Tele-Psikiyatri: Nedir, Önemi, Avantajları ve Dezavantajları

0 1.036

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son yıllarda teknolojinin yaygınlaşmasıyla hayatımıza yerleşen kelimelerin sayısı artıyor. Bunlardan bazıları ise Teknoloji çağı, bilişim çağı, dijital çağ…

Dijital dünyanın içine doğan yeni nesil ihtiyaçlarını online olarak karşılamaya alışmış durumda. Fiziksel olarak harekete geçmek onlar için yorucu, zaman kaybı gibi görülüyor. Ayrıca hayatımıza 2020 yılında giren COVID-19 salgını ile gelen kısıtlamalar sonrasında oluşan alışkanlıklar artarak devam ediyor.

Artık restoranlarımız, alışveriş merkezlerimiz, kütüphanemiz, eğitim merkezlerimiz, spor salonumuz hatta hastanelerimiz ortak bir merkezde toplanmış durumda ve ‘ONLİNE’ adı altında internet üzerinden kolayca ulaşılabilen hizmetler olarak karşımıza çıkıyor.

‘İnternet üzerinde yemek siparişi verdim.’

‘Üzerimdeki kazağı şu uygulama üzerinden aldım.’

‘Bu siteden önerdiğin romanı okuyorum.’ gibi cümleler bir süredir hayatımızda yer alıyor.

Siz hiç ‘Online psikiyatrik görüşmem var’ diye bir cümle duydunuz mu?

Demek istediğim tele-psikiyatri…

Tele-Psikiyatri Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere tele-psikiyatri, hastanın klinik sağlık durumunu geliştirmek için elektronik iletişim yoluyla sağlık ile ilgili bilginin bir yerden başka bir yere paylaşılması olarak tanımlanmaktadır.

Yani psikiyatrist veya başka bir profesyonel bir web kamerası ve mikrofonlu bir video ekranı aracılığıyla hastalarıyla konuşabilir ve hastalarını fiziksel olarak görüntüleyebilir, aynı şekilde hastalar da görsel-işitsel bir araçla psikiyatristi görebilir.

Damgalanma korkusu, bilgi eksikliği, sosyal fobi, agorafobi hastalıklar ve ulaşım problemleri psikiyatriste başvurmayı engelleyen faktörlerdir. Tele-psikiyatrisi tüm bunları ortadan kaldırma potansiyeline sahip.

Tele-psikiyatrinin doğrudan göz temasında yoksun olma, bilgisayar korsanlarına karşı gerekli güvenliliğin sağlanamaması, tele-psikiyatri uygulamasını düzenleyen kılavuzların eksikliği vb. sınırlılıkları mevcut olsa da günümüz dünyasına ayak uydurmak, değişen ve gelişen teknolojide yer almak psikiyatri bilimi için oldukça önemli bir olduğu açıktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.