğini zorlayıcı hareketler yapılması durumunda görülme ihtimali artar. Daha çok tenis oynayan kişilerde görüldüğü için tenisçi dirseği olarak adlandırılır. Genel popülasyonda görülme oranı 40 ve 50’li yaşlarda olup genel popülasyondaki oranı %1-%3′ tür. Çeşitli mesleklerdeki sıklığı ise %2-23 arasında değişmekte ve günlük aktiviteyi kısıtlayarak iş gücü kaybına yol açabilmektedir. Kadınlarda bu hastalık daha sık görülmekte, süresi daha uzun ve şiddetlidir. Meslek hastalıkları arasında sayılmaktadır.

Tenisçi dirseğinin en çok görüldüğü kişiler;

 • Tesisatçılar, marangozlar, boyacılar
 • Ev işi yapan hanımlar
 • Temizlik işçileri
 • Tamirciler
 • Montaj işinde çalışan kişiler
 • Bowling, golf, beyzbol, tenis oynayan kişiler
 • Bahçe işlerinde çalışan kişiler olmaktadır.

Tenisçi dirseğinin en önemli bulgusu, dirseğin dış tarafında ağrı meydana gelmesidir. Bu ağrı, dirseğin dış kenarındaki kemik çıkıntı üzerinde bulunur ve ön kola doğru yayılır.

 • Dirseğin dış kenarında hassasiyet ve ağrı,
 • Ağır bir eşya kaldırıldığında dirseğinizin ağrıması,
 • El ve bilek kaldırılırken veya gerilirken ağrı meydana gelmesi,
 • Bir obje tuttuğunuzda, elinizi yumruk şeklinde sıktığınızda veya kapı kolu çevirdiğinizde ağrı olması.

Tenisçi dirseği söz konusu olduğunda ağrı oldukça yaygın olarak görülür. El bileğini dirence karşı geriye doğru kaldırdığınız takdirde, bu ağrının şiddeti giderek artar. Önceleri düşük şiddetli olan bu ağrı, zorlayıcı hareketleri devam ettirdiğiniz sürece şiddetlenir. Ağrı ile kol kaslarında da kuvvetsizlik meydana gelebilir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?

 • Ortalama hastaların %90’ı cerrahi dışı tedavi yöntemleriyle iyileşmektedir.
 • Yakınmalarınız çok şiddetli değil ise istirahat, buz uygulaması spora veya yaptığınız işe ara verme gibi yöntemlerle hastalık sakinleşebilir.
 • Anti-inflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyici) ve kas gevşetici ilaçlar, ödem ve ağrının giderilmesi için kullanılır.
 • Doktorunuzun önereceği uygun egzersiz ve germe programları faydalı olabilir.

Tenisçi dirseğinde bant uygulaması nasıl yapılır?

 • Tenisçi dirseğinin tedavisi için geliştirilmiş olan onlarca farklı bant ve dirseklik vardır. Bunların ortak amacı, zedelenmiş olan bölgeye binen yükü azaltmaktır.
 • Bunlar kolunuzu kullanırken veya spor sırasında kullanılır, istirahat sırasında çıkartılmalıdır.
 • Bantlar ağrılı bölgenin üzerine değil, dirseğin yaklaşık 10 cm uzağında, doktorunuzun göstereceği noktaya uygulanmalıdır.

Dört ila altı haftalık tedaviye rağmen tenisçi dirseği yakınmalarınız devam ediyorsa doktorunuz farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. Uzun yıllardan beri uygulanan yöntemlerden birisi o bölgeye kortizon enjeksiyonudur. Ağızdan düzenli olarak alınan kortizon ilaçlarının aksine, bölgesel kortizon iğnelerinin yan etkileri çok azdır. Kortizon iğneleri o bölgedeki ağrı ve şişliği azaltarak etkili olur. Gerektiğinde birkaç kez tekrarlanabilir. Son yıllarda tenisçi dirseği tedavisinde yeni uygulamalar başlamıştır. Bunlar şok dalga tedavisi ve PRP enjeksiyonlarıdır.

Tenisçi Dirseği İçin Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Tenisçi Dirseği için hazırlanmış ve iyi gelen germe ve güçlendirme egzersizleri aşağıdaki gibi yapılabilmektedir.

1. Bilek Hareketi

Omuz- dirsek- el bileği aynı hizada, el bilekten 90° yukarıda olacak şekilde bastırılır. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 1-2)

2. Ön Kol Hareketi

Dirsek 90° bükülü yanda iken, avuç içi yukarı çevrilir ve 5 saniye tutulur, sonra tekrar aşağıya çevrilir ve 5 saniye tutulur. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 3)

3. Dirsek Hareketi

Dirsek fleksiyonu yaparak, avuç içi omza değecek şekilde hareket ettirilir. Daha sonra eski konumuna getirilir. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 4)

4. Bilek Kuvvetlendirme Hareketleri

 • Bilek fleksiyon: Bir konserve kutusu, çekiç sapı ya da plastik su şişesi gibi ortalama 750 gr. ile 1 kg. arası ağırlıkta herhangi bir obje avuç içi yukarı gelecek şekilde tutulur. (resim 5-9)
 • Bilek ekstansiyonu: Avuç içi aşağıya bakacak şekilde, bir konserve kutusu veya çekiç tutulur. Yavaşça ağırlık kaldırılır ve tekrar eski pozisyona getirilir. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 6-9)
 • Bilek yana dönüş: Baş parmak üstte olacak şekilde kol yana konulur. Konserve kutusu veya çekicin sapı, baş parmak yukarı doğru hareket edecek şekilde bileğe fleksiyon yaptırılır. Tekrar eski haline getirilir. Bu sırada ön kol hareket ettirilmemelidir. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 7)

5. Pronasyon ve Supinasyon

Dirsek 90° iken konserve kutusu ve çekiç sapı elde tutulur. Yavaşça bilek yukarı ve aşağı yönde çevrilir. 10 tekrar yapılır. 3 set uygulanır. (resim 8)

Şahin A.C., Lateral Epikondilitli Hastalarda Kinesio Bantlamanın Etkinliği, Dokuz Eylül Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Tezi, İzmir (2010)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.