Tek Doz HPV Aşısı Dünya Çapında Rahim Ağzı Kanserini Ortadan Kaldırabilir

0 1.523

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kenya’da 2.275 kadın üzerinde yapılan randomize kontrollü bir deney, tek doz insan papilloma virüsü (HPV) aşısının oldukça etkili olduğunu gösterdi. Kadınlar için mevcut standart, üç dozluk bir rejimdir.

Seattle’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde küresel sağlık profesörüydü. Şu anda Boston’daki Massachusetts General Hospital’da Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünün başkanı ve araştırmanın baş araştırmacısı Dr. Ruanne Barnabas, deneme sonuçlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılına kadar 15 yaşındaki kızların %90’ının HPV’ye karşı aşılanmasını sağlama hedefine ulaşmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Şu anda, dünya çapında kadınların sadece %15’i HPV’ye karşı aşılandı.

“KEN-SHE” araştırmasının sonuçları NEJM Evidence dergisinde yayınlandı.

Profesör Sam, “Bu bulgular, HPV’ye atfedilebilen rahim ağzı kanseri görülme sıklığını önemli ölçüde azaltabilecek ve tek doz HPV aşısını bizim için ulaşılabilecek yüksek değerli ve yüksek etkili bir halk sağlığı müdahalesi olarak konumlandırabilecek bir oyun değiştiricidir” dedi.

Fon sağlayan Bill & Melinda Gates Vakfı aşı geliştirme ve gözetim müdür yardımcısı Peter Dull, bulguların düşük ve orta gelirli ülkelerde erişilebilirliği artırabilecek tek dozluk bir HPV aşısının benimsenmesine daha fazla destek eklediğini söyledi.

Dull, “HPV aşıları, rahim ağzı kanserini azaltmak için güçlü bir araçtır, ancak düşük ve orta gelirli ülkelerde çok fazla kadın ve kız çocuğunun bunlara erişimi yok” dedi. “KEN-SHE çalışmasının sonuçları, tek dozluk HPV aşısı potansiyelini destekleyen artan sayıda kanıta katkıda bulunuyor.”
Cinsel olarak aktif kadınların ve erkeklerin çoğu hayatlarının bir noktasında HPV ile enfekte olacağı tahmin ediliyor. Hem kadınlar hem de erkekler arasında enfeksiyon kapmanın en yoğun olduğu zaman, cinsel olarak aktif hale geldikten kısa bir süre sonradır.

10 HPV enfeksiyonundan dokuzu iki yıl içinde kendi kendine düzelirken, diğerleri başta rahim ağzı kanseri olmak üzere üreme sistemi kanserine yol açıyor. HPV ayrıca serviks, vajina, vulva, penis ve orofaringeal kanser (boğaz, dil ve bademcikler) kanserlerine de neden olabiliyor.
Rahim ağzı kanseri dünya çapında her iki dakikada bir kadını öldürüyor. Bu ölümlerin çoğu, rahim ağzı kanseri yükünün %80’ini taşıyan Afrika’da. Bununla birlikte, maliyet ve sınırlı aşı temini nedeniyle, rahim ağzı kanseri yükünün en yüksek olduğu bölgelerde kapsama alanı düşük olmuştur.

Araştırmacılar, aşının ne kadar etkili olduğunu test etmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor.

https://newsroom.uw.edu/news/study-boosts-support-single-dose-hpv-vaccine-regimen Erişim Tarihi: 24.04.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.