Ten Tene Temas Bebeğinizle Güvenli Bağlanmayı Nasıl Sağlar?

0 3.787

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ana rahminde, plasentanın içindeki amniyon sıvısında, sıcak ve korunaklı olan gerekli oksijen ile besin ihtiyacı anneden karşılanan bebek, kendini annenin uzantısı olarak görür. Bu süreç doğumdan sonraki 40 günü bulmaktadır. Çünkü bebek doğumdan sonraki 40 gün boyunca kendini anne karnında zannediyor haliyle hareketlerine de bunu yansıtıyor. Bundan dolayı uzmanlar doğumdan sonraki ilk 40 günü, 4. Trimester olarak kabul etmekteler.

Doğumla birlikte anneden ayrılan bebek, annenin sağladığı sıcaklığa ve korumacılığına tekrar kavuşmak için ağlar ve aşırı tepkiler verir.

Bebek annesinden ayrıldığında vücut ısısında düşme, kalp atımında azalma ve kan şekerinde düşme meydana gelir. Kısa dönem ayrılık bebekte bir sıkıntı oluşturmadığı görülmekle birlikte ayrılığın uzun sürmesi bebeğin ileriki hayatında kalıcı hasarların oluşmasına sebebiyet verecektir. İşte bebekteki bu ayrılık korkusunu giderip güvenli bağlamayı sağlamak adına ten tene temas gereklidir. Ama bebek doğduğunda genel sağlık durumunda bir problem olması halinde sağlığı ten tene temastan önce gelir.

Ten Tene Temas Nasıl Olmalı?

Doğumdan hemen sonra annenin çıplak göğsüne, bebeği çıplak bir şekilde koyulmasıdır. Bu şekilde hem sıcaklık hem dokunma hem de koku gibi duyusal uyaranlarla etkileşim kurarlar.

Ten tene temas sadece anneyle olacak diye bir şey yok, doğumdan sonra annenin ağrılarının olması, stresli ve yorgun olması gibi nedenlerle ten tene temasta bulunmakta üşenebilirler, baba bu durumu rahat bir şekilde üstlenebilir.

Ten Tene Temasa Ne Zaman Yapılmaya Başlanmalı?

Bebeğin sağlık durumunda bir terslik yoksa bebek ağlayıp ilk solunum hareketini yaptıktan sonra anne ile bebek arasındaki ten tene temas ile ilk bağlanma sağlanmalıdır. İllaki doğumdan hemen sonra yapılacak diye bir zorunluluk yok, bebek için uygun ısıda bir ortam sağlandığı sürece doğumdan sonra istenilen zaman da sağlanabilir. Ama ne kadar erken ten tene temas sağlanırsa bebek için gerekli olan süt üretimini sağlayan oksitosin hormonu o kadar erken devreye girip süt üretimi artırır.

Ten Tene Temasın Bebek Ve Anneye Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Annede ten tene temas sayesinde oksitosin hormonu diğer adıyla aşk ve sadakat hormonu üretimi artar. Bu hormonun artmasıyla bebeğin beslenmesi için gerekli olan süt üretimi sağlanır. Ten tene temas ne kadar çabuk sağlanırsa emzirme için gerekli süt üretimi de o kadar hızlı bir şekilde karşılanmış olur. Ayrıca bu aşk hormonun artmasıyla birlikte annede hem rahatlama hem de bebeğe bağlanma bunun beraberinde de bebeğin bakımını üstlenme isteği artar.

Bebek ise ten tene temas sayesinde rahatlar, uysallaşır ve kendini güvende hisseder.  Solunumu düzene girer, kan şeker seviyesi düzenlenir, bebek vücut sıcaklığı korunur, stres hormonu seviyesi düşük kalır, bebek daha çabuk uykuya geçer, daha uzun uyur ve ağlama sıklığı düşer.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.