Tekrarlayan Kanser Riskini Nasıl Azaltabilirim?

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çağımızın hastalığı olan kanser dünya genelinde tüm hastalıklar arasında son zamanda hızlı bir artış sergiliyor. Birçok çeşidi bulunan kanser hastalığı insan hayatının kalitesini bozuyor ve yaşam standartlarını düşürüyor. Kanser hastalığına yakalanmış, tedavi görmüş ve hastalığı yenmiş dahi olsanız kanserin tekrar nüksetme olasılığı bulunmakta.

Bu yazımda kanser hastalığını yenmiş olan bireylerin tekrar bu hastalığa yakalanmaması için neler yapabileceklerinden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak kanserin tanımıyla başlayabiliriz.

Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz çoğalmasıyla beliren kötü huylu urlara kanser diyoruz. Çünkü kanser kavramlarını bilmemek da bazen tedavi süreçlerine uyumu zorlaştırabiliyor.

Özellikle belirtmeliyim ki tamamen şunu yaparsanız tekrar kanser hastalığına yakalanmazsınız diye bir tabir yok. Ama elinizden geldiğince bunları uygulayarak hayatınıza yön verebilirsiniz.

1. Doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun.

Tabi bunun için öncelikle doktorunuzun sizinle olan iletişimi önem taşımaktadır. Doktorunuzdan aldığınız tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi alın ve nelerin gelişebileceği hakkında sorular sorun. Tavsiyeler alın, aldığınız tavsiyelere uymaya çalışın. En önemlisi ise kontrollerinizi aksatmayın.

2. Sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedefleyin ve bu hedefinizi gerçekleştirmeyi bırakmayın.

Düşündüğümüzde sağlıklı yaşam her zaman önem arz ediyor ancak kanser tedavisi sonrası önemi daha büyük.

Beslenmenize dikkat ederek, ideal kilonuzu koruyarak, düzenli egzersizler yaparak ve kötü alışkanlıklardan uzak durarak sağlıklı yaşam hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sebze ve meyve tüketimine özen göstermek, şeker ve karbonhidrat tüketiminizi azaltmak sizin yararınıza olacağını ifade etmeliyim.

En önemli maddeye geldik.

3. Hayatınızı, kendinizi sevin.

Moralinizi asla düşürmeyin, yüksek tutun. Stres birçok hastalığı tetikleyen bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Kanser gibi yüksek riskli hastalıklarda buna daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Moral, motivasyonunuz hep yükseklerde olsun, sevdiklerinizle hep birlikte olmaya özen gösterin.

4. Kendinize hobiler edinin.

Zaman geçirecek birçok aktivite bulun. Gerekirse kurslara yazılın, gezin, yeni yerler keşfedin. Kısacası kendinize zaman ayırın. Bu madde de moralinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

5. Her şeyinizi paylaşın.

Bu bir aile dostunuz, eşiniz, kardeşiniz ya da arkadaşınız olabilir. Konuşun, dertleşin, birlikte etkinlikler yapın. Yaşadığınız zorlu günleri başkalarıyla konuşarak paylaşmak eminim size iyi gelecektir. Paylaştıkça yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz. Eğer isterseniz uzman bir kişiden de destek alabilirsiniz. Kanserin tekrarlamasından korkarak kendinizi üzmeyin.

Tüm bunların yanı sıra koruyucu tedavileri doktorunuz öneriyorsa reddetmeyin. Örnek vermek gerekirse kemoterapi, hormonal tedaviler, akıllı ilaç tedavileri, radyoterapi koruyucu tedavilerdir. Koruyucu tedavi demek, hastalığın tekrar nüks etmesini önleyebilen tedavidir.

Her ne olursa olsun, tekrar nüks eden bir kanser hastalığınız olsa dahi şunları unutmayın. Şu an daha bilgilisiniz, iyi ilişkiler kurdunuz ve daha önce bu hastalığı yendiniz.

Tekrar başarabilirsiniz.

Ben size inanıyorum, sizde kendinize güvenin.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.