Tembelliğe Karşı Sizi Harekete Geçirecek 10 Pratik Öneri

0 3.551

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tembellik günümüzün konfor sağlayıcıları arasında en fazla karşılaştığımız ve meyilli olduğumuz bir zaafımız. Gerçekten tembellik bir tercih mi yoksa etkisizliği ifade eden bir yaklaşım mı? Tembelliğin tam belirli bir tanımı yok. Bu konu üzerine yazarken Bill Gates’in tembeller ile ilgili bir sözü aklıma geldi.

Bill Gates; “Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar” diyor. Bu da çok farklı bir perspektif fakat biz bir durum karşısında kendini harekete geçiremeyen tembelleri harekete geçirecek 10 pratik öneri vereceğim.

1. Konfor alanınızın dışına çıkın. Harekete geçtiğinizi göreceksiniz.

Konfor alanı insanı mutlu eder. Güvende hissettirir fakat uzun süreli konfor alanında kalmak kişiyi gelişime kapattığı için içten içe bir memnuniyetsizlik başlar. Bu sonra vicdan azabına dönüşür. Bu nedenle tüm dünyanın değiştiği bir zamanda sizin değişmemeniz düşünülemez. Bu nedenle kendinize akış alanları yaratarak konfor alanlarınızı genişletmelisiniz.

 2. Tembellik yaptığınızda neleri kaybedebileceğinizi veya kaçırdığınızı düşünün.

Tembellik ile kaçırdığınız en büyük şey hayatınızdır. Türkiye’de zaman geçirmek diye bir şey var. Zaman geçirmek demek hayatı boşa geçirmek demek. Bu nedenle zamanınızı sizi daha iyi, daha kaliteli hale getirecek şeylere ayırarak değerlendirmeniz gerekir. Nasıl kaliteli bir ürün üzerinizde farklı duruyorsa zamanınızı kaliteli değerlendirmek de sizi değiştirecektir.

3. Sizi gerçekten mutlu edecek hedefleri bulun ve onun doğrultusunda çalışın.

Mutlu olduğunuz şeyleri yapmak sizi daha iyi bir insan yapar. Bunu çok fazla gözlemledim. Fakat hayatta her zaman mutlu olduğunuz şeyleri yapamayacaksınız. Burada düşünmeniz gereken durum nihai mutluluk. Çünkü bir hedefe giderken her zaman mutlu işler yapmanız gerekmez. Sadece yapmanız gerektiği için yaptığınız işler de vardır. Buradaki önemli anekdot ise bu oranı iyi ayarlamak ve kısa haz odaklı bir mutluluk anlayışından uzak durmak. Bu arada mutluluğun bir süreç olduğunu da belirtmek isterim. Çoğu zaman mutluluk bir sonuç gibi algılanır. Ve Sonuçta çoğu zaman mutluluğu göremeyebiliriz.

4. İhtiyaçlarınızı belirlemek için işe başlamadan önce, önem sırasına göre yapılacaklar listesi oluşturun.

Önceliklendirme.

Belki hayatın içinde verimli olmayı sağlayan en büyük kriterlerden biri. Çünkü çok fazla değişkene maruz kalmak (bunu her anlamda düşünebilirsiniz) sizi hep meşgul eder. Bu nedenle belirli değerler ve prensipler dahilinde içinden seçim yapmanız gerekir. Seçim yaparken de sizin hedefinize, hayalinize en iyi hizmet eden parametreyi seçmeniz gerekir. Bu konuda Aristoteles’in İyi Yaklaşımını kullanabilirsiniz.

5. Yapacağınız işin süresine değil, yapmanız gerekenlere odaklanın.

İş süresi gözümüzde çoğu zaman büyür. Bu nedenle odaklı çalışarak yapmanız gerekenlerin bitmesi üzerine çalışmalısınız. Bu çok nettir. Yani süre bazlı çalışmak da bir seçenek fakat bir işi yaparken akış halinde yarıda kesmek odağı kaybetmenize neden olabilir.

6. Gününüzü en üretken olduğunuz zaman dilimine göre planlayın.

Ben saat 23-05 arasında yani tam gece vaktinde verimli oluyorum. Diğer bir deyişle gece insanıyım. Sizin de kendinize ait bir çalışma zaman döngünüz vardır. Yoksa bunu daha keşfetmemişsinizdir. Bu konuda bir günlük tutarak verimli zaman diliminizi saptayabilirsiniz. Bu yazı da yine verimli olduğumu düşündüğüm gece 00:45 sularında yazılıyor.

 7. Bir işe başlamadan önce kıyafetlerinizi değiştirmeniz, beyninize yeni bir güne başlıyor izlenimi vererek daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu madde çok basit bir öneriyi içeriyor gibi gelebilir. Tüm maddelerin içinde en önemli maddelerden biri bu. Çünkü zihinsel olarak kendinizi çalışma moduna sokmanız önemli. Hatta yatıp, uyuduğunuz yerde hatta üzerinizde pijamalarla çalışmak sizi hep kaykılmaya sürükler. Bu ise verimsizliğin temel nedenlerinden biridir.

8. Fazla iş motivasyon düşürür, hayır demeyi öğrenin ve tutamayacağınız sözler vermeyin.

Motivasyon çalışmanın yakıtıdır. Bu nedenle bir metaforla bu maddeyi açıklamak istiyorum. Kendinizi bir araba gibi düşünün. O arabanın sınırları vardır. Yük çekme sınırı, yolcu alma sınırı, yakıt deposunun sınırı vs. Bu durumda hedefinize gitmek amaçlı planlı bir yolculuğa çıkmalısınız. Bu yakıtla ben şu şartlar altında şu kadar gidebilirim. Aniden o şartları değiştirdiğinizde ise planladığınız yere zamanında varamayacak hatta hedeften daha uzakta bir yerde kalmış da olabilirsiniz. Bu nedenle sınırlarınızı bilerek ilerlemeniz gerekmektedir.

9. Stres seviyenizin denetleyicisi olun ve dingin bir zihin için kendinize kaçış noktaları oluşturun.

Zihni dinlendirmek. Sadeleştirmek. Demlenmesini beklemek.

Bunlar için herkesin kendine ait dinlenme alanları ve yerleri vardır. Bunu aralıklı planlı yapmanız sizin deşarj olmanız açısından çok önemlidir. Bunu yapmazsanız bilişsel ve duygusal yükünüz çok fazla artacak ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen durumlar ortaya çıkacaktır.

10. Tembellik etmeyip hedefleriniz için harekete geçtiğinizde kendinizi ödüllendirin.

Ödül, ödül.

İyi ve kötünün iç içe olduğu sınırı tam belirli olmayan yansımalarından biri. Bu konuda dış motivasyonunuzu ilk başta artırıcı ödüller verebilirsiniz fakat hedefe yürürken bu durumun iç motivasyona çevrilmesi gerekir. Bu durum size daha kalıcı, sorunlarla baş etmede yeterli bir etki alanı yaratacaktır. Bu konuda Özgür Bolat’ın da Beni Ödülle Cezalandırma kitabını okuyabilirsiniz. Ödül mekanizmasına daha farklı bakmanızı sağlayacaktır.

Bu öneriler kişisel deneyimlerden ve daha önce okuduğum literatürden beslendi. Bu nedenle deneme yanılma ile bu önerileri deneyebilir ve sonuçları verimli olanları uygulamaya devam edebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.