Tele-Tıp Nedir Ve Tele-Tıp Çözümleri Nelerdir?

0 85

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tele-tıp; sağlığın daha iyileşmesini, hastalıkla savaşımı, sağlık hizmetine katkıda bulunmayı hedefleyen; ayrıca eğitim, yönetim, sağlıkla ilgili araştırma yapmayı amaçlayan; bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanarak uzaktan işlem yapma özelliğini içeren sağlıkla ilgili etkinlikler, hizmetler ve sistemlerdir.

Tele-sağlık ise tele-tıp kavramını da kapsar ve önleyici sağlık desteği ile sağlık profesyonelleri ve halk için sağlık eğitimi de içerir (TTB). Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tele-tıp denilen “uzaktan iyileştirme” yoluyla olağandışı durumlarda coğrafi engellerin aşılarak toplumun sağlık hizmetinin karşılanmasını hedeflemektedir. Tele-tıp konusu, istisnai durumlar haricinde, yasalarla tam düzenlenmemiş olmakla birlikte, hekimin tıp etiğine ve meslek kurallarına uygun davranması koşullarıyla DSÖ tarafından, pratikte uygulanması ve rutinde yer verilmesi önerilmektedir.

Tele-tıp uygulamalarında hasta ve sağlık profesyoneli arasındaki iletişim yöntemleri göz önünde bulundurulduğunda bu çözümler 3 grupta özetlenebilir:

1. Kaydet ve gönder çözümler

Dijital bir platformda kaydedilen verilerin farklı bir kullanıcıya mesaj veya elektronik posta yoluyla iletilmesi. (Örnek; hasta elde ettiği bir test sonucunu eposta veya bir ortak iletişim portalı üzerinden doktoruyla paylaşması.)

2. Gerçek zamanlı paylaşım

Kullanıcılar arasında eş zamanlı veri paylaşımına imkan tanıyan çözümler. (Örnek; Hasta ve sağlık profesyoneli arasında gerçekleşen sesli veya görüntülü konuşma.)

3. Uzaktan kontrol sistemleri

Hastaların teşhis veya tedavi süreçlerinde kullandığı medikal cihazlar içeren sistemler ile, sağlık profesyonellerine senkron bir şekilde veri aktarımı ve görüntüleme gerçekleştirebilen teknolojilerdir. (Örnek; Hastanın kişisel tansiyon aleti, ev tipi spirometre gibi bir test cihazı ile mobil uygulamada yaptığı bir testin sonuçlarına hekimin farklı bir zamanda uzaktan erişim sağlaması.)

https://www.aid.org.tr/astim-icin-tele-tip-cozumleri-hakkinda-oneriler/ Erişim Tarihi: 24.02.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.